NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ai oferi copiilor tăi țigări dimineața, la prânz și seara?
Dacă ai afla că ai fost dezinformat, amăgit și pus să plătești pentru produse, care fac rău ție, celor dragi și tuturor celorlați, ai lua măsuri sau ai continua să le cumperi?
"What the health"
http://youtu.be/Xh8Cn8jRpvw

126 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Bineînțeles. Copiii mei vor avea țigările, alcoolul și drogurile asigurate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As incerca sa fac tot posibilul macar pana la 18 ani sa le explic si sa ii invat ca este un viciu nociv pentru sanatatea si buzunarul lor si sa nu faca asta.
Dar daca ei vor considera ca asta vor sa faca nici nu le voi interzice atata timp cat si eu fac asta.atata timp cat sunt bani lor nu le dau eu sau nu exagereaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu i-as oferi copilului meu tigari dimineata, la pranz si seara.
Daca ai afla ca tot ce spui tu aici e in contradictie cu studiile stiintifice, cu ce spun doctori si oamenii de stiinta reali te-ai opri din a face propaganda pe un site de intrebari si raspunsuri? Sigur o sa o bagi pe aia cu teoria conspiratiei... cu companiile care platesc studii stintifice la comanda sa spuna ca KFC-ul cu Coca-Cola e sanatos. Daca vrei sa faci asta... please, don't.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Din fericire, ceea ce susțin este în concordanță cu realitatea, iar evidențele o confirmă; și deci informez, nu dezinformez, cum au făcut cu voi de secole unii (și faceți și voi cu alții la rândul vostru).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Asa e. Toti oamenii de stiinta, doctorii, nutritionistii care au facut vreodata studii privind consumul de carne au fost cumparati de KFC si Coca-Cola, e teoria conspiratiei la mijloc. Chiar medicul meu nutritionist mi-a recomandat 3 pahare de cola pe zi si mi-a zis sa mananc la MCDonald's, a zis ca daca nu mananc o sa fac pneumonie si o sa devin impotent, ma jur pe ce vrei. Vorbesc serios, nici nu mint! Deci e clara treaba. Mersi ca m-ai luminat! Banuiam eu ca a fost cumparat! Bine ca m-ai luminat!
Tu trebuie sa intelegi o chestie simpla, un documentar e un studiu stiintific asa cum Dr. Oetker e un doctor adevarat. Pana nu prezinti un studiu acceptat de comunitatea de cercetatori eu o sa fiu sceptic. Asa cum sunt sceptic privind telekinezia si terapia cu cristale si ingeri pentru purificarea sufletului. Pana atunci, tu recomanzi ceva care nu are legatura cu realitate ca fiind documentat stiintific. Adica DEZINFORMEZI.
P.S: ma amuzi ca te comporti ca un copil de 5 ani, daca puteam imi votam toate raspunsurile cu negativ si nefolositor, nu sunt aici pentru niste numere happy, spre deosebire de tine.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Tu n-ai decât să ignori toate studiile de calitate și evidențele, ce nu pot fi negate (de cei cu o capacitate de a discerne) și să aștepți să mori de cancer, diabet, boli cardiovasculare, osteoporoză sau toate la un loc.

