| NoctisFive a întrebat:

Am voie sa port un briceag la mine (cu lama mai mica de 15 cm si cu grosimea mai mica decat 0, 4 cm) pe strada? Uneori trebuie sa trec prin niste zone rau famate seara si mi-ar prinde bine o arma cu care sa ma pot apara. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un briceag are lama mai scurta de 10 cm (nu 15) si lama de maxim 1mm (nu 4).
In plus, daca se leaga cineva de tine, nu vad cum ai avea timp sa desfaci lama unui briceag.

Daca chiar vrei sa te poti apara eficient, infasoara o curea de pantaloni de piele peste incheietura mainii, iar la nevoie dintr-o miscare o faci brici, cu "actiune" la distanta, de peste 1 metru. Crede-ma, nimeni nu doreste o asemenea pocnitura, daca esti exersat in manuire! tongue

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie, cu exceptia unor anumite locuri sau evenimente.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| AdrianLvs a răspuns:

Legea spune ca e interzis sa porti o arma alba la tine.Fi sigur ca pe politisti nu ii intereseaza zona prin care tu circuli noaptea.Cel mai sigur ar fi sa iti cumperi un spray cu piper, costa 20 de lei si este legal.

| BucurCristina a răspuns:

Eu cred ca ai voie daca o ti unde trebuie si nu ataci oameni nevinovati. Desi eu as zice sa mergi repede prin zonele alea ca sa nu ai nevoie sa recurgi la violenta.

| AdrianLvs a răspuns (pentru BucurCristina):

Cristina,informeaza-te inainte de a spune ceva altor oameni!