| NoBodyCareAboutMeOrYou a întrebat:

Mmmno, cum îs desenele? :D
http://imgur.com/a/HnctK

16 răspunsuri:
| Lamaitzza a răspuns:

Parerea mea sincera este ca mai ai foarte mult de exersat. Nu vreau sa te jignesc sau ceva insa desenele alea le pot face mai toti oamenii. Concentreaza-te pe umbre si lumini, coloreaza cu mai multa atentie si mai multa rabdare.Concentreaza-te si pe proportii, nu stiu daca vad eu corect dar in primul desen, mana care il strange de gat pe celalalt tipe e uriasa, aproape cat tot corpul iar asa ceva nu e posibil. Ma rog, poti spune ca desenele tale sunt departe de realitate dar chiar si asa, trebuie sa fie si anumite " reguli " din realitate.
Si eu desenez si stiu despre ce vorbesc, in orice caz, cu mai mult exercitiu va fi ok.
P.S big grinin cate stiam eu manga se poate face doar in Japonia deoarece animele si manga sunt chestii specifice Japoniei si nu pot fi insusite si de alte tari, asa stiam.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Lamaitzza):

Mai gandeste-te happy. Pune un alt copil de 14 ani, care habar nu are sa faca o casuta din paie. Ia zi, stiu mai toti oamenii sa deseneze ce desenez eu? Nu-i problema daca nu iti plac, pot face altele mult mai bune, si majoritatea sunt vechi de cateva luni happy si chiar mai mult. "oncentreaza-te si pe proportii, nu stiu daca vad eu corect dar in primul desen, mana care il strange de gat pe celalalt tipe e uriasa, aproape cat tot corpul iar asa ceva nu e posibil" Este posibil, deoarece eu imi fac propriile reguli. Spune-mi si mie, Sasule cand era sub influenta semnului lui Orochimaru, si avea aceea transformare, avea niste maini la fel de normale ca mainile sale? In plus, mana aceea este din corpul personajului meu, nu este mana lui. Daca te uiti atenta pe langa mana lui, ai sa observi ca are 2 maini taiate. Regulile pe care le dau eu desenului meu, nu sunt ceea ce toti le pot avea. Iar eu desenez tot ce gandesc si tot ce simt. Este o mare diferenta sa te inspiri dupa monitor, de la un desen, intre a face totul din mintewinking. Din cate stiam si eu, nu este nevoie sa fie cunoscuta aceea manga, daca trebuie sa fie neaparat in Japonia happy. Cand o sa o fac, nu o sa am nevoie sa ma duc in Japonia, si o sa ma descurc cu tot ce am, chiar daca o sa fie dificil, nu ma omor sa ma mai duc si acolo. Si gresesti din nou, Dragon Ball Multiverse, o manga extraordinar de buna facuta de un fan Dragon Ball, este facuta in Franta/Rusia, nu mai stiu sigur, si nu au avut probleme vreodata, mai ales ca este continuarea Dragon Ball Z-ului. Eu desenez dupa regulile mele, si ma inspir dupa regulile anatomiei. Nu are importanta cat de mare am facut mana aia, are importanta ca am gresit picioarele... si putin din mana care sta in buzunar. Uita-te la Akira, si nu ai sa vezi vreo regula de care zici tu happy.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Lamaitzza):

Nu m-ai jignit, dar vorbesti multe absurditati... si mai ales ca majoritatea nu poate face chestii de genul acesta. Peste 2 saptamani am sa vin cu mai multe desene, si atunci chiar te rog sa mi le critici.

| Lamaitzza a răspuns (pentru NoBodyCareAboutMeOrYou):

