| 4evergentleman2023 a întrebat:

Este cineva care a studiat psihologia?
Exista psihoza sau forme de schizofrenie care nu includ paranoia,delir, realitatea distorsionata, halucinații de orice tip? Nu de alta dar medicul mi-a zis ca eu nu am asa ceva și nici autism in afara de depresie si anxietare cronica, chestia e ca eu nu mai simt sa ies din zona de confort de ani buni,nu am prieteni,nu socializez nici cu neamurile nu mai socializez de o perioada, nu mai simt sa îmi fac prieteni,iubita nimic,m-am autoizolat de societate, nici cu vecini nu mai vorbesc,m-a dus rău la apa! Nici de lucru nu sunt bun nu am motivație deloc sa fac nimic! Poate depresia sa facă astfel de ravagii și anxietarea cronica!? Sa nu te mai intereseze nimic? Sa fii ca o fantoma/umbra? Eu obișnuiam sa am tovarăși sa ies cu ei veneam târziu acasă uneori dimineața de la cluburi am rupt legatura cu toți, unii erau și perverși și nu mai îmi revin,stau foarte mult în casa, e ireal asa ceva, nimic constructiv nu fac, nu mai am încredere nici în oameni! A depresie ce e drept de 17 ani și am ramas fără părinți dar alții au probleme de astea de mici și au evoluat chiar mult mai mari barum eu am fost crescut în puf acum m-a lovit sărăcia de când a murit maica-mea de covid,dar de ce nu mai lupt deloc pentru mine? Trebuia sa apară Instinctul supraviețuirii sa nu ajung homeless sa ma angajez sa fac ceva orice dar nimic nu fac,doar am jucat la blestematele alea de pacanele! Nu știu cum am avut motivația sa merg acolo! Deci eu nici cu neamurile nu mai vorbesc nici cu vecinii,cu vecinii de mulți ani cu neamurile de câteva luni deloc nu mai discut dar nici ei nu ma suna!
Ce problema am? Medicul a zis ca nu am psihoza nici schizo doar anxietare serioasa și depresie!
Poate sa damblageasca o depresie asa pe cineva sa ajungă în stadiu asta dead line? Ca eu sunt ca o linie moarta ca sunt viu sau mort parca tot aia e! Atât de grava e depresia sa te facă praf in halul asta? Ca sunt și alții cu depresii cronice și simt nevoia de socializare,au prieteni chiar iubite s au depresii relativ serioase, grave!
Sunt suspect de tulburare schizoida? Autism? Medicul a zis ca nu am nimic din toate astea dar eu sunt izolat complet și nu mai ma interesează relațiile interpersonale cu mici excepții,ca cu cineva tot discut dar am chestii în comun cu ea altfel nu discutam!
Ce naiba mi se întâmplă? Nu mai am deloc ambiție și voința, astea vin de la neurotransmitatori, eu cred ca am ceva deficit de dopamina și serotonina altfel nu îmi explic, sunt într-adevăr introvertit dar e incredibil cât de mult m-au schimbat aceste probleme! Pe maica-mea de când a decedat o visez zilnic aproape un alt lucru neînțeles de mine ca nu par sa plâng după ea sau sa fiu terminat dar ceva în subconștient cred ca e ceva serios după aceasta pierdere. Locuiesc singur si vad ca pot rezista asa fără sa o iau randeaua, nu înnebunesc dar nici nu evoluez! Parca ar fi o normalitate. Sa fie ca m-am obișnuit sa stau singur? Dar de ce nu mai simt sa comunic nici cu neamurile? Sa imi fac prieteni noi? Sa lucreaz? Ce naiba am de sunt asa de indiferent? De nepăsător? De ce nu s-a trezit instictu de supraviețuire?
Ce sa fac sa îmi revin? Parca când făceam foamea de la pierderile de la pacanele începeam sa imi revin ca nu aveam ce manca și consumam.dosr apa, nici depresie parca nu mai aveam mâncăm umăr sau doua pe zi dar ma simțeam altfel. Oare chiar ajuta sa bei doar apa o perioada? Ca mâncarea mai rău îmi făcea am sesizat, mai sănătos eram când nu mancam cu zile.
Dacă n-am motivație cu imi pot reveni? Ca dela oyivstie am toate acest probleme

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Poate depresia sa facă astfel de ravagii și anxietarea cronica!?"

Pai depresia doar cu asta se ocupa, cu distrugerea calitatii vietii, nu poti sa zici ca pseudovedetele alea de la tv, incultele care dupa ce s-au despartit de mosul cu bani, zic ca au facut depresie si dupa 1 luna de zile ce sa vezi, s-au vindecat! Acelea nu aveau depresie ci o teama ca au ramas fara SPONSOR, le lua dupa cum zicea tiganca intrebata de ce nu munceste "am frezoane"! Pe ele frica ca numai au din ce trai le speria si baga in falsa depresie.

