| anonim_4396 a întrebat:

`Salut! Descrieti-va(ochi, nas, gura, par, maini, etc...)folosind sufixe augmentative [ex. Ochi-Ochioci:laughing]. Funda pentru cea mai amuzanta!-si vot pentru. restullove struck.

8 răspunsuri:
| Alex1886 a răspuns:

Ochi-ochisori nas-nasuc:X gura-gurita par-parutz maini-manute obraji-obrajori bujor-bujori rolling on the floor Sper ca te-am ajutat big grin

| RaduManole a răspuns:

Nas-năsoi, gura- HyperGură, păr = păroi, mana = mânoaie, ochi=ochiori, genunchi = genunchioi, umăr = umeras big grin, aluniță=alunoaie laughing, fund = fundos laughing

| Smilee4Mee a răspuns (pentru Alex1886):

Alea sunt sufixe diminutivale:d.

| Alex1886 a răspuns:

Ochiosi Nasoi Guroaie Paroi Manoaie Picioroange Burtoaie

| x33ItsiiDauEfecteDeHalucinatiex33 a răspuns:

Uite eu nu vreau sa folosesc cuvinte gen ochi-ochisori sau ceva de genu eu vreau sa mi le descriu exact cum ai cerut la intrebare:
ochi- diitamai ochii bah deci nu imi vine sa cred si sunt mari si albastri
nas- uleeeeuuu nas de porc ce stii tu laughing
gura- am un bot ca a lu Bianca Dragusanu laughinglaughing
maini- elastice delea de zici c is pe ata
picioare- pai la picioare port marimea 40 deci...le am de urangutaan.
Mie mi se pare cat de cat amuzant big grin

| SchiZz20CMrecords a răspuns (pentru RaduManole):

rolling on the floor)) numai trebuie sa raspund ma amuza la culme raspunsu tau laughing)

| m3m0 a răspuns:

Am nijteee ochioi mari, caprui ca cacaua :)); un paroi maro, cret ( da il dreg cu placa d par ); niste chisoare(picioare ) lungi si subtiri (ce sa mai : 2 creioane ) => mainoaiele(mainile) sunt niste scobitori, o Guroaie maaaaaaaaaare, cu zambetu pana la urechi. Mai pe scurt, eu sunt asta :http://www.libertatea.ro/......458700.jpg

| simona223 a răspuns:

Par=paroaie.ochi=ochioaie.nas=nasoi.gura=guraloi.maini=manoaie.picioare=picioroange.talpa=tapaligi.cur=curoi.burta=burtoi sau burtaloi.gat=gatoi.umar=umaroi.cot=cotoi.genunchi=genunchioi