| anonim_4396 a întrebat:

Ce preferi de Craciun : brad artificial, brad taiat din padure, brad natural in ghiveci sau fara?

15 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Brad din padure, am vrut la ghiveci dar era prea mic.

cami
| cami a răspuns:

Brad artificial.
1. Este ecologic,
2. Scapi mai ieftin,
3. Il ai ani de-a randul... dar, parca totusi nu-i Craciun daca nu simti putin miros de rasina, si la tine in casa.
Deci, brad artificial, dar si-o crenguta din ala natural. Iar bradul din ghiveci. nu pot sa-l impodobesc straight face

| SweetCandy a răspuns:

Brad din padurebig grin mie mi-l aduce bunicul in fiecare anbig grin

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Noi avem brad artificial....adica mai bine iti dai banii pe un brad artificial si il ai o gramada de ani de acum inainte decat sa tot tai bradul din padure....atmosfera e aceeasi si daca ai brad artificial si daca ai brad natural.....stiu ca tot se taie brazii aia chiar daca eu iau artificial dar macar in gandul meu ma gandesc ca am facut o fapta buna laughing

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Prefer bradul artificial si pentru ca mirosul de brad e important, aleg o odorizant de camera cu miros de brad. Anul trecut am cumparat si lumanari cu miros de brad.
Deja te gandesti la Craciun?

| lifeForJesus a răspuns:

Nu cred ca e atat de important, bradul sau crenguta...cred ca mai impontanta e atmosfera...prefer bradul din padure! Daca nu e atunci orice!

| lola a răspuns:

Din padure:X
Asa e traditiahappy

| Letytzy@ a răspuns:

Bradul taiat din padurelove struckhappyhappy

| cesege a răspuns:

Bradul din padure, cu mirosul lui inconfundabil! Si pana acum, am avut in fiecare an! nu este Craciunul Craciun daca nu avem brad!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Friptura si carnati. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brad natural, din padure...decat sa impodobesc un brad artificial, mai bine ma lipsesc, nu are nici un sens, nu simti Spiritul Craciunului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brad natural, si asa toate sunt artificiale inclusiv noi, daca nici de craciun nu simt ca-i sarbatoare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ii prefer pe cei naturali. De ce?
Pentru ca brazii naturali:

1. Absorb dioxid de carbon si alte gaze, eliberand oxigen timp de 7-9 ani inainte de a fi extrasi/taiati;

2. Asimileaza polenul si praful din aer, datorita uleiului care acopera acele de brad. De asemenea, brazii sustin solul cu radacinile lor, protejeaza rezervele de apa si ofera refugiu pentru animalele salbatice. In plus, sunt complet biodegradabili;

3. Miros frumos si au un aspect minunat;

4. In cazul in care sunt extrasi cu balot pot fi replantati si trai pana la 50-70 de ani.

5. In pepiniere in locul fiecarui bradut taiat/ extras se planteaza cel putin unul in loc.

6. Sunt aproximativ 400-500 de milioane de brazi plantati in mod constant pe teritoriul Europei, din care anual sunt extrasi aproximativ 60 de milioane, la o varsta de 7-9 ani.

De ce NU artificial? Pentru ca:

1. La realizarea unui brad artificial o fabrica elimina in atmosfera cantitati mari de CO2 si alte substante periculoase mediului inconjurator.

2. Necesita metal (care pune in miscare o intreaga industrie metalurgica pentru prelucrare) precum si alte produse sintetice (clorura de polivinil, PVC si produse pe baza de petrol).

3. Pentru ca dupa cei 3-7 ani de folosinta, nu se va degrada si va polua iar mediul, fie prin reziduurile plastice/sintetice care nu sunt biodegradabile, fie prin ardere, pentru ca reciclarea este interesanta numai in cazul scheletului metalic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu in fierare an am luat din padure si tot de acolo lom

| PublicName330 a răspuns:

Se spune ca brazii artificiali sunt cei mai buni, deoarece brazii naturali taiati pot scadea oxigenul din atmosfera. Trebuie mai bine sa cumperi brazi artificiali din magazine.