Eu una, prefer să nu mă joc cu sănătatea și viața mea și nici să nu fac rău prin existența mea celor, care n-o merită.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Studiile de calitate... aha, care sunt alea? In ce carte le gasesc, de cine sunt scrise, la ce pagina le gasesc, ce facultate a facut autorul si de ce comunitate de cercetatori au fost confirmate? Care sunt reperele explicative si care e metodologia de cercetare experimentala?
Nu ti se pare ca esti cam circulara?,, Din fericire, ceea ce susțin este în concordanță cu realitatea, iar evidențele o confirmă; și deci informez, nu dezinformez,''. E ceva de genul : Dumnezeu exista? Vrei dovezi? Pai de exemplu, florile, apa, muntii, deci exista. Nu poti ignora evidentele! Deci exista!
Si tu poti sa ignori toate studiile de calitate legate de telekinezie, daca asta vrei sa fi ignoranta, eu aleg sa NU, pentru ca telekinezia chiar exista.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Alimentele sunt doar un factor de risc, nu ceva declansator,, factorii cu adevarat periculosi producatori de boli sunt stresul zilnic pe termen lung, predispozitia genetica care e una nedreapta... si virusi, bacterii care pot produce complicatii in organism doar prin prezenta lor.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Vorbesc de evidențe reale, nu imaginare. Vorbesc de evidențe de tip "produsele de origine animală sunt pline de colesterol, care face rău celor, care îl consumă", de tip "la ce sănătate să te aștepți de la un animal bolnav, stresat, chinuit, îndopat cu antibiotice?", de tip "laptele matern este singurul lapte, de care cu adevărat avem nevoie, atunci când avem", de tip "hormonii de stres, de creștere etc, ajunse în organismul nostru prin consumul de cadavre ale altor animale, nu au cum să ne fie necesari și benefici" etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Am inteles, deci studiile alea de calitate de care vorbeai... nu stii niciunul. Am inteles! Puteai sa spui asa de la inceput, stii?
Si imi cer scuze ca ti le-am cerut. Dupa votul tau inseamna ca am facut o eroare si o greseala. Inca odata, imi cer scuze! Nu o sa mai indraznesc vreodata sa ma indoiesc de faptul ca veganismul e cel mai bun stil de viata, iti jur!
Iti las aici un documentar care prezinta dovezi stiintifice! Doar, te rog, nu mai vota negativ, te rog, fac orice, o sa mananc doar pastarnac cu apa o luna, doar nu o face. Vreau sa am doar voturi pozitive sad sa mi le pun pe Instagram, ca sa primesc likeuri, sa fiu si eu apreciat ca tine crying.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Da, că doar dezbatem pentru prima dată acest subiect și nu am mai menționat Studiul China - cel mai complet studiu asupra nutriției realizat vreodată - și nu e ca și cum nu ai avea urechi să auzi, ochi să vezi și minte să înțelegi. Mea culpa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Cel mai complet studiu facut vreodata. Daca ai stii ce e ala un studiu epidemiologic ai rade si tu cum rad si eu acum de ce prostie monumentala ai putut scrie.
Ce parere ai despre abordarea metodologica, ca persoana care a studiat atat de mult problemele de nutritie si stie ce inseamna un studiu?
Ai studiat limitele,, studiului'' asta?
Stii care e rata de cancer la hipercolesterolemia in studiul lui si in orice alt studiu stiintific?
Stii la ce rezultate s-a ajuns cand cercetatorii indieni au refacut studiul lui Campbell?
Stii care e motivul invocat de Campbell pentru care proteina animala provoaca cancer si cea vegetala nu provoaca cancer?
Imi poti spune pagina la care s-a demonstrat ca proteina animala provoaca cancerul? Spoiler, nu exista.
As putea sa continui pana maine... nu are rost, stiu ca nu te intereseaza nimic din ce nu iti confirma credintele.
Ai dreptate in tot ce zici! Vegan power!

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Dar sunt si eu curios...de unde iti iei tu aminoacizii esentiali? O buna parte din ei se gasesc in carne? Aminoaici pe care corpul nu ii poate sintetiza, vin exclusiv prin alimentatie.
Carnea are colesterol...da, daca mananci toata ziua carne grasa, normal ca nu e ok. Nimeni nu zice sa mananci ceafa de porc zi de zi. Carnea de pui, de peste in schimb e foarte sanatoasa. Nu cred ca a zis niciun nutritionist pana acum ca puiul sau pestele fac vreun rau laughing Ah, nu vrei carne de pui din comert ca are tot felul de hormoni. Ok, atunci poti sa cumperi de la tara, pui "bio".

| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

Nici n-ai idee cât de departe ești de adevăr. De aia tot pun surse de informare, în speranță că cei ca tine vor avea bunăvoința să se documenteze înainte de a comenta.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Ti-am pus o intrebare, nu ti-am cerut o parere despre cat de departe de adevar sunt laughing care este sursa ta de aminoacizi esentiali?
Daca tot te dai mare vegana, ar trebui sa studiezi un pic mai mult despre nutritie, ce sunt aia aminoacizi esentiali, de unde ii iei etc. Omenirea a supravietuit pana acum atatea mii de ani mancand carne, daca ar fi mancat iarba si frunze mureau prin selectie naturala si in razboaie laughing
Ah, inca o chestie, te inseli amarnic daca crezi ca nu faci cancer sau osteoporoza pentru ca mananci frunze. In primul rand pentru ca osteoporoza este cel mai frecvent intalnita la femei, dupa instalarea menopauzei si are de-a face cu schimbarile hormonale si dezechilibrele electrolitice. Poti sa bagi in tine cata rucolla vrei, nu ajuta cu nimic.

| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

De bun simț era să-mi răspunzi Tu la întrebări, în loc să faci spam și atacuri la persoană (văd că se poartă). Iar răspunsurile la întrebarea ta se află în sursele de informare, la care ți-am făcut trimitere. Dar dacă chiar vrei mură în gură, îmi iau aminoacizii de acolo, de unde și le iau toate animalele, din plante - singurele care le produc, fără să mi le mai trec prin victime fără voie.

http://youtu.be/Xh8Cn8jRpvw?t=1h4m55s

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Sa fim seriosi, intrebarea ta nu are nicio legatura cu subiectul pe care voiai sa-l abordezi laughing nu ne-ai trantit documentarul ala ca sa ne intrebi daca am sustine fumatul.
Tu compari acum organismul uman cu cel al unei vaci? laughing noi avem un stomac, vaca 4, e clar ca functioneaza diferit. Cainele in schimb are tot unul, ca noi, dar ce sa vezi, mananca carne si el laughing Saracul.
Nu mi se pare ca fac spam, atata timp cat tu arunci cu voturi negative aiurea, ca vad ca si altii se plang de asta, e clar ca tu ai o problema. Esti doar un special snowflake d-asta care crede ca salveaza planeta daca nu mananca un gratar. Afla ca nu, nu prea impresionezi pe nimeni cu asta, cu atat mai putin atunci cand incerci sa ne bagi si noua pe gat ideile tale. Eu nu vin sa va conving sa faceti sala, daca ai chef sa ma intrebi despre asta bine, daca nu, nu. Iti recomand sa adopti si tu aceasta gandire, nu cred ca s-ar supara nimeni.

| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

Da, că fix impresionarea unuia ca tine este scopul meu în viață.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Nu pe mine, lumea in general, sa poti spune ce persoana buna esti tu laughing mori dupa validare sociala, iar cand nu primesti, ne cotropesti cu voturi negative laughing

| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

Doar dezaprob prostia, nesimțirea și ipocrizia în general, iar unii se întâmplă să dea dovadă de ele mai des ca alții.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Indiferent de cat de pertinenta e parerea si de argumentata? Nu ma refer strict la mine, mai sus ai primit raspunsuri chiar justificate si tot s-au plans de aceeasi chestie.
Cred ca e nasol sa fii intr-o minoritate si sa nu iti dai seama de chestia asta, ba chiar sa vrei sa convingi majoritatea ca parerea ta e buna laughing

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

I-am trimis eu cercetari reale, preluate din reviste de specialitate, care ii contrazic teoriile. Le-a votat ca fiind nefolositoare si in replica mi-a trimis filmulete de pe yotube in care indivizi dubiosi isi promoveaza teoriile. Exista oameni pentru care nu exista nimic altceva in afara de ideilor lor, indiferent de cat de evident este ca gresesc happy

| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

Majoritățile niciodată nu au sclipit de inteligență, din această cauză mereu ideile bune, dar inovatoare au fost acceptate de majoritate extrem de greu (eliminarea sclaviei umane oficiale, nearderea pe rug ale oamenilor de știință, acceptarea faptului că și femeia e un om și are drepturi, că Soarele nu se învârte în jurul Pământului, că fumatul e dăunător etc).

