| Dragotta a întrebat:

Am cam uitat si imi trebuie pana maine ca maine am teza va rog sa imi raspundeti va rog sunt disperat
1.Cum se calculeaza fractiile?
2.Media ponderata?
3.SI cum se calculeaza aria
4. Ce inseamna isoscel de exemplu triunght isoscel si ziceti-mi daca se aplica la celelalte figuri geometrice
]
Va rog sa imi raspundeti la ce stii nu e neaparat la toate daca nu stiiti poate stiu alti va rog sunt disperat

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Bun, iti raspund la ce stiu :)
1. la adunare si la scadere se aduc fractiile la acelasi numitor, la inmultire a/bxc/d=axc/bxd adica numaratorii intre ei, numitorii intre ei si la impartire se inmulteste prima fractie cu inversul celei de-a2a
3. http://www.mateonline.net/geometrie.htm ai aici si la romb ii diagonala 1 ori diagonala 2 / 2 si la triunghi dreptunghi cateta 1ori cateta 2/ 2 sau ipotenuza ori inaltime supra 2

4. doar la triunghi stiu ca este :D triunghi isoscel ii triunghiul cu doua laturi egale

bafta la teza!;) si eu dau maine la romana :((

5 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

60% din 70 = 60/100 x 70
2% din 10 =2/100 x 10

de-astea ne-a dat si noua la teza straight face si ca proasta amgresit la 3x7 am scris 35 laughing restul am facut bine happy

| Dragotta explică:

A si cum se calculeaza % de exemplu 60% din 70

| Dragotta explică:

Mersi frumos mai stie cineva la celelalte?

| Dragotta explică:

Ba anonimule TPU nu lasa s ceri pentru teme eu cer definiti sa invat iau ca pe o reteta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BAh ce naiba nu intelegi fara d-astea pe TPU ce naiba nu intelegeti.