| IonutCG90 a întrebat:

SALUT TPU,

Am dat să caut și eu o întrebare NORMALĂ la categoria BENZI DESENATE, una să nu conțină (NARUTO, ANIME și orice tip de desene din orientul îndepărtat) și am rămas șocat de numărul uriaș de fani... Nu vreau să îi judec și totuși vă intreb dacă mai există printre voi persoane care se mândresc cu acele desene animate clasice sau NON ASIATICE și care sunt elehappy. Deci întrebare:

Mai există oameni pe acest pământ care apreciază desenele NON ASIATICE? {Nu vreau să specific, vă las pe voi să le descoperiți și dacă-s întrebat răspund.}

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anime-urile nu sunt chiar pentru copiii,sunt mai mult pentru adolescenti,pentru ca au si subiecte mai mature in ele.
Daca ar fi sa le compari,ambele, atat desenele gen Tom si jerry, Scooby Doo(care erau preferatele mele) cat si anime-urile imi plac, dar fiecare la timpul lor.
Spui ca anime-urile promoveaza agresivitatea, e adevarat(in unele cazuri).dar si unele desene din copilarie poti spune ca promoveaza lucruri de genul(de ex. Fetitele Powerpuff..se bateau mereu cu niste raufacatori) sau Curaj Caine Fricos(desenul asta ma speria cand eram mica) si asa mai departe...
App ai incercat sa te uiti la vreun anime si nu ti-a placut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Copii' scuze

| IonutCG90 explică (pentru anonim_4396):

Bună, da, le-am studiat binișor, eu în general sunt distant de aceste culturi, nu-s rele, adică, cultura JAPONEZĂ e ani lumină peste cea ARABĂ dar totuși de exemplu, atunci când cumpăr un TELEVIZOR caut să fie EUROPEAN sau NORD AMERICAN, evit asiaticele happy. Îi respect dar îi evit, avem enorm de multă cultură în EUROPA și chiar si in America, trebuie totuși să conștientizăm ce e al nostru. E doar o părere, undeva la 70 la suta din oameni nu ar fi de acord cu mine, sau cine știe. Știm bine că și atunci când cumpărăm ceva din magazin un produs românesc, banii intră la bugetul statului și se întorc în investiții, în schimb dacă luam produse străine nu se întâmplă asta... happy Oricum, nu doar pentru faptul ca am crescut cu Scooby Doo sau cu Tom&Jerry dar chiar sunt mult mai bune și amuzante și inocente. happy Ai dreptate, nici nu au voie copiii să se uite la anime, cel puțin cei până în 14 ani dar oricum se uita din păcate. După părerea mea se pokemonizează.

12 răspunsuri:
| ??c??? a răspuns:

Imi placeau cele de pe Cartoon Network, Jetix.Acuma nu stiu parca nu prea mai ai ce sa vezi...Dar si astea care au aparut acum sunt frumoase.Ma rog, doar Gumball si Adventure Time happy

| IonutCG90 explică (pentru ??c???):

Ai dreptate, nu prea mai ai ce să vezi dar orice părinte RESPONSABIL poate să-i facă rost copilului său de o întreagă "enciclopedie" animată, foarte multe sezoane din foarte multe tipuri de desene animate pot să fie delectarea și ajutorul în evoluția constructivă(NU DESTRUCTIVĂ cum sunt desenele în ziua de azi) pentru copii, mai mult, știu că sunt destui majori care se uită la desene sau adolescenți, și ei pot să urmărească cu drag aceste desene. Nu le cunosc pe GUMBALL sau ADVENTURE TIME dar te cred pe cuvânthappy.

| RobertMoon a răspuns:

Eu apreciez desene vechi, am 24 ani, am prins la televizor desene gen Willy Fog despre care imi aduc aminte cu placere, Povestiri din cripta laughing ce ma speria desenul asta, Babar, Naruto mi-a placut dar nu prea, Gemenii Cramp, astea desene, nu ce porcarii vezi acum pe Disney Channel, Violetta sau mai stiu eu ce, unchiul bunic...

| IonutCG90 explică (pentru RobertMoon):

Salut Luis, mulți înăinte. Foarte frumos! happy

| bibi518 a răspuns:

Amn ...cred ca toata lumea apreciaza desenele "traditionale " ca tom si jerry, spiderman etc. pentru ca ele ne-au marcat copilaria, cu ele am crescut, nu avem cum sa le uitam asa usor.
Anime-urile au aparut la noi putin mai tarziu, si multi le-au descoperit recent, deci desenle noastre raman la putere laughing
Pe langa cele asiatice, cele de la noi sunt mai inocente, mai potrivite pentru copii.Multe anime-uri contin limbaj vulgar, multa violenta si putina nuditate dar are personaje putin mai captivante, mai interesante, de aceea cred ca sunt asa de apreciate.
Eu aprieciez ambele categorii de desene dar normal ca imi sunt mai "dragi " laughing ale noastre, cele cu care am crescut.^^

| IonutCG90 explică (pentru bibi518):

Tom și Jerry, Spider man, bine punctathappy

| Lusfe a răspuns:

Deci scuze ca intervin si eu iubesc desenele vechi acum chiar nu mai sunt desene frumoase insa Naruto nu cred ca cineva poate critica acest anim.Este un anim de la care oricine are ce invata avand in vedere ca ne invata s anul ne dam batuti si sa nu avem limite, tot timpul sa le depasimpe cele pe care le stabili.In fine sunt multe lucruri pe care le utem invata de la acest anim atat de multe incat eu sunt la facultate se da ca tema la materii ca psihologia ca elevii sa se uite la acest anim de la inceputul anului pana la final iar la final sa faca un referat cu o anumita tema.

| IonutCG90 explică (pentru Lusfe):

Bună, nu ai pentru ce să te scuzi. Ai punctat bine însă tot ce e necesar pentru un copil cred că este suficient să ia din desenele care au fost făcute între anii 1900 și 2000, nu neg că Naruto sau ORICE DESEN ANIMAT poate să ajute și pozitiv la fel cum orice criminal în serie sau orice lucru ABSOLUT IMORAL, dacă este privit dintr-o perspectivă de studiu poate să fie ceva ajutător adică putem învăța din asta. Eu zic însă că în ziua de azi se promovează o cultura ULTRA AGRESIVĂ la nivelul tinerilor prin aceste desene în marea lor majoritate venite din ASIA. Recunosc, sunt distant de aceste culturi, nu le agreez. dar le RESPECT si asta contează. Mersi de răspuns Lusfe.

| Barb0Senpai a răspuns (pentru IonutCG90):

Salut Ionut! Si mie mi-au placut si inca imi plac desenele animate vechi cu fetitele powerpuff, aventurile lui willie fog, etc. Insa tind sa precizez ca in ultimul timp m-am uitat destul de mult la anime-uri si vreau ca asta sa fie clar: Animeurile nu sunt pentru copii! Sunt niste desene pentru oameni maturi, peste 16 ani, care dezvolta teme psihologice si scot in evidenta latura urata a oamenilor cu scopul de o remedia si de a o cunoaste. Va rog sa nu confundati anime-urile cu desenele de acum ca si ben ten, violleta, etc. Anime-urile sunt din Asia, iar acest disney channel si noile desene sunt de prin america in mare parte. Doua chestii total diferite...

| IonutCG90 explică (pentru Barb0Senpai):

Salut Andrei, bine punctat! P.S. Powerpuff GIrls l-am văzut și eu, era foarte frumos. Willie Fog nu l-am văzut.