| Bondarel99 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru fete: voua vi se intampla sa fiti fluierate sau claxonate pe strada? Cum reactionati? Mie mi se mai intampla sa fiu fluierata cand trec pe langa muncitori in general si ma simt atat de rau, practic imi strica ziua atitudinea aia a lor. Si nu, nu ma imbrac deloc provocator, ba chiar nici nu mai tin minte cand am purtat ultima data o rochie sau o fusta sau un decolteu. Spun asta pentru ca e scuza tuturor, gen "esti o panarama si meriti sa fii hartuita pentru ca te imbraci nu stiu cum" ceea ce mi se pare gresit.
Acum am o intrebare pentru baieti: de ce faceti asta? Va simtiti mai macho asa sau ce?

Răspuns Câştigător
| Trioda a răspuns:

Buna!
Este vorba in cazuri izolate de tineri,interpretata de ei ca o gluma,un mod de a atrage atentia unei persoane de sex opus,un teribilism specific varstei unui adolescent,de regula tineri care aflati in fata unei fete,raman blocati,nu sunt in stare sa socializeze, sa lege o prietenie, in schimb sunt mari macho de departe, sau aflati in gasca ori aflati pe Facebook in spatele ecranului dupa care se cred ascunsi, si isi ascund frustrarea si incapacitatea lor de socializare, debordand in jargon si nepolitete, daca in conversatie se cunoscuti si intamplator se afla si fete. care cad inocente victime in discutiile lor deplasate.
Sunt episoade trecatoare, chestia cu fluieratul...se vor lecui in momentul cand iesiti la un suc cu prietena lor,si aceasta va fi fluierata cum a facut si el,de altii,isi va revizui involuntar comportamentul,pentru ca nici lui nu ai convine sa ai fie fluierata prietena de catre un strain!
Insa fiind vorba de barbati maturi,aici este vorba de marlanie,comportament de boschetar,lipsa crasa de educatie si respect,manifestari care erup cand se afla in compania unuia sau a mai multor colegi,prieteni carora involuntar doresc sa le arate ca nu au retineri in privinta femeilor,multi fiind de fapt purtatorii unor traume ascunse,deseori inecate in bautura,precum o casatorie nefericita, un divort, poate si niste copii carora le platesc in dispret cativa banuti drept pensie alimentara, desigur obligat de lege, si cu atat se rezuma contributia lor la cresterea acelui copil.

Cand mai esti fluerata, si ai ocazia..intreba (L) inocent.
-Asa o fluieri si pe mata?
Va ramane descumpanit,va incerca sa provoace o discutie, un monolog presarat cu jogniri poate, insa va simti ca a gresit.
Sa ai intorci spatele imediat, te vei departa urgent cu dispret, neatenta la provocarile verbale de care este capabil, el si grupul aflat de fata.

O zi buna!

33 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Niste ghiolbani de santier!

Nu am facut asa ceva si nu voi face niciodata,, e impotriva principiilor mele de OM, abia apoi de mascul.

| Rhea44 a răspuns:

Eu le arat semnul păcii internationale

| Lioana a răspuns:

Da. Se intampla astfel de lucruri. E vorba de niste marlani. Nu prea ai ce face decat sa-i ignori si sa mergi mai departe.

| GirlOnline81 a răspuns:

De fluierat nu, dar mi s-a intamplat sa vad barbati holbandu-se la mine, genul ala de holbat fara sa clipeasca... Acum sa nu-ti imaginezi ca la 38 merg spre serviciu cu fusta de-o palma si cu umerii goi, dar parca e pacat sa-mi ascund sub nadragi niste craci (inca) misto.
Concluzia?
Pe mine ma doare fix la sosete (ba pardon, la dresuri) cat si cum se uita/daca fluiera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu înțeleg de ce apelați unele la rahaturile de genul asta ca sa va lăudați indirect.
Spune direct ca "sunt sexy si toți salivează după mine". Pune si o poza, dacă vrei sa fii mai credibila. Orice e mai bine decât sa te faci de ras cu întrebări penibile de genul in care te prefaci ca te afectează fluierăturile happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nop schema de macho e sa ridic degetul aratator Sa chem la mine.

| Bondarel99 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca sa rad sau nu la un asa raspuns.
Deci sa inteleg ca voi injositi o femeie pe strada daca o vedeti atragatoare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Sunt fata.
Daca ți se părea cu adevarat înjositor nu mai puneai o întrebare legată de asta.In general când te înjosește cineva nu împarți pliante color cu "trauma" prin care ai trecut.
Fluierăturile se traduc prin atenție si atenția e oricand binevenita.Nu e nimic rău in a recunoaște ca la un anumit nivel îți place.E rău(sau mai bine zis amuzant de stupid) sa te prefaci revoltata când de fapt zambesti.
Sigur, exista si varinata sa fii cu adevarat revoltata de asta, dar ți-ai fi exprimat indignarea intr-o alta forma, mai puțin transparentă.

| SilentRain a răspuns:

Foarte rar, și eu ma simt exact la fel, te inteleg
O adunătură de nenorociți asa sunt uni băieți

| Bondarel99 explică (pentru anonim_4396):

Am pus aceasta intrebare ca sa stiu daca peste tot sunt barbati care fac asa ceva. Si pot sa pun ce intrebare vreau, e un cont anonim. Normal ca sunt revoltat. Tie ti se pare normal sa fii fluierata si sa se strige dupa tine pisi si alte apelative din adtea iar ceilalti oameni sa se uite cu mila la tine? Nu are cum sa imi placa asa ceva. Desigur ca nu neg ca poate exista fete care se simt bine...

| Bondarel99 explică (pentru anonim_4396):

Citeste raspunsurile de mai sus. Cel putin o persoana se simte la fel ca mine in astfel de situatii.

| Steregoi a răspuns (pentru GirlOnline81):

Un barbat serios ii spune unei femei ca o indrageste intr-un decor mai discret si mai intim si nu in strada in vazul lumii. Dragostea este o chestiune intima.

