Stefan
| Stefan a întrebat:

Aici in moldova ninge ca in basme, este foarte frumos, dar la voi cum este?

Răspuns Câştigător
| elenahd a răspuns:

In Moldova tot timpul este foarte frumos ca intr-un basm, cunosc acele tinuturi ale lui Creanga, Sadoveanu, Eminescu, George Enescu, Ciprian Porumbescu. Da si aici in Ardeal ninge de azi noapte in continuu si avem si noi parte (pentru putin timp) de frumusetile unui basm. Sper sa fie asa si de Craciun cu toate ca eu nu ma voi putea bucura de aceasta frumusete optica deoarece voi pleca in Grecia dar ma voi putea bucura si radia de fericire deoarece imi voi petrece sarbatorile de iarna alaturi de cea mai draga fiinta din viata mea, aceea fiind fiica mea.Cu siguranta acolo impreuna cu fiica mea voi avea in minte taramurile de poveste din Moldova si uite ca asa cu mic ajutor din partea mea (ajutorul numindu-se IMAGINATIE) voi avea niste sarbatori minunate ceea ce-ti doresc din suflet si tie si familiei tale.CRACIUN FERICIT! si UN AN NOU FERICIT! iti doresc si tie si familiei tale si iti multumesc ca faci parte dintre prietenii mei.LA MULTI AN!

19 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ninge in Moldova, de aici de la mine, Dealul Cetatuii nu se mai zareste prin ninsoare, iar gandul ma duce spre frumoasa poezie a lui Bacovia pe care vi-o trimit in dar:
Te uita cum ninge decembre
Spre geamuri, iubito, priveste
Mai spune s-aduca jaratec
Si focul s-aud cum trosneste.
Si mana fotoliul spre soba
La horn s- ascult vijelia
Sau zilele mele-totuna-
As vrea sa le-nvat simfonia.
Mai spune s-aduca si ceaiul
Si vino si tu mai aproape
Citeste-mi ceva de la poluri
Si ninga...zapada ne-ngroape.
Ce cald e aicea la tine
Si toate din casa mi-s sfinte
Te uita cum ninga decembre
Nu rade, citeste=nainte.
E ziua si ce intuneric
Mai spune s-aduca si lampa
Te uita, zapada-i cat gardul
Si-a prins promoroaca si clampa.
Eu nu ma mai duc azi acasa
Potop e-napoi si-nainte
Te uita cum ninge decembre
Nu rade...citeste-nainte.
Din inima Moldovei, din Dulcele Targ al Iesilor, un gand bun tuturor si sarbatori fericite!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si la Braila ninge incontinuu de azi-noapte. E o frumusete, daca nu punem la socoteala poleiul si masinile care se ciocnesc din sfert in sfert de ora. Si ninge in continuare ca-n povesti.
Macar atata bucurie sa avem si noi de Craciunul asta.

| Bacemi a răspuns:

Si la mine ninge la fel, doar si eu sint din aceeasi zona. E foarte frumos.

| psiholoaga a răspuns:

In completarea lui april, melodia lui alifantis-decembre. http://www.youtube.com/watch?v=x8OuFrdkrhY&feature=related

Stefan
| Stefan explică:

Sunteti, dragalasi si nu gasesc cuvintele potrivite pentru acest moment, la toti colegii de pe TPU, va urez sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai de bucurii. Sarbatori fericite!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

La fel.

luciana
| luciana a răspuns:

Aici la Bucuresti a nins, dar chiar aveam nevoie de putin ger, este frig si putin viscoleste zapada ce s-a depus usor. Masinile circula greu, sunt cozi la semafoare, se vede ca iar sunt nepregatiti de iarna cei in cauza...Iti trebuie nervi de otel, astepti mult in statii de te incumeti sa mergi pe jos pe asa vreme. Vedem un cer inchis, de plumb,- bacovian, se simte atmosfera incarcata de necaz si stai sa astepti minute in sir autobuzul dorit. Sunt momente dorite de zapada si vant, de ger si polei, dar nu si de aceasta imbulzeala a celor ce folosim metroul ce ne usureaza mersul dintr-un capat in altul, al orasului albit de nea. Iarna si-a intrat in drepturi si ma rog sa fie mai blanda peste cateva zile, sa fie iar senin, ca fata mea sa poata zbura cu bine, hat,- departe in Australia acum,- arsa de un soare dogoritor. Se simte in aer, - gerul, rasuflarea greoaie, se tuseste, se respira sacadat. Da, e iarna si incep sarbatorile. Vi le doresc sa vina cu belsug, cu bucurii, sa va fie bine, sa aveti merindele dorite pe masa, sanatate si voie buna, si sa reusiti cu piosenie un gand ascuns pentru cei pe care nu ii mai avem aici, pomenindu-i cu regret. Va doresc tot binele din lume si sa petreceti anul ce vine, cu intelepciune si dragoste -caci fara ea, nu suntem nimic pe acest pamant trecator...Cu ganduri alese, Lucien.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Si la Bucuresti ninge :X:X

| Slavic a răspuns:

Eu sunt din md

| Andreea_8014 a răspuns:

sad.
La noi nu prea a nins.(Buzau-rm.sarat).
Dar.totusi e o diferenta fata de anii trecuti happy

deyalove struck

| M4RK a răspuns:

Si la mine ninge foarte tare.Deja am fost la saniehee hee

| antonia09 a răspuns:

Deocamdata aici inca nu a nins, vremea nu a fost asa de darnica cu noi.
Am speranta ca vom avea si aici parte de zapada, care transmite parca un farmec aparte Craciunului si celorlalte sarbatori de iarna.
Sarbatori fericite!

| DrViorel a răspuns:

A inceput si aici sa ninga, vremea e buna nu e nici extraordinar de frig, e numai bine... Sarbatori fericite!

| di@n@ a răspuns:

Si la mine ploua, in Constanta.Brrrrr si este frig.

| ☺Clau☻ a răspuns:

Azi-noapte a inceput sa ninga si in Brasov si in momentul de fata ninge foarte tare afara, totul este acoperit de zapada, este frumos tongue

| ydaflory a răspuns:

Moldova, oricum este frumoasa! Dar si cu judetul meu Arges ma mandresc! Va recomand traseul Curtea de Ag -Cetatea Poienari(1400 trepte, dar merite)-Transfagarasan-Sibiu-Valea Oltului -Pitesti. Acest traseu este bine de vizitat in anotimpul primavara-vara cand verdele crud pune stapanire peste tot tinutul iar soarele este mai bland.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in Timisoara e totul alb :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Padure alba, copaci incarcati, peisaj feeric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine plouasad
Nici nu ma astept la zapada.