NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Acum că vin sărbătorile, aveţi de gând să sacrificaţi (pe lângă porc) un copac sau veţi alege o variantă alternativă (un brad artificial, un brad viu în ghiveci sau în curte, un ficus, un tablou, nimic...)?
http://youtu.be/-AUE4ZrMItI

138 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Natural ca intotdeauna

| davidrcv a răspuns:

Nu stiu sigur, probabil ca artificial.

| syd2 a răspuns:

Nu-mi plac brazii naturali din cauza ca imprastie peste tot spini.

| OldSoul a răspuns:

Artificial, nu e suficient ca padurea dispare pe zi ce trece? Sa mai "ciordim" si brazi de Craciun...
Oricum sunt destui care ii taie, si sfarsesc nevanduti si aruncati prin ghene...
Trist dar adevarat.
Sa pastram un moment de reculegere pentru toti brazi "sacrificati" care nu vor ajunge nici macar sa fie impodobiti cum merita sad

| Fatamuntilor a răspuns:

Brad natural, doar stau la munte!
Cat despre porc...cred ca am sa, fur'' unul din ferma de jucarie a piticului meu laughing

| Iunix a răspuns:

Aleg bradul artificial deoarece ai mult mai multe avantaje, poți să-l ai toată viața, nu mai trebuie să cumperi în fiecare an, protejezi și pădurile, nu pică acele alea pe jos, etc.
Mi-a plăcut foarte mult videoclipul tău laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu avem unul natural de craciun, dar odata ce craciunul se sfarseste, dragul nostru bradut este dus inapoi la bunici, unde este plantat in gradina, si luat inapoi la anul happy Nu este prea mare, deci transportul / plantatul / etc nu sunt complicate happy

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Drăguţ.

NOname
| NOname explică (pentru OldSoul):

Off... sad

| TheCritic a răspuns:

Afara, in ghiveci, am 2 braduti pe care ii includ in decorul tematic iar in interior un brad artificial pe care mai pun cateva crengute de brad natural doar pentru miros. happy
N-are rost sa omoram porci si copaci doar pentru propria noastra satisfactie/distractie.

NOname
| NOname explică (pentru TheCritic):

Aşa e. Putem să ne simtem bine şi fără să fim distrugători.

| syd a răspuns:

Brad natural

NOname
| NOname explică (pentru Iunix):

Mă bucur.

| Scarbo a răspuns:

Artificial.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pai firma aia din Austria taie paduri intregi zilnic si noi ne strofocam o data pe an sa taiem un bradut? Nu inteleg.

| Adry05 a răspuns:

Am brad artificial de aproximativ 5 ani, ma preocupa problema disparitiei padurilor si incerc pe cat posibil sa evit consumul inutil al acestei resurse.

NOname
| NOname explică (pentru Adry05):

Foarte bine.

| andipd a răspuns:

Anul acesta am ales să cumpăr un brad artificial. Consider că e mai eficient (chiar dacă nu poți simți acel miros specific al brazilor)... îl am în fiecare an dacă am grijă de el și economisesc bani.

| RobertMoon a răspuns:

Eu împodobesc lămâiul an de an exact ca pe brad și este verde tot anul precum bradul...

| Adrian1983 a răspuns:

Eh eh eh, eu am fost mai cu mot, am luat 12-13 puieti de brad si i-am plantat in spatele casei, de s-or prinde sau nu, ramane de vazut. Porc n-am sacrificat, ca-l gasesc deja sacrificat la magazin big grin In rest, cu putin noroc, or sa gaseasca vecinii un porc inghetat cu barba, de 100kg cu 2 picioare.

| Oana92 a răspuns:

Am brad artificial de multi ani. Mi se pare inutil sa tai un pom in fiecare an pentru 2-3 saptamani. Iau cateva crengute din piata pe care le impodobesc si le pun sub brad, pentru miros happy

| Suck a răspuns:

Artificial...nu prea ma omor după mirosul de brad.

| σκμ a răspuns:

Artificial, mă enervează când pică acele din el.(TOT FRUNZE SE NUMESC)
happy

| Felys a răspuns:

Nu am mai impodobit natural de 15 ani cred, sunt la al doilea brad de plastic si mai merge impodobit cativa ani pana il iau le al trei-lea

NOname
| NOname explică:

Mă bucur să văd că sunt mulţi oameni practici, binevoitori şi cu imaginaţie. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic. E mai bine. big grin

| OoBunnyoO a răspuns:

Artificial. Nici nu imi mai amintesc cand am avut brad natural. Ai mei cu brad artificial m-au invatat si de cand m-am mutat de acasa tot brad artificial folosesc. Mi se pare inutil sa dai atatia bani pe un brad pe care il arunci dupa cateva saptamani, iar intre timp mai face si mizerie. Brazii naturali arata si mai bine (nu au frunzele rare, nu sunt prea pitici/prea inalti, nu stai sa ii cauti cu orele) si plus de asta, cel mai important, pisicile nu simt nevoia sa il manance. laughing Iar daca vreau sa miroasa a brad, iau un deodorizant de camera cu aroma asta.

| anonim0852 a răspuns:

Nici macar porclaughing
Doar un brad viu in curte si unul artificial in balcon.

NOname
| NOname explică (pentru anonim0852):

Perfect! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveam de gand sa-mi sacrific inocenta. Doar ca nu stiu pe unde umbla...