| Andrei11067 a întrebat:

Am o problemă destul de mare,va rog sa ma ajutati cu răspunsuri...
Aseara tatăl meu a făcut scandal din nimic și cred că venea spre mami sa o bată și nu am mai rezistat și m-am pus în fața lui, cum poate sa dea într-o femeie?! Pe mine înainte m-a batut de multe ori, cand eram mai mic, acum am 17 ani și aseară când m-am pus în fața lui a spus că ne omoară pe toti,a fost scandal mare, nu mai stiu ce sa fac, face scandal din orice și il cred in stare sa ne omoare, mai am si o sora de 8 ani. A zis ca o omoară și pe ea, nu suport cand aud asta, nu stiu pana cand voi mai rezista, sper sa nu cedez și să fac o prostie...va rog sa ma ajutati cu multe sfaturi, problema este foarte reală, mersi anticipat...

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta sa plecati cu prima ocazie.Nu este un capăt de lume sa divorteze, în fond după sora ta va lua pensie alimentară alocatie, tu vei putea sa muncești, ea la fel si va veti descurca.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Clytia a răspuns:

Cel mai bine ar fi să o rogi pe mama ta să divorțeze de el și să plecați cât mai repede de acolo. Știu că nu e ușor, și eu am trecut prin asta, dar o să fie mai bine decât să rămâneți. Dacă nu o să înceteze cu amenințările în cazul în care ați pleca, sunați la poliție să-l pună sub inderdicție. De asemenea, fiind minor, poți suna la telefonul copilului, unde vei primi consiliere gratuită.
Mult noroc!

| Andrei11067 explică (pentru Clytia):

Deja sunt divorțați, e ca o lipitoare, profita de toată lumea, vrea să îi distrugă pe toti

| AndaAlexandra a răspuns:

Cel mai bine e să plecați, undeva unde sa nu știe tatal tau.
E frumos ca îți aperi mama și sora, dar nu ar fi bine sa acționezi la nervi sau împins de impuls. Acționezi atât cât să aplanezi conflictul, nu mai mult. In cel mai rău caz suni la politie. Știu că doare, dar trebuie sa fi tare pentru mama și sora ta. Va fi bine, daca plecați. La început va fi greu, dar nu se va compara cu ceea ce trăiți langa tatăl tau.
Tu și mama ta sunteți afectați și suferiti, însă sora ta suferă mai mult decât voi, chiar daca nu arata. Ai grija de ea.