| anonim_4396 a întrebat:

E vreo legatura speciala intre:

Kimi ga Aruji de Shitsuji ga Ore de
Maji de Watashi ni Koi Shinasai

adica pe bune, TOATE caracterele arata EXTREM de asemanatoare unul cu celalalt, in fiecare anime o tipa cu parul roz si timida, o tipa cu parul galben si ochii albastrii, ETC, ca sa nu mai zic ca in ambele anime-uri apare kuki ageha, si in ambele anime-uri arata si se comporta exact la fel.

gen pe bune, nu inteleg, ambele anime-uri sunt facute de aceeasi firma? Au vazut ca nu au avut succes prea mare cu Kimi ga Aruji de Shitsuji ga Ore de si au facut Maji de Watashi ni Koi Shinasai, bazat pe idee diferita dar cam cu aceleasi caractere?

mi-am luat un mind blown, nu cred ca exista posibilitatea de a fi o coincidenta asa de mare. Imi explica si mie cineva?

funda, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| HandaSei a răspuns:

Da, există! Explicația scurtă ar fi că sunt versiuni alternative.

Kimi ga Aruji de Shitsuji ga Ore de, este versiunea originală am putem spune, fiind făcut în anul 2008 de către studioul A.C.G.T. fiind făcut după o Manga cu același nume (manga = benzi desenate japoneze, nu cred că e nevoie să explic ce este aceea o manga)

Ideea e că "Minato Soft" autorul poveștii din Manga, prin 2010 împreună cu "Shinsuke" acesta fiind unul din colegii săi care s-au ocupat de desenarea ei, nefiind 100% satisfăcuți de prima Manga... au decis să facă o versiune alternativă la ea, cu speranța nu doar că seria are mulți fani devotați, dar și că aceasta va atrage mai multă lume interesată.

Ei bine a fost un succes mai mare decât au anticipat, aceasta fiind preluată imediat de către studioul Lerche și difuzat ca anime în sezonul de toamnă 2011, sub numele de "Maji de Watashi ni Koi Shinasai!" acesta din urmă având o popularitate ceva mai mare ca primul, dar nu și aceeași apreciere a fanilor.

Sper că ți-a fost de folos. happy

| anonim_4396 explică (pentru HandaSei):

Mersi mult happy

| anonim_4396 explică (pentru HandaSei):

Apropo si eu sunt fan al anime-urilor ecchi laughing

| HandaSei a răspuns (pentru anonim_4396):

Numele ăsta așa mi-a rămas pe internet... =)) personal sunt mare fan al genurilor Romance, Drama, Psychological, Mystery, dar sunt deschis cam la orice!
Îmi poți da un add pe MAL dacă e. http://myanimelist.net/profile/TakagiAkito

| anonim_4396 explică (pentru HandaSei):

La momentu actual nu am mal laughing adica de fiecare data cand auzeam de mal de la fratemiu imi faceam cont, pentru ca uitam id si parola big grin deci practic am vreo 5-6 conturi de mal. Nu stiu, mi se pare o pierdere de timp sa stai sa te gandesti la fiecare anime pe care l-ai vazut si la ce episod te-ai oprit din vizionat anime-ul respectiv si etc etc. Imi pot nota numele anime-urilor intr-un notepad, la fel si o nota pentru fiecare laughing acum nu o lua in nume de rau, nu vreau sa fiu nesimtit, dar mi se pare degeaba site-u :\ no offence, fiecare are opinia proprie.

| HandaSei a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o comunitate în primul rând! happy
Contribui cu o notă pentru animeurile care le-ai văzut, sau chiar de ce nu să lași un review și pentru alții! Ideea e că poți ajuta sau poți fi ajutat să decizi mai ușor ce merită văzut. Plus că are un forum foarte activ și poți afla ușor ultimele știri din anime.

Și de ce să stai cu niște notepad în pc să tot notezi acolo... nu-i mai simplu online? Se salvează automat, poți să-ți modific tema la lista anime/manga să arate cum vrei tu, asta dacă ai niște cunoștințe minime în css/html, dar ai și foarte multe făcute de comunitate și postate pe forum de unde să alegi... zic eu că e mult mai atractiv decât un notepad! rolling on the floor

Sincer, tu ce preferi să vezi când te uiți ce anime abandonate poți să mai reiei și chestii de genul. un notepad cu niște nume de anime scrise în el de care probabil nici nu-ți mai amintești cum arată personajele... sau așa? https://scr.hu/0qrwf/mgojy
Dai un click, îți mai amintești puțin povestea, parcă ai alt chef să te uiți la el, nu? rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru HandaSei):

Nah, daca imi spui un anime (pe care l-am vazut, nu conteaza cand) iti zic pe loc cum arata fiecare personaj si despre ce este vorba in el si care sunt genurile lui laughing si iti zic si ceva faze din el, de exemplu stiu la sao sez 1 episodu 10 min 18:10 pe site-ul anime3kage.info, kirito si asuna au primulor lor sarut big grin

ma crezi sau nu, am tinut minte chestia asta tongue si mai stiu cate ceva d-astea, gen, in opinia mea chiar nu am nevoie de un site, de o comunitate sau altceva, in plus mereu am fost tipu de persoana care prefera sa fie singura, de-aia prefer notepadu meu, anime-urile mele, totu e al meu, nu intra nimeni sa vada la ce m-am uitat, nu e cu ore de vizionare si alte chestii, mi-e mai simplu asa big grin