| IonelaFlorariu020 a întrebat:

Am o nelămurire. la matematica. Cu logaritmi. Va rog frumos sa imi explicați si sa imi spuneți cât e log cu baza 2 din 4. Deci nu inteleg. Aplic formula schimbării de baza? Sau cum fac? Mâine dau test si eu nu am inteles nimic.

2 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pai trebuie sa ne gandim ce e un logaritm. logaritmul este inversul ridicarii la putere. deci iei baza si zici. la ce putere trebuie sa ridic baza ca sa imi dea rezultatul. deci la ce putere il ridic pe 2 ca sa iti dea 4?