| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut o descoperire!
Vreau să văd dacă ştiţi şi voilaughing.
Care este adjectivul din limba română care are două antonime care însă nu sunt sinonime între ele?

Răspuns Câştigător
| raresica a răspuns:

Mai este ceva de genul in situatia : " Ma FRIG daca pun mana pe oala fierbinte " (aici semnifica caldura foarte mare ) si " Afara este FRIG si bate vantul " ( aici semnifica o temperatura scazuta ) descoperire de mama big grin

9 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

●ℓίvε ίη šρяίηģ ċσℓσяš● să ştii că e interesant şi răspunsul tăuthinking laughing
Bine...Nu ştiu dacă această descoperire e chiar corectă, dar... cred că e o dovadă că mi se învârt nişte rotiţe laughing.
Adjectivul era ''tare''. Are ca antonim şi ''încet'', dar şi ''moale''.
De exemplu : Vorbeşti prea tare/încet.
Oul este fiert tare/moale.
Însă nu sunt sigură de asta, fiindcă ''încet'' are ca antonim cuvântul ''repede''. Voi ce părere aveţi?laughing

| Cσσкiє a răspuns:

Pisică... Cotoi, mâţă?
Glumeeam, Silvia!
Nu ne spui tu?
batting eyelashes.

| AndutzaAndu a răspuns:

Habar n-am. Spune Silvia tu, te rog laughingbatting eyelashes.

| ancutsa410 a răspuns:

Care?straight face

| KatyKat a răspuns:

Nu stiu, ai facut o descoperire pe cinste, numai ca tare/moale/timid)) Stii ca este "om super tare" "cool"
baiat timid *
asa cred eu, tu Silvia ce crezi?)

| Aniii a răspuns:

Este bine ce ai spus Tare si incet sunt antonime la fel ca si tare si moale doar ca incet cu moale pot fii sinonime

| mihaelutzamy a răspuns:

Zi mai mai repede ca mor aici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M'ai bagat in ceatalaughing).
Zi mai repede ca mor de curiozitate laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesant mai Silvia.laughing)