| Blackwoman27 a întrebat:

Am si eu o problema am un pisic si vreau sa-l invat sa ste noaptea in casa dar el pe la 1-2 noaptea incepe sa miorlaie mereustraight face
Si el se duce prin curte de se plimba si nu mai vrea inauntru sub orce critica!
Ce sa-i fac?
Ca doar in casa sta nu mai in pat confortabil
Si nici ziua nu sta prea mult daca sta in casa mai multe de 30 de minute e sarbatoare tot miorlaie afarastraight face
Iar in cele 20-30 de minute ii trebuie acordata nu mai lui atentie ca daca nu placa si mai repedestraight face
Ca de exemplu cand imi scriu nu-l pot mangaia si se tot miorlaie mama il alainta excesiv dar in casa nu vrea sa stea
Va rog ajutati-ma!
nu stiu ce sa fac!
Am mai avut asa un pisic dar cand era in casa dormea in pat si pana seara
Si nu miorlaia dar acesta...straight face
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Fiecare animal are personalitatea lui. In esenta, pisicile sunt animale nocturne, care vaneaza noaptea, cand soarecii ies din barlogul lor! Ziua ele dorm mai mult. Puiul tau de pisica are inca puternice instinctele primare! Cu timpul de va obisnui, daca ai noroc, sa doarma si noaptea. Eu am avut o pisica, care atunci cand era mica, noaptea facea ture prin casa(ca nu iesea afara niciodata), fugea pe coltar, sarea pe dulap, alerga dupa cine stie ce ghemotoace de hartie, si pana nu se epuiza, nu se linistea! Si asta o apuca tocmai cand ne puneam noi sa dormin! Cu timpul, pe masura ce a mai imbatranit, a inceput sa doarma o data cu noi. Pentru tine, daca stai la casa, lasa-l afara noaptea si gata. Probabil ca afara este lumea lui si ii este bine!