| AndreeaAS a întrebat:

Ok. laughing Revin cu inca o intrebare: cum as putea sa imi dezvolt imaginatia atunci cand desenez? Eu as vrea sa fac un manga dupa ce termin de scris povestea si problema mea este ca nu desenez asa de bine din imaginatie. Mai exact, eu ma gandesc in mare la ceea ce vreau sa redau doar ca nu imi iese, ma incurc la anumite detalii, pozitii, expresii ale fetei etc. Imi este mult mai usor sa ma uit la o imagine si sa desenez pentru ca vad fiecare detaliu si stiu cum sa il reproduc. Majoritatea desenelor mele asta sunt: reproduceri. Insa acum am nevoie, dar si vreau, sa nu mai fiu o "imprimanta" si sa fac si lucrari originale cu mai multa usurinta.
Deci stiti cumva o modalitate prin care as putea sa fac asta? Gen sfaturi, niste exercitii de desenat care m-ar putea ajuta sau orice altceva. Doar sa imi dezvolt imaginatia si modul de a reda ceea ce vad!
Dau FUNDA la cel mai detaliat si bun raspuns. happy

6 răspunsuri:
| Noctis a răspuns:

Pentru a crea noi personaje, poti lua parti din personaje pe care le-ai mai desenat si sa le combini pana vezi imaginea personajului pe care il ai in minte.
Sau ca sa iti fie mai usor... cauta pe google la images:
-different manga eyes, si ai o multime de modele de ochi
-different manga mouths, iarasi o multime de guri
-different manga hairstyles
-different manga noses
-different manga ears, si le combini.
Pentru peisaje te poti inspira din ceea ce vezi in fiecare zi sau din poze...
As vrea sa te mai ajut dar nu mai am nici eu alte idei.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| AndreeaAS explică (pentru Noctis):

Da, imi place ideea cu combinarea. Chiar ma apucasem la un moment dat sa creez personaje deci imi va fi de folos. big grin Dar problema mea cea mai mare e pozitia corpului. Ai ceva idei si pentru asta?

| Noctis a răspuns (pentru AndreeaAS):

Hmmm...ai putea sa cauti tot pe google la imagini:how to draw different body positions.
Cred ca si asta te poate ajuta: http://www.youtube.com/watch?v=iYIm5EAzA-Y
Pe canalul asta: http://www.youtube.com/user/koizu?feature=watch
Si asta: http://www.youtube.com/user/markcrilley?feature=watch (asta are 117 videouri how to draw si alte cateva sute cand deseneaza )
Am cautat atata ca pana si mie imi vine sa ma apuc si eu sa fac una, mai ales ca-s fac animeuri si manga.
Sper ca te-am ajutat mai mult ca data trecuta.

| AndreeaAS explică (pentru Noctis):

Mda... Am auzit si eu de Mark Crilley dar nu e pe stilul meu de a desena si nu ma ajuta in totalitate.hee hee Dar oricum, multumesc mult ca m-ai ajutat.winking Oricum, s-ar putea totusi sa-mi fie de folos.

| MaryAlexia a răspuns:

Buna si cu o prietena facem manga si crede-ma stiu ce greu este eu sunt scenarista si desenatoarea si am aceeasi problema ca si tine totusi iti pot da catava sfaturi :

! FATA unui personaj : pornesti de la un oval pe care il imparti in 3 parti egale, in josun ovalului il vei ascuti si va iesi barbia, pe prima linie va fi nasul, pe linia ovalului va fi gura, intre a doua si a treia vor fi ochii (dar cred ca stii cum sa ii desenezi ) iar in susul ovalului desenat la inceput trasezi fruntea si apoi parul
2.acum iti spun ca daca nu te descurci sa faci desene, scoate din fiecare capitol momentele cele mai importante si deseneazale. daca iti este greu sa desenezi personajele aici nu pre stiu cum sa te ajut si mie imi este greu. Deci noroc in continuare. happy

| AndreeaAS explică (pentru MaryAlexia):

Asta stiam si eu. Aici ma incurc UNEORI la expresia pe care o au. Adica sa zicem ca vreau sa ii fac sa parafoarte furiosi, mie imi ies doar furiosi. Problema mea cea mai mare este pozitia pe care o au personajele. big grin