| împreunăfacembine a întrebat:

Am un cont nou de Instagram, cu 50 de urmăritori și am încercat sa adaug o postare noua, dar Instagram m-a blocat și nu îmi permite să adaug poze. Menționez ca nu pot face asta de mai bine de 3 zile.

Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Comunity a răspuns:

Probabil ai incercat sa postezi ceva impotriva legilor privacy si ai luat ban.
Ei si asa sunt pretentiosi, ce sa mai zic de Facebook unde incep sa te controleze la cea mai mica miscare. Poti sa ai un grup pe Facebook si sa pui un meme cu una batuta si sa iti inchida grupul pentru "promovarea violentei". Instagram e cunoscut pentru banarea de conturi chiar daca nu ai facut ceva anume. Unii au patit sa li se baneze contul si nici macar nu au apucat sa intre pe el si sa se logheze.
Daca intelegi engleza iti dau un link care te.ar putea ajuta.
https://www.socmedsean.com/instagram-banned-account/

| împreunăfacembine explică (pentru Comunity):

Nu am făcut nimic. Am pus o poza cu o floare.

| floresdemayo a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Robotelul lor a detectat ceva ilegal. Poate că ai dat prea multe cereri de urmărire, prea multe like-uri etc, toate într-un timp scurt.
Ori o fi un bug...
În general, după 72h, știu că se ridică pedeapsa. Alteori, după 7 zile, ori după 14 zile... depinde a câta oară ai fost sancționat(ă). Cu fiecare "banare" pedepsele vor fi din ce în ce mai aspre, în final se poate ajunge la suspendarea contului.
Vezi și dacă mâine va fi tot la fel...