| bomboana99 a întrebat:

Va rog foarte frumos sa imi raspundeti cat puteti de repede, cum se transforma la unitati de masura pentru. lungime? La scoala profesoara ne spune ca dam sa fie transformat in m se inmulteste cu 100, dar dc nu cu 10 pentru ca ar veni ceva de genul : km hm dam m dm cm mm : si m este ceva de gen baza, iar distanta de m cu dam si dm nu este de 10? De hm cu cm nu este cu 100? Iar cu km si mm nu este de 1000? Atunci de ce doamna a zis ca se inmulteste cu 100 la dam? Va rog frumos sa-mi explicati cat mai repede posibil pentru ca maine dau un test si nu stiu absolut nimic, dau fundita pe cel care ma face sa inteleg va rog. Scuze categoria dar este cea mai cautata.

Răspuns Câştigător
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Uite, cu cat cobori o treapta(adica' de la m spre mm) cu atata inmultesti mai mult.o treapta in jos ia x10, iar in sus impartit la 10 mm cm dm M dam hm km 1000 100 10 10 100 1000
x :
adica, daca trebuie sa transformi m - dm= 10x m(cobori o scara de 10, adica' inmultesti cu 10)
m - dam=m :10(urci o scara de 10, adica' imparti la 10)
m - cm=100x m(cobori 2 scari, adica 10x10=100, deci inmultesti cu 100)
m - hm=m :100(urci 2 scari, adica 10x10=100, deci imparti la 100) m - mm=1000x m(cobori 3 scari, adica' 10x10x10=1000, deci inmultesti cu 1000)
m - km=m :1000(urci 3 scari, adica' 10x10x10=1000, deci imparti la 1000)
doamna ta profesoara, a gresit. Poate nu a fost atenta la ce a scris, sau la ce a zis.
sper ca ai inteles, si succes la test :*(draga mea, am incercat big grin)

2 răspunsuri:
| aNoNiM_3767 a răspuns:

Pai doamna voastra a gresit... ointradevar tu ai zis binee si ea poate a gresit. da nu a ridicat nimeni mana sa spuna ca a gresit?!? ma rog...f f f ciudat

ziceai ca habar nu ai dar ai zis ff bine... te pup si intreab-o si tu pe inv. ta cum este "scarita" cum m.

pa-pawave

| surqa a răspuns:

Este corect ce ai spus