| anonim_4396 a întrebat:

Adevarata bogatie a unui om este sufletul. Demult am uitat sa intindem o mana de ajutor, demult nu mai stim sa zambim. Nu vedem ca atatia de foame mor, atatea suflete ce le ocolim.
Azi suntem rai, luptam, distrugem, pierdem... Maine e o alta zi, insa uita de tot ce e urat!
De ce am uitat sa ajutam? De ce luptam doar pentru noi? Cui de altii ii mai pasa? Cand toata lumea este falsa.
Am uitat cu totii sa desenam un soare, o floare. Am uitat cum sa descriem un zambet. Nu intelegem clipa de fericire; Iubirea o traim doar in filme.
De ce lumea se indeparteaza de tot ce e bun? De ce mereu trebuie sa alegem ce e mai rau? De ce nimeni nu se gandeste la binele tau?
Ajutati, iubiti! Oferiti, primiti! Schimbarea incepe cu tine! Maine o alta zi, hai sa fim mai buni.

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Frumos indemnul tau. BRO, nu conteaza talentul, conteaza aceea inocenta de copil, faptul ca iti creezi o lume a ta a carei granita e iubirea. Conteaza sa iti pastrezi sufletul de copil si sa lupti pentru tine si pentur cei dragi. Conteaza sa ai crezul tau si sa lupti pentru el daca stii ca asa e bine. Eu ma alatur tie. Cine vrea poate sa ni se alature.

nony
| nony a răspuns:

Hai sa fim.Eu as fi, dar nu ma lasa cei din jurul meu.Nu pot trece cu vederea unele rautati si, ca atare, ma comport ca un legiuitor ( fara legatura cu userul @Legiutoarea )
Stai linistit, am intins si maini si picioare celor care au avut nevoie de ele.Nu-mi pare rau o secunda pentru asta.Chiar daca la schimb am primit pumni si suturi.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Îl susţin în totalitate pe Bro. A zis-o mai bine decât aş fi putut-o spune eu vreodată. Îşi merită cu adevărat locul aicihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca suntem condusi de francmasonii illuminati si am lasat posibil acest lucru, uitand de natura noastra adevarata. Vizioneaza : Zeitgeist si Esoteric Agenda, le gasesti pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu stiu sa desenez soare si flori. Fac niste cerculete si niste frunze. N-am desenat niciodata frumos, dar de ajutat am tot ajutat. Si culmea, rasplata mi-a fost spatele. Dar nu ma pling de asta. Mergem mai departe. Printre multele dezamagiri am avut insa sansa sa cunosc si citiva oameni nemaipomeniti. Chiar si aici pe site, dar n-o sa-i numesc, e mai bine asa. Pe ei nu am avut ocazia sa-i ajut cu ceva si culmea ei m-au ajutat pe mine. De unde tragem concluzia ca daca intinzi o mina cuiva si nu spune macar multumesc, la un moment dat va fi altcineva care-ti va oferi tie o mina la nevoie si care ca si tine nu va cere nimic in scimb. Cum e si viata asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@BRO -Sa ajuti pe cineva, inseamna sa oferi fara sa astepti ca sa primesti ceva in schimb; singura multumire este undeva acolo in ceruri la Dumnezeu si mai ales in sufletul tau, esti mandru si faci un lucru bun pe pamant. Cand intinzi o mana de ajutor, sa nu crezi ca vei primi si tu intr-o zi, poate nici nu-ti doresti. Chiar daca am probleme ma ajut singur, pentru ca eu sunt singura mea salvare, iar o data ce ma ridic intind ambele maini si ofer ajutor, celorlalti care nu au reusit singuri sa se ridice. Nu ai inteles mesajul: SCHIMBAREA INCEPE CU TINE! Daca nimeni nu-ti ofera ajutor, fa tu primul pas si ofera-le tuturor, invata-i sa ofere fara sa astepte sa primeasca prea multe in schimb. SCHIMBAREA INCEPE CU TINE!

@april -Traim intr-o lume ce isi pierde din valorile morale, vad in jurul meu atatia miliardari, doar in bani; insa eu vreau sa fiu sufleteste. Oamenii astazi sunt mai salbatici decat animalele, nu-i putem imblanzi, isi folosesc instincele primare pentru a distruge tot ce e frumos, natura cu ale ei bogatii si peisaje, oameni care incerca sa se opuna distrugerilor; poate ca e momentul sa inteleaga si ei ca singura cale spre o lume civilizata este bunatatea, care se compune din, iubire, ajutorare, intelegere, educatie...

Sunt atatia copii care mor in fiecare zi din cauza saraciei, iar arabii, rusii s. a. se scalda in miliarde de $, atatia care au masini din aur si atatia copii care mor din cauza unui sistem prost organizat. Pana cand? Pana cand sa mai privim cu acesti ochi tristi cum fiinte pure si nevinovate pararesc inainte de vreme aceasta lume? Oare suntem atat de salbatici? Nu avem remuscari? Dar din dar se face dar, tot ce-am spus sa nu fie in zadar!