| HappyCandy a întrebat:

Spuneti-mi va rog niste intrebari de logica, dar sa nu se repete ca la ceilalti, pentru cele mai multe FuNdItA

Răspuns Câştigător
| redrosegirl a răspuns:

Tatal si fiul merg cu masina si fac accident, in urma acestuia tatal moare iar fiul este dus de urgente la spital. Pe masa de operatie doctorul chirurg spune: Nu pot sa il operez deoarece este fiul meu. Cine este doctorul chirurg?(tatal vitreg)

Pe ce parte a urcat Stefan cel Mare in tren? pe partea cu gara sau pe cealalta parte?(Nu era tren in acea vreme)

Pe o strada pustie ( nici un om, nici o masina ) este un caine flamand cu numele de Botnitescu Langa el se afla mancare si apa buna de baut. De ce moare cainele?(de foame, purta botnita si nu putea sa manance)

Un tip intra intr-un bar. Se indreapta spre barman, si ii spune 'Da-mi un pahar cu apa'. Barmanul scoate un pistol, i-l pune la tampla si il tine 5 minute. Cel care ceruse un pahar cu apa ii multumeste si pleaca.de ce pleaca multumit?(Omul sughita)

Un om este gasit mort in desert.In spate avea un rucsac.
De ce a murit?(nu i s-a deschis parasuta)

Cinci oameni mergeau spre biserică, şi începu să plouă. Cei patru care fugiră se udară, cel care stătu pe loc rămase uscat. De ce nu s-a udat acela?(pentru ca era in toiul unei inmormantari, iar cel ce nu s-a udat era mort)

Daca un tramvai e vopsit tot in galben, ce culoare are teava de esapament?(Tramvaiele nu au teava de esapament)

Un baietel statea la etajul 10 al unui bloc impreuna cu parintii sai. De fiecare data cand pleca la scoala, lua liftul pana la parter. Cand se intorcea insa, lua liftul pana la etajul 5, dupa care urca pe scari pana la nivelul 10.
De ce nu folosea liftul pentru a ajunge la etajul 10?(Nu ajungea sa apese butonul pentru etajul 10)

Un camion care trecea printr-un tunel s-a blocat datorita inaltimii sale. Au venit specialisti la fata locului si au decis ca singura posibilitate ca acest camion sa fie eliberat este sa sparga zidul care il inconjura. Totusi, era o metoda mult mai simpla, care a fost oferita de un baietel de 8 ani.
Care este aceasta metoda?(sa sparga cauciucurile! asta ar fi scazut inaltimea camionului)

Ce ramane la tine, desi il dai altei persoane?(Cuvantul)

7 +? =(sapte intrebari)

ce cuvant are 5 litere, e dinainte de Dumnezeu, e mai mare decat Dumnezeu, e mai diabolic decat diavolul, toti saracii il au si toti bogatii au nevoie de el?(Nimic)

ce este odata intr-un minut, de doua ori intr-un moment si niciodata intr-o o suta de ani?(Litera M)

Unde gasesti un catel fara picioare?(La usturoi)

In ce loc astazi este inainte de ieri?(In dictionar)

La o trecere de cale ferata cu bariera, opresc pe același sens, în urmatoarea ordine începand de la bariera, un motociclist, o caruta si o camioneta. Dupa trecerea trenului motociclistul încerca sa-si porneasca motocicleta, dar nu reuseste. Soferul camionetei claxoneaza. Calul se sperie de claxon si începe sa necheze, dupa care speriat, îl muaca pe motociclist de ureche.
Cine este vinovat pentru urechea motociclistului?
a)calul, b)soferul camionetei, c)motociclistul, d)caruta, e)toti[Motociclistul pentru ca nu purta casca]

De ce tinea Mihai Viteazul barda in mana stanga?(de maner)

de ce se ia sapca la frizer?(de cozoroc)

Esti naufragiat pe o insula, si vezi un om batran care pretinde sa te ajute sa scapi de pe insula daca te casatoresti cu una din fiicele sale. Prima fiica intodeauna spune adevarul. A doua fiica intodeauna minte. Iar a3a fiica cateodata minte cateodata spune adevarul. A 3a fiica e in acelasi timp varcolac. Te poti casatori cu oricare din ele cat timp nu sunt varcolace. Poti pune o singura intrebare, unei singure fiice. Nu stii care din ele sunt varcolac, spun doar adevarul sau mint tot timpul. Ce intrebare pui?(Daca as intreba-o pe sora ta care ar fi drumul care ma scapa,ce mi-ar raspunde?".
Daca le intrebi pe amandoua,vor spune acelasi lucru,avand in vedere ca cea care spune adevarul va arata catre drumul gresit,pentru ca sora ei minte. Daca ai intreba-o pe cea care minte, va arata spre drumul gresit, mintind.Astfel,stii care este drumul.)