In cazul tau am zis si cu alta ocazie e nevoie de tratament.
Nimic nu reface dezechilibrul chimic fara interventie chimica, adica cu alte cuvinte nu tratezi cu medicamente, nu trece!

Foarte multi tineri se plang de depresie, caci desi au luat tratamente peste tratamente, au recurenta, ceva nu se pupa insa, tratamentele luate au fost de cele mai multe ori experimente ale acelor medici psihiatri, dar nu au facut-o din rautate ci din necunoastere a acestei discipline, evident ca si aici ca si in alte domenii medicamentul x poate face bine lui y dar rau lui z! Intervine un joc periculos din care nu gasesti o logica, fie este incompetent medicul, fie tratamentul se face personalizat iar acesta nu da rezultatele scontate in cazul tuturor...de aceea viata este atat de complicata pentru ca nu exista raspunsuri concludente la toate intamplarile si evenimentele!

| 4evergentleman2023 explică (pentru Simpatic):

Eu am încercat pentru anxietate ogramada de tratamente si nu și au făcut efectul nici 2% in afara de xanax nimic nu merge, deci nu toate sunt tratabile happy a încercat medicul ogramada de soluții și nu a mers, dar da in cazul meu e ceva chimic la neurotransmitatori e problema

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar de ce nu mai lupt deloc pentru mine? Dacă ți-e foame, mănânci? Sa lucreaz? Din ce trăiești? Oare chiar ajuta sa bei doar apa o perioada? Da, ajută mult.
Dacă n-am motivație cu imi pot reveni? Motivație ca să ce?

| 4evergentleman2023 explică (pentru sadrian46):

Primesc de la cineva bani dar nu mulți! Motivație sa socializez sa muncesc sa ma integrez în societate. Cam cat ar trebui ținut acest post cu apa?

| timidu89 a răspuns:

Poate asa te-ai obișnuit tu? Eu vreau sa socializez, sa am gagica, sa vad ce părere are lumea despre mine. Discut pe net cu verișoarele mele mai tot timpul. Poate duci lipsa de motivație? Ori ai impresia ca doar lume falsa și perversa există. Nu mai spune ce probleme ai, care nu cunosc se sperie rapid. Asa e lumea în ziua de azi, se sperie de necunoscut. Ai impresia ca cineva îți vrea raul sau te urmărește? Pe ce post e România-Israel?

| 4evergentleman2023 explică (pentru timidu89):

Pe Prima TV, s-o terminat 1-1 cred ca avem șanse de calificare sau naiba știelaughing

| timidu89 a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

De nu batem Kosovo nu mai avem șanse. Trebuia sa batem și azi, dar sunt 0. Parca vad ca ne rupe Rrahmani de la Rapid laughing Când am dat pe prima era 1-0, am zis e bun ca batem, în 5 minute sau 10 au egalat. Ai văzut ungurii ce fac? De ce ei pot și noi nu?

| 4evergentleman2023 explică (pentru timidu89):

Suntem prea rai nu ne ajuta Dumnezeu avem numai ura în suflet ca nație suntem hapsani karma nu iartă!

| 4evergentleman2023 explică (pentru timidu89):

Da,ca doar lume falsa și perversa, dar ce nu e asa cu mici excepții? Asa e lumea acum! Ai bani și ești bine ești băgat în seama nu ai nu te mau cauta nimeni! Plus ca nu mai exista respect si omenie, sinceritate, empatie, bunătate, compasiune, mulți nu toți ce e drept sunt vicleni perverși cu 100 de fete in funcție de interes, asa e lumea acum nu e doar o impresie! Se sperie ca sunt analfabeți și inculți foarte mulți romani!

| Smmo a răspuns:

Nu putem sa ne dam cu parerea privind aceste boli psihice pe care le-ai mentionat, ce ti-a spus medicul ramane de baza daca ai fost sincer cu el.

Eu vad ca tu incerci sa comunici totusi cu oamenii, uite numai aici cat ai scris, simti nevoia de comunicare si de empatie, de atentie, dar nu le primesti de la cei pe care i-ai mentionat. De asta nu te mai apropii de ei. Prietenii, daca erau prieteni de pahar si cluburi, nu e rau ca i-ai lasat. Daca ai fost invatat sa iti dea mama bani si sa faca prin casa toate cele, trebuie sa te dezveti si sa incepi sa te descurci singur. Pentru asta nu exista leac medicamentos. Iti gasesti un serviciu macar part-time si te tii de el.

