| Demise a întrebat:

Am o nelamurire >:" Numerele rationale fac parte din numerele intregi sau naturale? thinking

5 răspunsuri:
| AlysaAly a răspuns:

Conjutul numeric este asa: 1-ul sunt nr naturale(positive)
2-lea sunt nr intregi ( negative si positive)
3-lea sunt nr rationale
4-lea sunt nr irationale
5-lea sunt nr reale(conhuntul tuturor numerelor anterioare)
ar mai fi un al 6-lea care s-ar numi imaginare inauntrul nr reale dar nu au nici o legatura cu celelate naturale, intregi, ratioanale sau irationale, doar face parte din conhuntul numeric al nr reale

| LoveStoned a răspuns:

În matematică, un număr rațional (sau în limbaj mai puțin riguros, o fracție) este un număr real care se poate exprima drept raportul a două numere întregi, de obicei scris sub formă de fracție ordinară: a/b, unde b este nenul.

Deci nici una nici alta.

| Demise explică:

Pai aveam un exercitiu in care trebuia sa zic daca sunt nr. intregi sau naturale de ex. 1 supra 2; 1, 5; -6, +8.

| Demise explică:

Nu te-am intrebat neaparat pe tine. laughing

| badgirl6869 a răspuns:

Numerele naturale fac parte din numerele intregi care la randul lor fac parte din numerele rationale.