Intr-un gutui sunt gutui.
Daca scuturi gutuiul, din gutui nu cad gutui, dar nici nu raman gutui.
Cate gutui sunt in gutui?(Doua)

Trei furnici mergeau in sir "indian" prin desert.Prima furnica spune:
-In fata mea desert,in stanga mea desert,in dreapta mea desert,iar in spatele meu se afla o furnica.
A doua zice:
-In fata si in spatele meu cate o furnica,iar in stanga si in dreapta mea desert.
A treia zice:
-In fata mea furnica, in stanga si in dreapta mea desert, iar in spatele meu furnica
Cum e posibil ca ultima furnica sa aiba o furnica in spate, si totusi erau 3 furnici?(se invarteau in cerc)

Ce se pune pe masa, se taie, se imparte, dar nu se mananca?(cartile de joc)

Intr-o camera la o masa rotunda cu trei picioare stateau 5 persoane fiecare pe un scaun cu trei picioare si jucau poker.La un moment dat se stinge lumina, se aude o impuscatura si cand se aprinde lumina unul dintre cei 5 este mort.Vine politia si ii intreaba pe ceilalti 4 ce faceau cand s-a stins lumina.
Primul spune ca masluia cartile de joc.
Al doilea spune ca si-a scos arma ca sa si protejeze castigurile din ziua respectiva.
Al treilea spune ca a luat o bucata de hartie si a pus`o sub un picior al mesei pentru ca aceasta se misca.
Cel de`al patrulea spune ca s-a dezbracat de haina pentru ca i se facuse cald.
Unul din cei patru minte si acela este criminalul.
Cine minte si de ce? (Al treilea... pentru ca masa avea doar 3 picioare si nu prea avea cum sa se miste)

Un important diplomat a fost gasit mort intr-o zi de duminica la ora 10, in propria casa.
Sotia sa suna imediat la Politie.
Politia a interogat pe toata lumea din casa si a adunat urmatoarele alibiuri:
- sotia dormea
- bucatarul pregatea micul dejun
- gradinarul culegea niste legume
- menajera era plecata la posta sa ridice corespondenta
- omul de serviciu curata WC-ul
Cine este criminalul? (Menajera are un alibi fals, la posta nu se lucreaza duminica)

etc.

2 răspunsuri:
| Stefy200 a răspuns:

1.Un cocos se oua pe acoperis.Pe ce parte cade oul?(cocosii nu se oua)
2.Intr-un cos sunt 2 mere verzi, 2 mere galbene si 2 rosii.Cate mere sunt?(4 mere pentru ca erau 2 rosii legume).
3.Un curcan se oua in mijlocul Dunarii. Unde se deuce oul:la noi sau la bulgari?(curcanii nu fac oua)
4.Cum e corect:pana de la vulpe la palarie, sau pana vulpii la palarie?(vulpile nu au pene).
5.Ii spui cuiva:repeta dupa ine bauturil alcoolice:vin,tuica,whisky,visinata, ceai(si o sa zica ceai)iar tu zici:interesant, ceaiul e bautura alcoolica!
4. Zici la cineva:vrei sa vezi ca esti beat?(iar el zice da)intrebi:aici e un castron, da?(faci un cerc in fata ta cu mana)iar el zice da! tu spui:vezi ca esti beat? nu-i nici un castron!
5.ce e un punct alb si unul negru? un purice cu piciorul in ghips.
6.intrebi:stii bancul cu coincidenta?(iar el spune nu).tu raspunzi:ce coincidenta, nici eu!
7.Un cal alb intra in marea neagra.cum iese de acolo?(el o sa zica negru)tu zici:nu, curat!
8.Cat face opt cu opt?(tu zici exact asas:opt copt).el zice:16.iar tu:nu, un mucenic!
atat stiu.imi dai funda?

| frumusicclaudic a răspuns:

Stefy rosiile sunt legume