Iar o femeie serioasa nu-si etaleaza frumusetea pe strada ci intr-un decor mai intim. Doar churvele isi etaleaza frumusetea pe strada.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-a fluierat vreodată unu? laughing Pe bune acum.

| Bondarel99 explică (pentru supadeceapa):

Ce pornita era sa ii dau poza cu mine ca sa vada daca merit sa fiu fluierata laughing
Nu imi trebuie, nu stiu unde locuieste ea dar cu siguranta daca ar pati asa s-ar simti nasol.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Bondarel99):

O roade pe ea ceva acolo laughing.

| Romanul86 a răspuns:

Ignorăi!
Mergi însoțită când treci pe lângă oamenii cavernelor.
Dacă întrec măsura fă-le reclamație la poliție.

Se simt oamenii cavernelor! Clar.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Steregoi):

Draga Steregoi, am o veste pentru tine. Fusta/rochia nu au fost inventate intamplator, ci dintr-o gramada de motive. Cu toate acestea, pentru absolut niciunul dintre motive fusta/rochia nu trebuie purtata de cineva in casa, mai precis in bucatarie, ca sa-ti faca tie sarmale (seminte, daca vrei) la ceaunwinking.

| RAY a răspuns:

In primul rand este adevarat ca este un act de lipsa educatie,bun simt asa ceva,iar in alte tarii civilizate se ajunge la amenzi,puscarie,eu personal nu fac asa ceva,ca nu am de ce nici nu privesc fetele ca nu am de ce si asa nu ma plac si ma privesc cu greata, dar,am observat si eu ca exista specimene de astea,desigur ca si Hecate are partea ei de adevar, de fapt toata lumea are un sambure de adevar, vorba aia si adevarul e relativ, dar, cei drept romancele au nevoie de legi mai bune, din pacate misogismul e puternic in Romania si lipsa unor legi

| StrongHeart a răspuns:

Daca spui ca nici nu te imbraci provocator inseamna doua lucruri:
1-aia care te fluiera pe strada nu au pic de educatie a.k.a tarani de 2 lei(doar lucreaza pe santier nu sunt doctori sau ingineri)
2-nu prea ai ce sa faci decat sa vezi partea buna-arati bine.
Cat de des ti se intampla? Poate ar fi cazu' sa le faci o vizita cu prietenu' sau cu un frate daca ai, care are un pic de tupeu sa "discute" cu ei.
Eu unu' nu fluier dupa fete, fluier doar cand sunt singur, am ceva de facut si sa mai treaca vremea laughing
Nu le da importanta, nu merita.

| aXy99 a răspuns:

Probabil esti claxonabila.

Serios vorbind, nu iti pot da un raspuns, n-am facut niciodata asa ceva, mi se pare de prost gust.

| anonimg a răspuns:

Eu le-as face o surpriza si as chema politia pe loc. Daca ei sunt in masina, m-as uita repede peste numarul masinii, marca...
Nu conteaza ca politia ar sta nepasatoare sau nu; pur si simplu as suna ca nu m-ar costa nimic.

"De ce faceti asta? Va simtiti mai macho asa sau ce?"
Dupa cum diavolul gaseste placere in a face rau, tot la fel si fiintele acestea care poarta caracterul si spiritul lui, gasesc placere in a face rau.

| LupusDei1993 a răspuns:

Tu compari niste fosile cu educatie precara "de santier" cu noi, oameni cat de cat educati? Lasa ca viitoarea ta fiica nu o sa aiba parte de asta, deoarece majoritatea baietilor de acum sunt gameri si stau mai mult in casa.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

"Fluierăturile se traduc prin atenție si atenția e oricand binevenita."

Ai cont fals. Nu ești fată. Ești șantierist undercover. laughing

| minrest a răspuns (pentru GirlOnline81):

Cine sa ii faca lui Steregoi sarmale? Poate mama si sora, daca se vor simti mai bine, ceea ce le doresc. Omul a fost dat afara pana si de la Martori; asta e o performanta in sine.

| Bondarel99 explică (pentru LupusDei1993):

Nu numai pe santier se intampla, ci si pe strada cand sunt niste grupulete de baieti pe acolo...

| minrest a răspuns (pentru supadeceapa):

Au fluierat-o vreo zece, cand a iesit dezbracata, dar metoda asta nu se poate folosi des.

| Yuoia a răspuns:

A purta o fusta nu inseamna a fi o panarama. Mai provocatori sunt pantalonii mulati, stramti. Iar daca mai ai su un dos iesit bine in evidenta, fara sa fie acoperit de vreo haina, nu te mira ca te fluiera. Uita-te si tu in oglinda si judeca-te cu obiectivitate.

| Superior a răspuns:

Inseamna ca ai cu ce te mandri.
Foloseste asta in avantajul tau si fii hoata.

| Steregoi a răspuns (pentru GirlOnline81):

Mai intim nu inseamna neapărat în casă sau bucătărie.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Steregoi):

Steregoi, n-am de gand sa dezbat acest subiect cu tine. Dar te intreb in schimb... pe la tara, in satucele uitate de lume, stiti sa faceti diferenta dintre feminitate si "churve"?
Daca nu, lasa-ma sa-ti spun ca exista o diferenta imensa intre bunul simt si bunul plac. Indiferent unde le "porti".