| lilith16 a întrebat:

Am un briceag la care lama depăşeşte 5 cm si din cate stiu înseamnă ca e arma alba, pot sa am probleme daca il port la mine sau faze?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca te prinde politia si vede ca ai arma alba da o sa ai ceva faze rele, dar de ce ti frica?

| lilith16 explică (pentru RAY):

Frica de ce, poliţie? sau dacă am un briceag consideri ca imi e frica?

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Presupun nu stiu, presupun ca ar fi putea o nesiguranta, un mijloc de aparare

| lilith16 explică (pentru RAY):

Nu este neapărat o nesiguranta dar l-am primit de la un prieten si il port la mine, nu neapărat de frica sau sa ma apar

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Atunci poartal, sincer la ce barbati sunt in ziua de azi eu as lasa la toate fetele sa aiba, Romania este o tara unde violul, bataia femei, insultarea, degradarea imagini feminine este la ordinul zilei

| Drimmero a răspuns:

La un filtru facut de politie daca te gasesc cu el, o sa cam ai probleme.

| lilith16 explică (pentru RAY):

Aici ai dreptate

| lilith16 explică (pentru Drimmero):

Poate nu am ghinionul asta

| Andreeush a răspuns:

Depinde unde îl iei cu tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, portul nejustificat de arme albe se pedepseste.

DELICTE CONTRA LINIȘTII PUBLICE - Portul și folosirea fără drept de arme albe -
Art. 370. -
(1) Portul, fără drept, în locuri publice a cuțitului, pumnalului, șișului, boxului, castetului sau a altor asemenea obiecte periculoase se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu zile-amendă.

(2) Portul sau folosirea, fără drept, a obiectelor prevăzute în alin. (1) în localul autorităților publice, instituțiilor publice, instituțiilor sau altor persoane de interes public, la întruniri publice ori în localuri de alegeri se pedepsește cu închisoare strictă de la un an la 3 ani sau cu zile-amendă.