| Andra_1279 a întrebat:

Am si eu o intrebare inteligenta la care inca nu am gasit raspuns. E o problema de logika. Primul care da un raspuns are funda.
Zice ca 3 prieteni vor sa cumpere un cadou si merg la magazin, pune fiecare 10 lei si cumpara un tablou cu 30 lei. Ziua urmatoare patronul magazinului constata ca pretul real al tabloului era de 25 lei si il trimite pe unul din angajati sa restituie cei 5 lei baietilor. Angajatul se gandeste sa faca si el un ciubuc asa ca isi opreste pentru el 2 lei si le da baietilor cate un leu inapoi. Asta inseamna ca practic fiecare a platit 9 lei pentru tablou, nu? Dar daca stam sa calculam, 9x3 face 27, iar 27+cei 2 lei pe care si i-a oprit angajatul face 29 de lei. Dar ei au platit initial 30 lei pentru tablou. Unde e diferenta de un leu?

Răspuns Câştigător
| AlexutzZza a răspuns:

Daca faci 9x3=27 + 2 ( care ia oprit)normal ca = 29, dar daca faci 30 ( cat au dat la inceput) -3 ( care iau primt inapoi)=27 - 2 ( care ia oprit) = 25 ( cat costa tabloul) restul acela de 1 leu e din cauza inmultirii si a adunarii. am avut si eu la mate o problema asemanatoare. gandeste-te daca faci 2+3=5; 5+25=30. daca faci mai intai inmultire si apoi adunare asa iti va da. daca faceai scadere iti iesea pretul tabloului.

4 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

In parantezele matematicii!

| Geannyna a răspuns:

Pai puate tia scapat ceva de ce 9 10 la imultirea cu trei si a oprit mai mult

| StupidLover a răspuns:

Seful il trimite pe angajat cu 5 lei din care angajatul ia 2 si raman 3 lei pe care ii da celor 3 prieteni deci 25+3+2=30