| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 zile am pierdut toți banii la păcănele (800 și ceva de lei),am rămas fără nici un ban efectiv, erau toți banii pe care îi aveam. Azi am iesit sa îmi caut de lucru și în drum unu' mă întreabă "unde pot găsi western union"? I-am zis inițial să meargă spre gara și zicea că nu acolo căuta sau ce spunea, apoi mă întreba "unde poate găsi altundeva'? Și să mă ia naiba daca știam să îi răspund, deși eu mereu scot banii chiar de langa mine! Apoi merg cu tramvaiul spre o firma și o altă persoană mă întreabă "tramvaiul asta duce în zona X"? Nu am știut să îi răspund, i-am răspuns încet DA!, Dar nici eu nu știam, oricum cu tramvaiul spre zona aia nu prea mergeam! E deja a treia oară când pierd bani la așa ceva, am mai pierdut într-o zi 1700 de lei, am jucat ca un sadic toți banii, dar am mai primit, dar acum cine mă ajută știe că i-am spus că joc la păcănele și nu știu dacă o să mai mă ajute, in fine! De la aceste pierderi mi se întâmplă așa ceva? Efectiv eu acum nu mai am nici un ban, părinți nu mai am că sunt decedați. Sa fie de la pierderile acelea? Eu am probleme și cu depresia și anxietatea sociala, agorafobie. Oare când pierzi tot ce ai acolo scade brusc nivelul de serotonina și dopamina? Eu nu lucrez, nu am absolut nimic!
Acum desi am o anxietate serioasa m-am dus sa îmi caut de lucru.
La păcănele nu o sa mai joc că văd că îmi dă temelie!

Apropos ăștia dau bani la cine vor ei când se joacă la păcănele? Sau e doar un mit?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Tot folclorul asta al jucatorilor are un singur rol; sa ii faca sa creada ca pot manipula jocul. Sunt niste addicted care isi fac singuri curaj. Se poate castiga, dar in final aparele fiind reglate sa asigure castigul casei si banii pentru stat si toate cheltuielile si taxele, se pierde; joci mult, pierzi mult. Daca te-ai vindecat, bravo tie; daca, Doamne ferste, inca nu te-ai vindecat, apeleaza la ajutor specializat. Succes!

34 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Pai nu se opresc oamenii din consum pentru ca au predispozitie genetica catre asta, ca ala care n-are, dupa ce ia odata, scuipa jos, nu ii merge bine, cum am fost eu cu fumatul si alcoolul.

Nu se opresc ca deja au facut dependenta, si fara, se simt foarte rau, nu pot trece ziua in raul ala, si ia iar!
Au intrat in cercul negru.
Trebuie interventie din afara sa ii ajute, asta daca vor.

| Mosotti a răspuns (pentru minrest):

Mda, deci cand joci, e clar ca joci pentru divertisment.
Dar nu e mai bine sa cumperi un aparat acasa? Si te joci cat vrei!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu am avut o perioadă în care am pierdut tot ce-am aut, inclusiv hainele de pe mine, am rămas fără nimic. eram un 0 barat. Apoi am plecat in străinatate unde mi-am găsit un servici bun și după cativa ani mi-am cumpărat 3 apartamente in Romania,,, dar mare greșeală,,, m-am intors acasă.
După nu mai puțin de 8 luni am pierdut iarași tot. Am rămas din nou un mare 0 barat. Si a trebuit să plec iarăși din tară.
Acum după mai bine de cativa ani buni. Sunt iarăși pe picioare și mi-am promis că nu mai ating jocurile de noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Vb serios? Pff! Eu sunt pepsi pe lângă tine laughing