| Maria66izabell a întrebat:

Cum pun la vânzare pe piața un Manga făcut de mine?(vreau sa fac un manga digital)Ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Mai intai dai share la liber si vezi reactia "privitorului". apoi poti folosi amazon spre exemplu sa-l publici.

| Fabianaa a răspuns:

Sunt aplicații sau site-uri unde o poți publica. Gen Webtoon. Cred ca nefiind în Japonia ți-ar fi cam greu sa o poți pune pe piața, mai ales acolo fiind companii special create pentru asta. La noi termenul de manga e destul de neștiut dacă excludem fanii anime, încearcă ce ți-am recomandat eu.

| Maria66izabell explică (pentru Fabianaa):

Pot face bani din asta?

| Kuroo a răspuns:

Salut! Poti folosi diferite platforme precum Webtoon, Lezhin, Tapas etc., asta insemnand sa publici singura si daca castigi popularitate ai sansa sa te contacteze un editor. (Site-urile astea sunt cel mai des folosite pentru manhwa, din moment ce apartin Coreei)

O alta varianta e sa iti trimiti manuscrisul la Shonen Jump. Pe langa cele mentionate asta mi se pare cea mai buna varianta. Practic trimiti un manuscris direct la "nava mama". O sa las mai jos un link. Cred ca sunt scrise pe site toate regulile ce trebuie respectate pentru a putea trimite, de exemplu sa fie desenat de la dreapta la stanga, incolor, etc. Sunt tinute si concursuri anuale in care castigatorul este chemat in Japonia, castiga sansa sa ii fie publicata povestea in revista Shonen Jump si o suma de bani, plus oportunitatea de a se intalni cu mangaka renumiti. Pe langa acea competitie, poti incarca oricand manuscrisul, doar ca va trebui mai intai sa il trimiti unei companii de traducere din engleza in japoneza (sau daca cunosti limba japoneza te scutesti de o munca in plus), pentru ca nu vor accepta in romana. Singurele limbi permise pentru traducere sunt engleza, chineza si coreeana. Mai bine citesti regulamentul de pe site.

Acesta e site-ul oficial:

https://medibang.com/contest/jumptezuka100th/?locale=en

Daca mai ai alte intrebari despre cum ar trebui scris un manga sau orice iti vine in minte, nu ezita sa imi scrii. Si eu lucrez la un manga acum si chiar stiu cat de greu e sa incepi de la 0.

Mult succes si hai cu o poveste buna spre publicare!

| Maria66izabell explică (pentru Kuroo):

Mulțumesc mult!

| aXy99 a răspuns (pentru Maria66izabell):

E greu la inceput, chiar daca muncesti mult, s-ar putea sa scoti putini bani (sau chiar deloc), dar daca esti talentata si perseverezi, poate vei reusi.