| yss a întrebat:

Buna cine ma ajuta sh p minebatting eyelashes? am nevoie d niste sufixe augmentative big grin... Msk:*

10 răspunsuri:
| crisbebe a răspuns:

Cartoaie-oaie
sticloaie
majoritatea sunt cu oaie

| Rozette a răspuns:

Pai:
-oi;
-oaie;
-an;
-andru.

| Carrie a răspuns:

-oi,-andru happy

Răspuns utilizator avertizat
| HappyPebbles a răspuns:

-oi(cartoi),-oaie(casoaie),-andru(copilandru) happy

| sirina_7189 a răspuns:

Sufixe augmentative, cu ajutorul cărora se formează cuvinte care arată că obiectul denumit este mai mare decât cel denumit de cuvântul de bază: -andru (copilandru); -an (băietan); -oi/oaie (căsoi, căsoaie) etc.

| Marina_Iliescu_1971 a răspuns:

Cheltuiala ce sufx e diminutival sau augumentativ

| Mariana_Lenta_1970 a răspuns:

Piatra -pietroi
casa -casoi
Lada -ladoi
Sper ca te-am ajutat PWP

| daemonsl_7280 a răspuns:

Sufixe augmentative - cu ajutorul cărora se formează cuvinte care arată că obiectul denumit este mai mare decât cel denumit de cuvântul de bază: -andru (copilandru); -an (băietan); -oi/oaie (căsoi, căsoaie) etc.