| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi vreun ANIME interesant, fain, destul de lung, subtitrat in romana (in afara de naruto, bleach, one piece, firy tail)
Si tema generala de la fiecare anime.
Cel mai interesant primeste funda.
Mersi.

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Uite cateva anime-uri faine ce nu sunt nici prea lungi dar nici prea scurte...Death Note banuiesc ca ai vazut deci zic altele. Death Note este foarte bun, tema generala este un carnet al mortii in care daca scriai numele cuiva in el respectivul murea. Nu se poate povesti...e fain, daca nu il stii atunci sa te uiti.

Tokyo Ghoul 2 sezoane -24 de episoade in total -este despre un baiat normal care duce o viata linistita pana cand devine ghoul, un fel de :
http://pre05.deviantart.net/......864lyq.png
care nu pot sa manance altceva in afara de carne de om intrucat orice fel de mancare este insipida pentru ei si nu le face bine.

Sword art online- 1+2 (48 de episoade asta neincluzand si episoadele speciale) Nu este ceva neaparat special- este despre un baiat Kirigaya Kazuto (Kirito pe scurt...) care prin anul 2024 ramane blocat timp de 2 ani intr-un joc online impreuna cu mai multi jucatori. Pentru a iesi de acolo trebuie sa termine jocul dar daca mori in joc esti mort si in viata reala... Acolo o intalneste pe Asuna si se decid sa lupte impreuna pentru a scapa din acest joc.

Fate Zero + Fate Stay Unlimited Blade Works (este si Fate stay simplu dar este cam tot una cu fate unlimited doar ca cel din urma este cu mult mai bun.)
Este despre un razboi dintre niste magicieni ce se lupta pentru Sf. Graal, un obiect foarte puternic ce iti indeplineste o dorinta atat tie cat si servitorului tau.
Acest servitor este un spirit eroic (un spirit al cuiva ce a fost candva mare) si care lupta alaturi de tine (un magician) in vederea obtinerii Graalului.

Atack on titan 24 de episoade 1 sezon + 8 episoade secundare (+3 episoade speciale) (se spune ca se va face un al 2-lea sezon) Omenirea este aproape distrusa de catre titani, niste bestii precum oamenii ce au atacat in urma cu 100 de ani. Acestia vaneaza oamenii din placere si ii mananca de vii.
Eren Jaeger si Mikasa Ackerman isi pierd parintii in urma unui atac al titanilor (o sa vezi ca la Mikasa este un pic altfel dar nu fac spoilere atat de mari...) Omenirea era aparata de 3 ziduri -Maria, Rose si Sina. Maria este distrus in primul episod...Eren si Mikasa sunt recrutati pentru a deveni soldati. Acestia pot sa aleaga dintre Legiune (cei ce ies in afara zidurilor si exploreaza/vaneaza titani) -cel mai periculos, Garnizoana (sa stea in castel) sau la garzile regelui.(cel mai sigur) Acestia au avut rezultate exceptionale dar decid sa se alature legiunii, unde il intalnesc pe Erwin Smith -protectorul umanitatii si pe comandantul Levi (cel mai bun ucigas de titani)

Zetsuen no tempest.-este cu magicieni. Poveste foarte faina... 24 de episoade

Toate le gasesti pe site-ul anime kage sau pe acest site.
http://deseneanime.ro/attack-on-titan-episodul-5/

Bafta!

| Sakura13574 a răspuns:

