| stefan563 a întrebat:

Pentru fani Naruto Shippuden care este personajul vostru preferat si de ce.

Răspuns Câştigător
| Vandal a răspuns:

Nu am neaparat un personaj preferat, nu ma pot decide intre Obito, Itachi si Madara, adica toti 3 au avut un scop bine pus la punct, doar ca au folosit niste metode nu prea benefice celor din jur. Mi se pare trist cum Madara a fost orbit de ideea de a face o lume perfecta, plina de pace, iar apoi l-a manipulat pe Obito, care s-a abatut de la calea pe care o urma, iar Itachi a trebuit sa-si raneasca fratele, sa-l faca pe Sasuke sa-l urasca, din cauza satului pe care l-a ajutat si aparat atat timp.
Poate daca Obito se intorcea mai repede, moartea lui Rin nu s-ar fi petrecut, insa ii inteleg ura pe Kakashi, sa vezi pe cel mai bun prieten ca-ti omoara dragostea, nu este cea mai placuta imagine.
Din pacate, nici unul dintre ei nu mai este in viata, speram mult sa nu moara Obito, insa deja era evident ca asta o sa se intample, deja nu isi mai pretuia viata, iar sa fac greseala asta intr-o lupta cu Kaguya, nu stiu cat este de bine, oricum a fost cam fortata moartea lui Obito, din punctul meu de vedere, adica era clar ca o sa se sacrifice pentru cineva daca este necesar, dar nu era neaparat ca o sa si fie nevoie.
Din cauza cuvintelor ca niste sulite aruncate in pieptul lui Madara, el a vrut sa le plateasca cu aceeasi metoda, insa Hashirama nu a avut aceeasi idee, mie mi s-a parut ca si Hashirama a gresit, adica toti il vorbeau de rau pe la spate pe Madara, il priveau cu ura, din cauza ca era un Uchiha, iar acesta a cedat, era de inteles ca asta o sa se intample.
De Itachi nu mai stiu ce sa spun, adica toti vorbim despre ce persoana buna a fost, dar eu tot nu pot sa aleg intre cei 3, toti au fost si chiar au murit ca niste persoane bune, atat ca s-au saturat sa caute lumina in labirintul intunecat din capul lor.
Sper ca am explicat cat de cat bine si ca se intelege ce am vrut sa spun.

| stefan563 explică (pentru Vandal):

Am inteles foarte bine ce vrei sa spui si parerea mea este ca Zetsu este de vina pentru tot ( o sa ma corectezi propababil zicand ca Kaguya) Daca Eremitul celor 6 cai il ucidea pe Zetsu nu se mai intampla nimic. Zetsu la pacalit pe Indra care a inceput lupta si a adus ura in inima Uchiha.Din cauza acestui fapt Madara (Indra) si Hashirama (Ashura) sau lupta. Madara i—a planificat moartea lui Rin ca sa il aduca pe Obito de partea lui si Itachi a fost nevoit sa se sacrifice ca acest lant al urii Uchiha sa puna capat. IN CONCLUZIE Zetsu e de vina. Scuze pentru exprimare.

| Vandal a răspuns (pentru stefan563):

Nu o sa te corectez, pentru ca ai perfecta dreptate, insa se dovedeste ca Zetsu a avut o minte geniala, ceea ce a adus doar haos.
Care sunt personajele tale preferate?

| stefan563 explică (pentru Vandal):

Naruto pentru ca are mereu forta de a se ridica, pentru ca el a muncit mult pentru a dobandi forta de a-si proteja prieteni; mereu isi ajuta pana si dusmani sa se trezeasca la realitate( de multe ori facandusi aliati din ei) si Pain/Nagato care este genul de persoana care a trecut prin viata si nu a iesit cu zîmbetul pe buze e pur si simplu genial modul in care gandea inainte sa se intalneasca cu Naruto. Oricum anime—ul e fantastic cu un story line foarte complex cum le prezinta tuturor trecutul in parte; cum de fapt nu exista personaje rele sunt doar personaje care au fost marcate de ceva din trecutul lor si acum lupta pentru ce cred ei.

| stefan563 explică (pentru Vandal):

De fapt am mai multe dar astea mi—au venit in minte.Mai imi plac Jiraya, Sasuke, Itachi, Minato etc.

| Vandal a răspuns (pentru stefan563):

Bine spus, adica nu exista oricum oameni rai, doar cei care au fost sau raniti de altii, adica toti ne ranim unii pe altii, asta este natura omului, insa uneori este mai rau ca alteori, din cauza geloziei si urii, Madara fiind cel mai bun exemplu, a vrut sa scape de asta si sa creeze cu totul o noua lume, iar eu ii sustin ideea in totalitate, insa modalitatile nu au fost cele corecte.
Gelozia si ura il face pe om rau, cam cum sunt majoritatea din zilele noastre.

| stefan563 explică (pentru Vandal):

Exact ca Madara foarte multe personaje „negative" au dorit pacea (ex: Danzo, Itachi, Obito, Pain, chiar si Sasuke la un moment dat a vrut sa creeze o „pace continua" bazata pe frica pe care o numea„ revolutie".) chiar daca toate au avut niste metode dure ele credeau ca au dreptate

| Vandal a răspuns (pentru stefan563):

Pai ei au dreptate intr-un fel, sa-i omoare pe toti cei "corupti", sa spun asa, si sa se continue cu restul, dar pana la urma cineva tot o sa putrezeasca, apoi o sa se intample cu tot mai multi oameni, ajungand de unde am plecat. In concluzie, lumea a fost distrusa din momentul in care s-a creat.

| stefan563 explică (pentru Vandal):

Da oarecum si eu le dau dreptate Dar nu prea stiu cum reusea Naruto sa aduca pacea Daca Madara nu incepea razboiul.Asa ca practic din cel mai rau lucru (razboiul) a rezultat pacea.Cam ironic.