| Marialy a întrebat:

Buna seara TPU! Va rog frumos sa imi raspundeti cat mai repede! Marti am un concurs despre Unirea Principatelor Romane si maine doamna profesoara care m-a inscris in concurs o sa ma asculte sa vada ce stiu si ce nu stiu. Intrebarea mea este: cum pot sa retin mai usor toate datele? Cand citesc inteleg ce scrie acolo, dar nu pot sa retin nimic, cu toate ca ma concentrez foarte mult.

6 răspunsuri:
| Wintersmile a răspuns:

Majoritatea anilor si datelor le-am invatat mecanic.Atunci le-am stiut, dar pana acum le-am uitat.Cativa am reusit sa ii leg de evenimente legate de mine...cum ar fi cu100 de ani inainte de anul nasterii mele.Restul mi s-a parut ca se leaga,ca o poveste. Poti incerca si sa inveti si sa repeti pana iti iese perfect, dar cred ca cel mai usor e sa incerci sa intelegi, ca intr-o poveste.

| αnny a răspuns:

Pentru inceput nu mai sta pe internet. Daca ai in jur de 13-14 ani du-te la farmacie si cumpara-ti o tableta de Memo-Plus.Te va ajuta foarte mult.Succes!

| Marialy explică (pentru αnny):

Am 14 ani dar nu as vrea sa recurg la pastile :-s poate ceaiuri dar exista ceaiuri de memorie? laughing

| αnny a răspuns (pentru Marialy):

Nu cred!

| Alina_9592 a răspuns:

Pai incearca sa citesti propozitiile pe rand nu totul odata si vezi daca retii mai bine. repeta propozitia de mai multe ori si poate intelegi imi binehappy succesc la invatat si la concurs

| deeeeeeeeeaaa a răspuns:

Te inteleg.
Este ingrozitor!
Raspunsul meu este: NU STIU!
Imi pare raw.
Nu te pot ajuta.

Dar totusi, incearca sa repeti in continuu, iar sh iar, sa inveti ca pe poezie.
mda... ma rog, am zis si eu asa, de plictiseala. poate te ajuta.
pup! kiss