Nu sta nemancat, incearca sa mananci sanatos, 2-3 mese pe zi (ciorba, friptura, piure, salata, oua, fructe), ca sa nu iti apara carente alimentare pentru ca si ele afecteaza neurotransmitatorii si te miri degeaba ca nu-ti vine sa faci nimic.
Nepasarea si senzatia de irealitate vin din faptul ca stai singur prea mult si chiar dintr-o slabiciune accentuata si deshidratare. Daca iti gasesti de lucru si mananci bine, cred ca iti mai revii.

| 4evergentleman2023 explică (pentru Smmo):

Mănânc mult de obicei nu fac foamea. Mie mi sa nu am ceva mai grav decât depresie ca mai sunt cu depresie și tot se zbat,comunica cu oamenii, ies în lume,se distrează, au contact social la mine e linie moarta de câțiva ani, nu mai îmi revin! Tot mai rau e chiar! Poate moartea mamei m-a făcut praf, ma simt străin în familie când merg la ei neînțeles și tot fug de acolo vin la sărăcie în România în loc sa stau acolo unde am de toate nu ma simt comod cu ei, m-am învățat sa fiu solitar, ma plictisesc și obosesc oamenii, mai ales ca mai toti au vicii! Nu știu parca nu ma identific cu generația asta numai alcool și droguri au în cap, dar măcar lucrează pana si ei eu nunfac nimic dar nu fac ca depresia mi-a luat toată motivația, anxietatea ma face praf, fără xanax nu pot sa ies din casa deci am obosit sa tot lupt nu am susținere de la nimeni eu singur nu ma pot ridica, m au afectat psihic și pacanelele.Eu mănânc nu am probleme încă prea mult câteodată problema e ca sunt multe chestii complexe la mijloc nu ma pot identifica cu romanii și cu țiganii nu îmi plac deloc națiile astea cu mici excepții, am prins o ura ieșită din comun,chiar scârbă și nu mai scap din bucla asta,îmi e pur și simplu scârbă de societatea asta și de mentalitate si comportament, eu nu mai pot sa vad romanii și ceilalți ca pe niște oameni ci ca pe niște tomberoane deși mai sunt oameni frumoși dar foarte rar nu mai pot evolua din cauza asta și sa comunic ca majoritatea sunt bârfitori, nu poți sa porți o conversație ca imediat ești bârfit nu știu dacă și alte nații sunt asa de rahat dar m as duce undeva sa nu mai vad romani și țigani! E greu sa trăiești într-o tara de idioți dacă ești diferit, civilizat, bun,cu bun simt, liniștit, ești luat de prost am văzut, pur și simplu ma simt blocat numai peste oameni de rahat am dat în viata și romani și țigani! Sincer m-am saturat de viata asta! Pai nu mai primesc de la neamuri ca am plecat de acolo nu m-am simțit bine de acolo și nu odată de mai multe ori am "fugit" de acolo, nu ma asemăn deloc cu ei, nu rezonez cu ei, poate ca sunt eu introvertit și ei extrovertiti habar nu am, cert e ca singurătatea m-a afectat, m-am învățat sa fiu singuratic ma irita prezenta altora mai ales daca nu rezonez cu ei. M am urâțit si eu de am prins ura asta rasiala oamenii m-au făcut sa devin asa, dar recunosc imediat un om diferit care nu se aseamănă cu efectul turmei de oi.

| Idkabrua a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il intelegi, e ca boala nu te defineste pe tine in sine, tu doar suferi de ea...de aceea nu mai spune "depresivii" e ca si cum ai spune "cancerist" unei persoane care sufera de cancer, ca si cum persoana inceteaza sa mai fie o persoana si e definita de boala in sine.Revenind la subiect.nu trebuie sa te crezi nebun sau ceva de genul, depresia afecteaza gandirea, modul de perceptie a tot ceea ce este in jurul tau, deci ceea ce ai sunt simptomele depresiei, e boala nu esti tu ..nu esti tu cel care vede "lumea" așa.Trebuie sa inveti cum sa controlezi frica(frica de a pierde controlul asupra propriei persoane,de aici se dezvolta si gândurile obsesive,acele ganduri care nu iti dau pace oricat de mult ai incerca). Schimband modul in care te raportezi la situatie, schimbi si rezultatul(adica in loc sa gândești ca innebunesti, gandeste ca sunt doar simptomele acestei boli si asa se manifesta ele). totul o sa fie bine, chiar daca acum nu vezi luminița de la capatul tunelului cum s ar zice, e normal..doar ai grija de modul in care te raportezi la ceea ce iti vine in minte(gand>emotie>fapta).Nu sunt psiholog dar am studiat psihologia, si am mers destul de des la psiholog.cam astea sunt "tainele" psihologiei.incearca terapia cognitiv comportamentala.Îți urez numai bine, si nu te speria.totul o sa fie bine.doar fii rabdator cu tine si nu te mai eticheta singur negativ...transmit multe îmbrățișări si mult bine?

| 4evergentleman2023 explică (pentru Idkabrua):

Mersi frumos pentru răspuns și incurajare.