Așa că dezaprobarea majorității este doar o reacție firească la adevăruri incomoade și mă simt onorată de a nu face parte din ea.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru NOname):

Asa zici tu? Pai tot intr-o minoritate sunt si pedofilii, tot intr-o minoritate au fost si comunistii, la fel si cei care sunt anti-vaccin.
Pe de alta parte, eliminarea sclaviei nu a fost chiar o "minoritate" la momentul la care s-a intamplat, au fost razboaie civile pentru chestia asta, deci existau destui oameni care sa lupte pentru ambele cauze.
Sper doar sa nu-mi spui ca ai preluat si trendul si mai nociv al feminismului occidental care inseamna sa iesi dezbracata pe strada si sa urasti barbatii laughing

| NOname explică (pentru AndreiWeisz):

Nu o să-ți spun nimic, că oricum e futil. Auzi doar ce vrei să auzi.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu bei trei pahare de cola pe zi si mananci de la MC ramai impotent. laughing)))))))))))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Cred ca uraste si barbatii. Duce lipsa de unul si vine si isi varsa furia pe noi ca sta numai in bucatarie pentru sucuri din loboda fiarta si prajituri cu spanac. laughing
Si daca o fi avut barbat l-a otravit dandu-i chiftele cu stricnina ca nu vrea si el sa fie vegan.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte posibil, ce naiba de barbat ar sta cu una ca asta nu stiu laughing vreun rahitic ce crede ca salveaza planeta daca mananca frunze de salata laughing In schimb pot sa bag mana in foc ca nu da 2 bani pe reciclare, care chiar ar putea sa salveze un pic din planeta asta. Fac pariu si ca isi cumpara haine de la H&M si Pull&Bear care sunt facute prin Bangladesh unde copii de 15-16 ani lucreaza pe 10 dolari pe luna, in niste conditii mizere. De aia nu se intereseaza, doar de cat de nociva e carnea ii pasa laughing
Nu zic ca eu fac atlfel, nu-s vreun model, dar macar nu ma dau sfant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Da, asa cred ei. Ca salveaza planeta.
Desi se contrazice treaba asta cu ce spun ei mereu: ca omul e cel mai nociv de pe planeta.
Bun! Sa devina canibali! Asa vor ajuta cu adevarat la protejarea planetei. rolling on the floor

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai chill man, cum sa devina canibali? Le creste colesterolul daca mananca carne laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Da, dar salveaza planeta! laughing
E o ipocrizie de zile mari in tot ce priveste veganismul.
Si cea mai mare greseala a lor e ca nu isi pastreaza acest stil de viata (in mare parte regim alimentar) doar pentru ei.
Pentru ce trebuie sa mai si convinga (fara prea mult succes) si pe altii? Sa manance ei ce vor si sa-si vada de treaba lor.
Eu n-as impune altui om ce sa manance, ce sa citeasca, ce sa vizioneze, pe unde sa treaca strada. Nici daca as avea copii n-as fi atat de impunator.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

