| Terminator97 a întrebat:

Pentru cei ce cunosc anime-ul Kuroko no Basket si se uita la sezonul 3, cum pot sa imi schimb personalitatea astfel incat sa fie ca cea a lui Akashi? Imi place mult felul cum vorbeste, asa patrunzator, si personalitatea lui de stie-tot, si altele... Si eu sunt baiat, asa ca as avea potential, dar nu stiu cum sa-l activez. Oricum va rog nu imi ziceti ca este doar un anime, s.a.m.d stiu asta.
FUNDA ASIGURATA PENTRU UN RASPUNS COMPLET! happy

Răspuns Câştigător
| PeaceAndLoveAllAround a răspuns:

Pai am auzit de anime-ul asta, dar nu-l vizionez, asa ca o sa incerc sa-ti dau in mare cateva sfaturi despre cum ai putea sa-ti schimbi personalitatea. Deci, in primul rand personalitatea nu o poti schimba radical, presupun, doar sa o modelezi. Poti sa intocmesti, de exemplu un tabel in care sa compari trasaturile tale definitorii si cele ale personajului. Vezi ce se potriveste si la ce trebuie sa mai lucrezi. Alege o trasatura a personalitatii pe care vrei sa o schimbi. De exemplu sa devii mai putin timid.
Fa o lista de comportamente cauzate de timiditate, in societate. De exemplu faptul ca pleci mai devreme de la petreceri, faptul ca nu iti exprimi prorpia opinie, faptul ca eviti anumite persoane sau ca refuzi sa faci voluntariat. Exemplele astea sunt doar orientative. Tu le adaptezi in functie de situatie.
Alege un comportament opus pe care sa il adopti. De exemplu sa accepti mai multe invitatii la evenimente sociale sau sa te oferi voluntar pentru un proiect nou. Iarasi, exemplele sunt doar orientative. E foarte important sa observi in detaliu personalitatea personajului. Poti sa citesti tot felul de descrieri despre el. Ai spus ca iti place atitudinea lui de "stie-tot". Incearca sa afli, sa inveti cat mai multe lucruri noi. Da, stiu. Deloc usor. Da', odata ce omul afla un lucru, el nu va mai fi la fel niciodata. Asta-i o solutie buna, si o sa te ajute pe toate planurile vietii tale. Personalitatile nu se schimba peste noapte. Acorda-ti timp si spatiu pentru a-ti schimba comportamentul si a-ti imbunatati personalitatea. Cam asta e tot ce poti sa-ti spun. Sper ca te-am ajutat. happy

| Terminator97 explică (pentru PeaceAndLoveAllAround):

Ok... cred ca o sa-ti dau funda, dar mai astept sa vad si alte raspunsuri(daca mai vin). Daca nu, funda! Te rog, mai asteapta putin! Multumesc mult pentru raspuns! E complet si detaliat, aproape perfect! Oricum, mai astept un raspuns de la cineva care vizioneaza acest anime, daca nu vine, ti-am zis, funda! happy happy happy

| PeaceAndLoveAllAround a răspuns (pentru Terminator97):

Ce dragut. E in regula, nu-ti fa griji. Multumesc. happy