| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Explicati-mi si mie cum sta treaba cu genurile astea de anime-uri: shoujo, yuri, ecchi, etc. Si dati-mi si un exemplu din fiecare. Multumesc! Fundita

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Hey!
Inainte de toate. Majoritatea asociaza termenul Shojo cu genul unui anime. Partial gresit. Deoarece acesta, cat si cele exemplificate mai jos, sunt categorii de adresabilitate ().
Si anume:
- Kodomo = se refera la anime-urile destinate copiilor (si nu numai), indiferent fata\baiat.
Ex: Pokemon (intre Kodomo si Shonen)

- Shonen = anime-uri pentru baietii intre 10 - 16 ani. Avand (in general) genul Action-Adventure, iar tema Fight, Mecha (roboti), Swordplay, etc.
Ex. Naruto, Dragon Ball.

- Shojo = anime-uri pentru fetele intre 10 - 18 ani. In general pentru aceasta categorie este genul Romance, iar tema este School.
Ex. Sukitte Ii na y o

- Seinen = anime-uri pentru barbatii tineri cu varsta minima 16-18 (neavand o varsta superioar limita). Avand genul Action- Thriller, Horror, etc.; Iar tema este Psychological, Violent, Profanity, etc.
Ex: Ghost in the Shell

- Josei = anime-urile pentru femeile tinere cu varsta minima de 18 ani (neavand varsta suparioara limita). Aici avem genul Romance - Drama, iar teme este Slice of life (aspecte de viata).
Ex: Paradise Kiss, Honey and Clover

Pentru ultimile doua categorii mai au temele de romance intre doua persoane de acelasi sex (fara conotatie sexuala). Cunoscute in Japonia sub denumirea (Shonen-ai, Shojo-ai), dar in SUA (si in general restul tarilor Occidentale) au fost folosite alte denumiri:
Yuri - echivalent pentru Shojo-ai
Yaoi - echivalent pentru Shonen-ai
Acesti doi termeni (Yaoi si Yuri) au alta atributie in Japonia, facandu-se referire la anime\manga romance intre doua persoane de acelasi sex ce intretin relatii sexuale.
Tot am ajuns la anime\manga ce au continut sexual. Acest gen se numeste Hentai si este adresat ultimelor doua categorii (Seinen si Josei) cu varsta minima de 18 ani.

Genul Ecchi este atribuit anime-urilor\ manga-urilor ce au continut pervers, erotic. A nu se confunda cu genul mai sus mentionat, "Hentai" ce are continut pornografic.

Mai multi termeni din aceasta lume (anime\manga) gasesti aici (in engleza):
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/lexicon.php

Sper ca te-am lamurit. :D

5 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

M-am uitat prin răspunsuri și văd că majoritatea sunt copy/paste etc etc...
Shoujo înseamnă "fată" pe românește.Cum sunt și desene animate pentru fetițe gen my little pony așa sunt și animeurile.
Ex: Vampire Knight, Amnesia, Kaichou wa Maid-sama etc
Animeurile ecchi sunt animeuri așa...mai perverse de fel, cam pe asta se axează.Se prezintă câteva șcene așa mai ero-ero smug Sânii și chiloțeii ies în evidență întotdeauna smug
Ex: HOTD, IS, Haganai etc.

Acum trecel ma Yuri care are legătură cu relațiile sexuale între fete.Practic e un hentai. Vrei exemple? laughing Sora Hanabira e yuri ul meu preferat big grin Mbine acum mai este și termenul de shoujo ai(iubire între fete)care e diferit de yuri pentru că nu implică hentai happy

| xSequel a răspuns (pentru єχcєєℓ):

Yuri nu este hentai. De exemplu, Sakura trick este yuri si are ratingul 13+, Strawberry Panic la fel. Din cate stiu eu, Sono Hanabira este un visual novel pentru adulti. Mai tarziu, s-a facut anime-ul. La shoujo-ai, fetele au o relatie puternica de prietenie, la fel, si o afectiune imensa (de obicei, nu sexuala).

| xSequel a răspuns:

Ecchi : Anime care contine o multime de insinuari sexuale. (Highschool DxD)
Shoujo : Gen de anime care este destinat fetelor. De obicei, povestea este narata de catre o fata care se confrunta cu dragostea, drama sau magia. (NANA)
Yuri : Anime a carui tema centrala este o relatie sexuala intre doua fete (sau femei). Poate implica Hentai. (Sakura Trick)