KFC si Cola chiar nu prea sanantos, dar de aici pana a te a iluza intr-o "bucla" cu cum spune Darkmagic mai e mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea stresant, prea enervant...stresul ucide.
I-as da eu sa fumeze doar spanac dar dacă-mi da cu el in cap și se înfige in tutun ce sa-i fac?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=B12PgF9xbws
https://www.youtube.com/watch?v=JxX9ODM49jM
https://www.youtube.com/watch?v=RkEHpkqOFNU
https://www.youtube.com/watch?v=UAnySx2lHC8
Din seria, documentare bune de ignorat, dovedite, si incontestabile!
Sa nu le urmariti!
Ignorantilor nesimtiti ce sunteti!
(daca imi dati replay si aveti nesimtirea, prostia si tupeul sa imi cereti un studiu valid, acceptat de cercetatori, va dau eronat si va scuip intre ochi, ma jur pe ce am mai scump). E prea mult, toti oamenii aia care fac 3 ani de facultate de nutritie ar trebui sa invete doua lucruri simple : legume+ fructe = papa bun pentru oricine din lume. Asa e. Ii indoctrineaza si le baga numai rahaturi in cap. Zice ca e putin mai complicat de atat, dar eu stiu ca nu e deloc, le place lor sa se complice ca fraierii. Eu nu sunt fraier ca ei. Chiar daca nu stiu care e diferenta dintre proteina animala si cea vegetala, eu sunt mai bun ca toti fraierii aia de dieteticieni care recomanda carne, lapte, oua. Stiati ca ouale sunt echivalentul a trei tigari pe zi? Da... nu stiu duap ce criterii si ce valoare nutritionala au tigarile, dar asa e!
P.S: eu am dreptate, e evident si nu sunt subiectiv deloc. ( daca cineva zice ca sunt subiectiv e prost, daca zice ca eu sunt prost, inseaman ca e tampit)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar începem?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.iarc.fr/en/media-centre/iarcnews/pdf/Monographs-Q&A.pdf
Citez:
"Group 1: The agent is carcinogenic to humans.This category is used when there is sufficient evidence of carcinogenicity in humans. In other words, there is convincing evidence that the agent causes cancer. The evaluation is usually based on epidemiological studies showing development of cancer in exposed humans. Agents can also be classified in Group 1 based on sufficient evidence of carcinogenicity in experimental animals supported by strong evidence in exposed humans that the agent has effects that are important for cancer development.

Group 2: This category includes agents with a range of evidence of carcinogenicity in humans and in experimental animals. At one extreme are agents with positive but not conclusive evidence in humans. At the other extreme are agents for which evidence in humans is not available but for which there is sufficient evidence of carcinogenicity in experimental animals. There are two subcategories, indicating different levels of evidence."*snip*

Ce vreau să spun este că dacă țigările sunt pe aceeași listă cu carnea nu înseamnă că trebuie pus semnul EGAL("=") între carnea roșie și țigări, iar cine face asta e un idiot, sincer.

Doza face otrava, de câte ori să-ți repet?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa intri pe mail sa confirmi acolo ca nu vrei sa dai funda automat. Ziceam sa iti amintesc ca sa nu se produca lucruri indezirabile apoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Da, as oferi tigari din guma de mestecat laughing
2. As lua masuri. BTW ar fi fain ca o comunitate ceva in mass-media sa-i faca pe toti sa se lase de fumat zicandu-le texte similare textului cu care am motivat-o eu pe mama: "15 lei pe zi, 450 pe luna, 5400 pe an, iar la fiecare 10 ani uite cum ai pierdut 10k euro fumand"

P.S. (pentru 1. ): opritiva din a mesteca guma, mestecati gandaci de bucatarie, salvati cauciucul rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Azi, în timp ce eram la masă la TV vorbea un doctor pe postul Antena 3. Fusese întrebat de reporteriță(logic că retoric) dacă alimentația poate influența dezvoltarea cancerului. Și a adus în vorbă fix de ideea din videoclipul tău(nu țigările). Carnea roșie, consumată în EXCES, încurajează dezvoltarea unei flori microbiene rele, ea fiind cea care sintetizează substanțe cancerigene la nivelul colonului, cauzând cancer la colon.

În rest, ce mai auzisem, încuraja o dietă cât mai variată, cu produse și de origine animală și de origine vegetală(inclusiv proteine de origine vegetală:soia, fasole).