De fapt, se vede ca esti cam suparat pentru faptul ca " ti-am criticat " desenele.Sa stii ca sunt extrem de multi copii care au 14 ani, chiar mai putin, si pot face desene de acest gen, dar nu are asta niciun fel de importanta, ti-am dat niste sfaturi pentru ca, din punctul meu de vedere, sunt destul de banale, sau cel putin asta mi-au transmis mie.
E adevarat ca iti faci propriile tale reguli de aceea am zis " daca vad bine " pentru ca eu nu am vazut ca mainile nu ii apartin respectivului, doar ca, bate urat la ochii intr-o imagine in care proportiile sunt la un anumit nivel sa apara ceva care sa taie tot, cel putin la respectivul desen, tu asta voiai sa iasa in evident in desenul tau? Mana? Nu voiai sa iasa in evident actiunea in sine si expresia tipului care e strans de gat? Ma refer strict la centrul de interes, ai facut mana atat de mare incat practic nu mai esti atent la nimic altceva in desen.
In orice caz, asa cum am zis, cu exercitiu o sa fie fain, uita-te la manga de la naruto sau orice alt anime, personajele au o anumita finete, toate. Ma rog, intelegi cum doresti.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Lamaitzza):

Nu as avea de ce sa fiu suparat deoarece ma enervez foarte greu, dar aduc argumente de fiecare data, in masura sa inteleaga persoana respectiva. Se vede ca sunt extrem de multi copii care au mai putin de 14 ani sau chiar mai putin... ii vad pe toti la categoria Benzi Desenate, si vad o tona de desene *ironic*. In fine, tu ai vazut ca sunt banale din moment ce tu te uiti la manga-uri cu Naruto, Bleach si asa mai departe oh go on, iar acelea sunt facute de niste oameni profesionisti, care au practicat ceva de genul asta, in de-alungul a multi ani. Omul cat greseste invata dar cand invata nu greseste niciodata? laughing iti place sa te axezi pe un singur lucru, si lucrul acela il tii pana la capat. Este neimportant faptul ca eu am facut o mana mare, cand puteam sa fac vreo 20 mai mari ca aceia. Mai exact, Am fost atent la tot desenul laughing, si la Naruto ma uit foarte des. In fine, ma mir ca mi-ai criticat, chiar primul desen, si nu le-ai criticat si pe celelalte...

| Lamaitzza a răspuns (pentru NoBodyCareAboutMeOrYou):

Sa le critic pe celelalte? Nu cred ca vrei asa ceva. L-am criticat pe primul pentru ca e singurul mai complex si din punctul meu de vedere cel mai bun, asta ca sa intelegi.
Vreau sa spun, si o spun sincer, eu nu citesc manga, n-am citit si n-o sa citesc niciodata deoarece nu-mi place, eu ma uit doar la anime dar evident ca am vazut cum arata o manga. Asa e, ei sunt profesionisti, nimic de zis, dar ti-am zis, cu exercitiu o sa fie in regula.
Oricum, am adus comparatia cu manga deoarece asta este ceea ce avem in comun sa zicem, nu pot sa-ti dau alt exemplu pentru ca nu am cum sa-ti arat si chestii de genu. happy

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Lamaitzza):

Aha happy. Inteleg, nu-i nimica ^_^. Eu il categorizam ca fiind al 2-lea sau al 3-lea, dar in fine, fiecare cu parerile lui. Este bine de stiut ca este cel mai nou dintre toate celelalte. Nu-i nimica big grin. La inceput credeam ca nu esti sincera si am vrut sa vad cum reactionezi. Scuze pentru atitudinea de adineauri dar nu eram sigur tongue. O sa mai postez destule desene big grin, dar momentan o sa raman cu acestea. ^_^

| Cosma_Mihaela_1999 a răspuns:

Sunt bune. Daca leai desenat tu ai talent.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Cosma_Mihaela_1999):

Cred ca o sa fac si un video big grin cum le fac, caci fac desene mult mai bune de atat. Plus ca vreau sa fac si manga ^_^.

| papyterier a răspuns:

Destul de bune dar incearca sa dai mai multa atentie detaliilor big grin

| Nikoleta56 a răspuns:

Artist manga in devenire ^_^

| naruhina a răspuns:

Dstul de reusite... fata de mineee laughing