| anonim_4396 a întrebat:

Am cumpărat de la farmacie ulei de ricin la 20 ml si voiam să vă întreb, este bun pentru gene si sprâncene?
De exemplu ma gândeam că poate doar uleiul de ricin cu vitamina A sau E își face treaba și nu s sigură daca merge si acesta,care totuși,e simplu.
O alta întrebare:
ESTE BUN ULEIUL DE RICIN PENTRU PAR? SI DACA DA, POT FOLOSI ULEIUL DE RICIN CARE NU CONȚINE VITAMINE?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Da, poti folosi si uleiul de ricin simplu.Are proprietati care ajuta parul, fie ca vorbim de scalp sau sprancene.Eu am folosit o perioada si chiar m-a ajutat.Dar aveam si alimentatia care sa favorizeze un par sanatos.Degeaba cauti numai din exterior sa ai grija de corp, trebuie obligatoriu si din interior.

https://www.drmax.ro/......-l-utiliza

https://www.doc.ro/......-frumusete

E destul de dens, deci fie iti faci o masca acasa, fie apelezi tu la masaj, punand cateva picaturi pe scalpul curat.Preferabil sa faci asta seara, iar daca a doua zi nu trebuie sa iesi poti astepta sa speli parul dupa ce trece inca o zi.Vitamina A si E le gasesti de cumparat la farmacie, separat.Le poti adauga tot asa in masti sau combina cu diferite uleiuri.

Toate plantele sunt otravitoare intr-o maniera sau alta.Dar nu inseamna ca nu sunt si benefice in acelasi timp.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Uleiul de ricin, se foloseste industrial la fiare laughing dar ca idee nici un ulei indiferent de care ar fi nu te ajuta cu mai nimic. Ce crezi tu ca iti face uleiul de ricin la par?

Nu iti face nimic, iar daca totusi se intampla ceva, aia este pur si simplu coincidenta, nu ca facut ricinu ala ceva.
Ca idee richinul este planta otravitoare, mai ales semintele, dar si frunzele, nu se atinge de ricin nici un animal erbivor.

Am vazut odata o vaca laughing cand a dat de planta respectiva a facut ochii cit cepele si a luat-o la fuga laughing
Chiar spuneam celor care au stiu si eu ce culturi si sa nu intre animale sa le manince, sa puna in jur ricin, nu se apropie nimic.

Iti spun eu ce treaba face acel ulei de ricin, baga bani in buzunare alora cel produce, aia e singura chestie reala si sigura laughing

| liliana77any a răspuns:

Buna!
Da este bun pentru par il poti amesteca cu un ou.
Poti incerca si pe gene si sprancene insa sa ai grija pentru ca este o zona mai sensibila. sa nu iti intre in ochi.
Iti recomand sa il utilizezi doar pe lungimea parului si scalp.
Pe gene si sprancene daca iti dai sa utilizezi o pensula subtire sau pensula de la rimel.