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca as avea copii ar avea tigarile, bautura si drogurile asigurate!
Funda?! rolling on the floor

| AndreiWeisz a răspuns:

Oh nu, bullshituri vegane din nou laughing Bai dar de ce nu puteti sa va mancati iarba (sau s-o fumati, v-ar prinde mai bine) in liniste? Trebuie sa ne bateti la cap si pe restul?
Voi veganii sunteti ca si pocaitii care bat la usa si te intreaba daca crezi in Dumnezeu. Linistiti-va un pic ca devine obositor.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

No way! P.S. Nu m-a lăsat să scriu cu majuscule!

| BIoody a răspuns:

Degeaba zici, nimic nu mai e sanatos, daca iti trebuie ceva sanatos iti faci tu o ferma si aia e laughing
Si oricum poti sa fii sanatos tun, daca mintea si inima e stricata, de astea nu mai vede nimeni nu?

| Ax3LdeV a răspuns:

Am fost fumator 10 ani dar nu as recomanda fiului/ficei mele sa fumeze dar nici interzice nu vreau sa se ascunda de mine.

| iAMVi a răspuns:

D-aia s-a jertfit saracutul porcusor pe care il aveam in cotet, ca sa se asigure ca mananc eu carne naturala si nu d-aia procesata si plina de hormoni happy laughing

| Adiadictie a răspuns:

Le-as oferi si liniile duble continue de pe autostrada

| Lucian2473 a răspuns:

Nu, nu as putea oferi tgari copiilor de dimineata si pana seara.
Nu as spune: ``Hai baieti, trezirea! Va ofer o cafea tare si o tigare!``.
SI sugur ca le-as interzice fumatul. el putin langa mine. Pentru ca in privat nu am cum sti daca fumeaza sau nu.

Da, as continua sa le cumpar. Sa fim realisti, la oras nu avem cum produce ceva eco. Nu m-a vazut clipul, nu imi merge Youtube-ul. Insa banuiesc ca te referi la produse precum carnea injectata si alte produse alimentare din comert. Dar dupa cum stim, 100% sunt daunatoare.
Ne putem orienta spre alimentatie sanatoasa. Perfect de acord. Insa si pietele de zarzavaturi, seminte etc asa zis eco, sunt pline de produse toxice. Daca sondam un pic terenul si ne interesam cu ce se ingrasa pamantul, cu ce se erbicideaza, cu ce se trateaza. Plus ca trebuie respectata norma UE de a cultiva campul cu semintele lor care sunt deja modificate genetic in scopul productiei dar nu calitatii.
Si uite asa, neavand cale de intoarcere cred ca voi cumpara aceleasi zarzavaturi sau plante asa zis eco, erbicidate si toxice.
Una este clar: Pietele taranesti sunt pline de alimnete eco false. Mai sunt cativa tarani care vand ``ilegal`` produse curate dar sunt foarte vanati.

Singura modalitate de a manca sanatos... abonament la un taran din imediata apropiere a orasului care stii ca isi creste sanatos gradina si animalul. Poate vinde mai ieftin si daca ii platesti si deranjul pana la usa, atunci pretul marfii lui ar fi exact ca in piete. Multumiti doi dintr-un foc.

| NOname explică (pentru Lucian2473):

Mulțumesc pentru răspuns. Te mai aștept cu unul după ce îți vei rezolva probleme cu Youtube-ul, să fie mai pe subiect. happy

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Nu am urmărit documentarul decât pe secvențe, e în lista de bookmarks în schimb. Cancerul e un subiect delicat la mine în familie, mai ales că mi-am pierdut tatăl în urmă cu puțini ani din cauza unuia, mai mult sau mai puțin provocat de aceste substanțe. Probabil nici că vom afla curând adevărul. Alimentația e o chestiune de alegere și de educație, cum nici eu nu am primit (prea multe) prostii, nici eu nu le voi da mai departe.
Fiind copil de preot, am crescut învățând ce sunt postul și cumpătarea. Nu, nu postul cu margarină, ci cu salate și mâncăruri preparate din legume, legume provenite din grădina noastră. Again, e doar despre educație și alegere.
Ca să-ți răspund la întrebare: nu, nu le voi oferi copiiilor țigări. happy

| NOname explică (pentru ChristianKalman):

Așa să fie! Mulțumesc pentru răspuns, Christian! happy

| ColdHeart a răspuns:

Bineinteles. De ce sa nu-mi omor copilul cu mana mea?
Sau daca nu moare, de ce nu i-as face viata mai grea?

