NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Acum că vin sărbătorile, aveţi de gând să sacrificaţi (pe lângă porc) un copac sau veţi alege o variantă alternativă (un brad artificial, un brad viu în ghiveci sau în curte, un ficus, un tablou, nimic...)?
http://youtu.be/-AUE4ZrMItI

138 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Nu am mai impodobit natural de 15 ani cred, sunt la al doilea brad de plastic si mai merge impodobit cativa ani pana il iau le al trei-lea

| AirănMeidăn a răspuns:

Un ficus

| RobertMoon a răspuns:

Eu împodobesc lămâiul an de an exact ca pe brad și este verde tot anul precum bradul...

| syd2 a răspuns:

Nu-mi plac brazii naturali din cauza ca imprastie peste tot spini.

| Drolja a răspuns (pentru syd2):

Atunci ar fi cazul să nu îţi mai cumperi cactuşi.

| Suck a răspuns:

Artificial...nu prea ma omor după mirosul de brad.

| Deaad a răspuns:

Nu folosesc brad de Craciun.
Si nici nu sarbatoresc intr-un fel anume ziua aia.

| alexandrualind a răspuns:

Natural.

| syd a răspuns:

Brad natural

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu avem unul natural de craciun, dar odata ce craciunul se sfarseste, dragul nostru bradut este dus inapoi la bunici, unde este plantat in gradina, si luat inapoi la anul happy Nu este prea mare, deci transportul / plantatul / etc nu sunt complicate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. E mai bine. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveam de gand sa-mi sacrific inocenta. Doar ca nu stiu pe unde umbla...

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai INOCENTA misuna (cum nu vezi?) prin bunavointa populatiei care se uita cu sfiala la porc si nrad! Dar din neinocenta altora, vin derbedeii si taie tot, si brazi si porci!
E foarte folositor ca esti inocenta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Lasa tuica aia fiarta in pace, sensei, ca dai in delir. Ori TPU, ori tuica! Niciodata amandoua!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu-ti place, astept o replica, ce spui tu dovedeste ca vrei sa fii formator de opinie. Nu mi se pare corect! Daca deranjez limbajul de lemn, nu -i problema, dragutule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Toata lumea mai cade prada penibilului, din cand in cand. Am incercat doar sa te sfatuiesc in privinta asta.

Te-ai hotarat in privinta sexului meu, pana la urma? As vrea sa o sun pe maica-mea zilele astea si nu stiu daca ar trebui sa-i aduc la cunostiinta ca a facut o fetita, dupa atatia ani...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa-mi spui ca esti o fetita! Ma bucur ce a facut maica-ta! Dar nu inteleg ce legatura are asta cu intrebarea, cu constatarea mea (poate eronata) ca bietilor oameni li se inoculeaza idei nenaturale, netraditionale.
Credeam ca TPU inseamna "unul pentru toti'. Adica sa te lupti pentru toti de unul (sau una singura, in cazul tai!).
Ca TPU trebuie sa promoveze discursul liber, cata vreme este nejignitor.Ca poti, mai ales intr-o conversatie, sa ai pareri si contrare interlocutorului.
Iar eu cu tristete, constat ca bietii oameni declara (din cauza saraciei fizice, morale sau din alte motive, contra vointei lor naturale), in proportie de 90% ca e bine sa ne artificializam.Ai ceva impotriva mea ca nu sunt de acord? Ai ceva impotriva mea ca folosind cuvintele la care ma pricep si eu, vreau o comunitate care sa pastreze traditia si simtul umorului?
Aici este Penibilul!
Uite ca eu nu pricep, ca un om sanatos la cap, sa manance soia si nu porc (ca-i e mila) sau sa nu cumpere brad (sa-si ia din plastic), ca e o crima ecologica!
Nu sunt de acord, decat daca e sarac lipit, cum sunt si eu!
Nu sunt de acord sa transferam saracia in UMILINTA nationala!
E parerea mea!
Poti fi sau nu de acord!
Eu voi lupta cat ma pricep in a ne pastra, daca se mai poate demnitatea!
Daca nu ma placi, nu e problema, este un buton, apasand pe numele meu apar optiuni! Parca interzicere USER!
Apesi pe el si dispar!
Daca asta vrei.Valabil pentru toti!
Dar mi se pare o pierdere pentru toate partile, contrazicem chiar denumirea TPU a acestei socializari in care am gasit si oameni interesanti. Poate si tu.
Daca am gresit cu ceva, ascult si vreau sa aflu sa ma corectez.
Vrei sa dispar? Ca in fime? Nimic mai simplu! Ai toate parghiile.
Capishi?
Merci. draga colega(inca).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea ca nici sa nu fac brad anul acesta, si daca fac, cel mult artificial, niciodata n-am luat natural.
Cat despre porc, parintii o sa-l taie si tot ei o sa manance din el, eu refuz sa fac asa ceva(si din principii, si pentru sanatate).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brad artificial. Si fara porc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carti somn si lacrimi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EVIL CHRISTMAS TREE
http://i.imgur.com/MAA7KVb.jpg
Fără decorațiuni ca de obicei, deci nu sacrific nimic.
Cât despre *porc*, nu știu... probabil că anul ăsta mâncăm gamba
http://i.imgur.com/4R3Znuo.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brad natural n-am mai avut de 12 ani si unul artificial de vreo 4 ani, cred ca ma multumesc cu Brad Pitt. laughing)