Hunter x hunter:,, Seria Hunter x Hunter este bazată pe manga cu acelaşi nume care e un shonen clasic publicat pe faimoasa revistă de manga Weekly Shonen Jump (casa seriilor Naruto, One Piece, Bleach etc). Autorul său este Yoshihiro Togashi care dacă nu-l cunoaşteţi încă, e un adevărat veteran al acestui gen căci tot el a făcut în precedenţă şi seria Yu Yu Hakusho de care probabil mulţi aţi auzit deja. În realitate seria pe care noi am decis în cele din urmă s-o facem, nu ar fi prima ci chiar a doua. Motivul însă e simplu de ce există deja 2 adaptări. Când s-a început prima serie în 1999, manga era destul de puţin şi făcea şi multe pauze deci inevitabil s-a ajuns la un sfârşit prematur al acesteia cu doar 62 de episoade. După mai mult de 10 ani însă, în 2011 totuşi s-a decis realizarea unei noi serii care să reia de la început toată povestea din manga şi să facă tot ce e actual realizat şi complet în manga, care continuă să fie neterminată şi scoasă cu mari pauze. De această dată însă studioul ce realizează acest anime e Madhouse, un studio foarte bun care a făcut anime precum Ninja Scroll, Death Note, Trigun, Vampire Hunter D etc şi seria într-adevăr e foarte bună, atât povestea cât şi realizarea sa. Povestea din anime e despre Gon, un băieţaş simplu şi sincer care doreşte foarte mult să devină un Vânător (Hunter, de unde şi numele seriei) ca şi tatăl său Ging şi porneşte în căutarea acestuia prin lume. Pentru a deveni Vânător Gon va trebui să dea un examen specific şi foarte greu pe parcursul căruia va cunoaşte multe persoane, îşi va face prieteni, duşmani, va învăţa multe lucruri noi şi va porni eventual cu prietenii săi în diferite aventuri fără să piardă din vedere însă obiectivul său iniţial.''
Sword art online:,, Prinşi intr-o realitate virtuală MMORPG, sute de mii de jucători trebuie să lupte pentru viaţa lor. Pentru a ieşi din joc trebuie să învingă "Boss-ul" jocului, o creatură foarte puternică. Împreună cu prietenii săi, Kirito, spadasinul singuratic încearcă să termine jocul, care în schimb le va elibera minţile prinse în Aincrad. Dar Kirito se îndrăgosteşte în scurt timp de Asuna… ''
Aldnoah. zero:,, În anul 1972, a fost descoperită o poartă energetică pe suprafața lunii. Așadar, oamenii au început să migreze către planeta Marte, stabilindu-se acolo. Totuși, în cele din urmă izbucnește un război între Pământ și Imperiul Vers, o civilizație foarte avansată de pământeni, care plecaseră de pe planeta Pământ cu mii de ani în urmă. Aceștia doresc să-și revendice draga planetă roșie, Marte, alături de toate artefactele antice care se află pe aceasta. După o încetare a luptelor, care a durat doar 15 ani, Imperiul Vers lansează un atac destinat planetei Pământ, pentru a o cuceri odată pentru totdeauna. Conflictele și drumul sângeros către justiție se împletesc creând o atmosferă tristă. Oamenii se luptă pentru supraviețuire. Melodia de început a seriei: „Heavenly Blue" dă un aer cu adevărat spectaculos și grav acțiunii seriei. Un albastru scos din rai... „Fie ca justiția să fie făcută, chiar dacă raiul se va prăbuși''
Kuroshitsuji:,, În era victoriană, în Europa, un băiat pierde tot ce îi este drag în urma unui complot mișelesc. Chiar înainte de a muri, încheie un contract cu un demon și oferă acestuia sufletul său în schimbul obținerii răzbunării pe cei responsabili de uciderea familiei sale. Tânărul, Ciel Phantomhive, devine moștenitorul corporației Phantomhive și totodată, îndeplinește ordinele secrete ale Reginei, alături de majordomul său demon, Sebastian Michelis. ''
Ao no exorcist:,, Povestea consta si ne descrie doua dimensiuni care se unesc, ca o oglinda. Prima este lumea in care traiesc oamenii, Assiah, iar cealalta este lumea demonilor, Gheena. In mod obisnuit, calatoria intre cele doua lumi, sau, orice fel de contact intre cele doua, este imposibil. Cu toate acestea, demonii pot trece in lumea oameniilor prin posedarea unui om. Satan este zeul demonilor, dar exista un lucru pe care el nu are, dar care se gaseste in lumea oameniilor. In acest scop, el l-a creat pe Okumura Rin, fiul sau printr-un om. ''
Magi-the labyrinth of magic:,, Povestea se învârte în jurul unui băiat pe nume Aladdin. El călătorea în toată lumea, până l-a întâlnit pe viitorul său bun prieten Alibaba Saluja, un tânăr care voia să exploreze dungeon-ul lui Amon. Pe parcursul călătoriei lor îşi fac un duşman: Imperiul Kou şi pe Magi-ul întunecat pe nume Judal. Aşa lupta Magilor începe. ''
Code geass:,, Seria e un prezent alternativ, unde lumea e împărţită în 3 superputeri, Britania, Federaţia Chineză, Uniunea Europeană. Povestea are loc după ce Imperiul Sfând Britanian cucereşte Japonia pe 10 August 2010 a.t.b., cu ajutorul celei mai noi arme a sa, "Cavalerul Blindat Autonom" sau Knightmare. Britania deposedează Japonia şi cetăţenii acesteia de drepturile şi libertăţile lor, redenumeşte ţara în Zona 11 şi cetăţenii săi eleveni. Lelouch Lamperouge, un prinţ britanic exilat aflat în poziţia de student, se regăseşte în inima conflictului pentru naţiunea insulă. Datorită unei întâlniri întâmplătoare cu C.C. acesta obţine Geass-ul, puterea regilor. Înzestrat acum cu puterea de supunere absolută a oricărei persoane, Lelouch are ca scop eliberarea Japoniei de sub stăpânirea Britaniană. ''
Inazuma eleven:este despre fotbal

Răspuns utilizator avertizat
| sporel a răspuns:

Astea sunt mai lungi:
Full Metal Alchemist/Brotherhood, D.Gray-Man, Higurashi no naku koro ni/kai, Jigoku shojo/two mirrors/three vessels, Bakuman, Soul Eater.
Aici sunt cateva scurte, dar foarte interesante:
Neon Genesis Evangelion, Serial Experiments Lain, Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin, Shiki, Ghost Hound, Boku no Pico.
Ordinea nu conteza.
Toate sunt interesante.