| Syter a răspuns:

NOname, toti sunt informati. Pe etichete e scris clar ca sunt conservanti si alte chestii care sa mentina produsul proaspat pentru mai mult timp.
22:28 but don't they say sardines have less concentration of toxic waste product? something being less toxic doesn't make it healty. / cantitatea ucide, nu continutul. E ca si cum ai compara o masinuta de jucarie si un camion de mare tonaj. Ghici care te striveste daca da peste tine.
Ai gradina proprie, Sau esti sigura ca ceea ce cumperi de la piata e 100% natural?

| NOname explică (pentru Syter):

Am și grădină, dar știu să și spăl legumele și fructele, pe care le procur din piață, așa că nu mă obsedează ideea de a cumpăra exclusiv Bio, de la țărani. Dacă pot, bine, dacă nu, merge și așa (tot ies pe plus față de atunci, când mă îndopam cu secreții de animale și cadavre, pline de toxine, antibiotice și puroi).

Cât despre cantitate, se strânge și aia mega periculoasă, numai dă-i timp (la care nu ne zgârcim deloc)! big grin

| dragonmagd a răspuns:

Fiind copil, neavând persoane fumătoare in jurul meu, nu am simțit nici măcar dorința de a încerca să trag o dată, soțul meu ar fi nefumător deci copii mei ar fi de aceiași concepție ca mine. Din păcate nu trăim sănătos tot ce ne înconjoară este otrăvit, începând cu legumele de pe piață din acest motiv incerc sa cultiv câtva, crede-mă au un gust...

| Namaparissia a răspuns:

Apreciez ca esti interesata de astfel de lucruri care sunt chiar importante si ca vrei sa impartasesti si celorlalti. Sper ca incerci sa ai grija de corpul tau, nu cum facem noi de obicei, ne minunam de ce mediu poluat si mancare nesanatoasa avem, dar nu facem nicio schimbare. #Respect

| NOname explică (pentru Namaparissia):

Mulțumesc! De asemenea. happy

| Raskolnikow a răspuns:

Cumpara-le ca si asa suntem o natie suicidala pe cale de disparitie fara nici un fel de repere morale

| Sniperw0w a răspuns:

Nup, cine este sanatos sa ofere tigari dimineata la pranz si seara + este o pierdere de bani si sanatate.

| VioVio98 a răspuns:

As lua masuri, ceva clar, nu as permite ca familia mea sa sufere din cauza unor produse care dauneaza.

| NOname explică (pentru VioVio98):

Foarte bine! Înseamnă că vizionarea documentarului nu va fi în zadar.

| VioVio98 a răspuns (pentru NOname):

Nu va fi.

| Gafy a răspuns:

Nu cumpăr țigări ci fructe

| Alexandra2018 a răspuns:

1. de exemplu coca-cola este un cancer pur la sticla! dai banii si tot o bei, iar apoi mergi si cumperi din nou tot coca cola!
masonii au bagat in aceasta bautura drog! pentru a deveni dependent si mai mult de atat contine virusul cancerului care te ucide in numai cateva luni la un consum regulat de cola!

2. daca te apuci sa fumezi si sa oferi copiilor tigari, inseamna ca o sa fii multumit atunci cand ii vei duce la groapa si vei pune prima lopata de pamant peste mormantul lor, cu propria ta mana! Apoi poate nu le vei mai da tigari si celorralti copii ramasi, dar din pacate va fi prea tarziu pentru ca nu se mai pot lasa de fumat! asa ca vei alege calea " primei lopeti de pamant " si pentru ei!

| JackR a răspuns (pentru Alexandra2018):

Masonii? Sigur ei, nu cumva evreii, George Soros, Grupul Bilderberg, KuKluxKlan-ul sau Codruta Kovesi?

AVERTISMENT:
Consumul excesiv de Antena 1 dauneaza grav sanatatii!
(Tie nu ar putea sa-ti mai faca rau, esti deja in "faza terminala".)