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Bună idee!
Mi-am imaginat un Brad Pitt împodobit. E aşa haios.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm nu stiu porcul cred ca se taie de pe lista ca de obicei se ia vita la noi se ia carne cata trebuie ca la un porc taiat nu ai numai carne ai si grasime dar la brad da unu artificial ca e pe fibra optica e mai mare nu prea mai avem brazi naturali frumosi ca ca e frumos e carat in alte tari si la noi sa taia de s-a rupt norma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De anul trecut am ales bradul artificial din 3 motive : nu mai cheltuiesc bani in fiecare an, e mai des si are aspectul pe care mi-l doream si nu il gaseam la unul natural si salvez si un copac

| Iunix a răspuns:

Aleg bradul artificial deoarece ai mult mai multe avantaje, poți să-l ai toată viața, nu mai trebuie să cumperi în fiecare an, protejezi și pădurile, nu pică acele alea pe jos, etc.
Mi-a plăcut foarte mult videoclipul tău laughing

| Scarbo a răspuns:

Artificial.

| Arthiom a răspuns:

Unul artificial cu odorizant ce miroase a brad/pin pe langa el. Asa am si aspect, si miros, dar fara ace.

| dragodana a răspuns:

Salut! Mi-ar place natural, dar il voi impodobi tot pe cel artificial.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Artificial. De ce atata sacrificare de animale, plante, etc?
Un pom natural il tinem maxim o luna, dar dupa aia ce? Se alege gunoiul de el.

Intotdeauna va exista o varianta alternativa, iar in acest caz este cea mai corecta!

[Te rog citeste ultima mea intrebare, chiar mi-as dori niste raspunsuri logice de la persoane din comunitatea TPU mai "cu, capul pe umeri"!]

| ubox7007 a răspuns:

Brad natural, porc de la tara. Nu am nici un resentiment, faptul o data pe an se tai puieti, multi din plantati de puieti, nu afecteaza cu nimic, este ceva mai degraba sentimental pentru uni. Un bard ca acela care il cumperi de craciun creste in 2-3 ani poate chiar prea mare si la dimensiunile acelea nu sunt "fabrici de aer" deci practic este inutil sa nu iti iei un brad natural, daca "iti pasa de mediu" ai putea face alte lucruri, gen sa renunti la masina, dar toti "salvatori mediului" ar prefera sa faca 2 minute cu masina in loc de 10 pe jos sau 5 cu bicicleta, dar cumpar un brad artificial + faptul ca o gramada de problema vine din partea celor care cultiva soia modificata genetic, intensiv, pentru industria carni => daca ai deveni vegan ai face ceva pentru mediu, pana la urma sunt o gramada care le poti face pentru mediu, dar sa nu iei un puiet de brad pentru ca "iubesti" mediul inconjurator este o tampenie dusa la extrem.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ubox7007):

Parca mai simt in tine un om normal 'la cap', mai sunt ca tine! Serios, lumea a luat-o razna! Face toate abomlinabiile, omoara, distruge tot, iar cand vede o furnica, il apuca mila si cumpatarea!
Chiar imi place viziunea realista a lumii in care traim.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Ca intotdeauna bradutul meu artificial verde cu argintiu la varful ramurelelor inalt aproape pana in tavan...iar sa fie si putin parfum de pin pun mereu cateva ramurele de brad naturale intro vaza. Normal ar fi frumos un brad natural dar din cauza caldurii din casa cad acele peste tot si dupa trebuie aruncat, deci parerea mea e mult mai bun unul artificial.

| NH4OH a răspuns:

Mi-am cumpărat un braduț foarte drăguț în ghiveci, o să-l împodobesc, iar după ce trec sărbătorile o să-l plantez în fața casei. happy Brazi tăiați, care se vor îngălbeni și care vor muri, nu. În niciun caz.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Artificial! Asta fac de câţiva ani încoace! Spiritul Crăciunului trebuie simţit cu sufletul!

| Dugalle a răspuns:

Hipiotu' dracu.

| Tinna666 a răspuns:

Am brad artificial de mai bine de 7 ani happy

| MrLucas a răspuns:

Glumesti? Drujba e al doilea nume al meu! O sa sacrific vreo 200, 1 il tin pentru mine iar restul for fun! hihi