| Hyacinth a întrebat:

Am văzut o știre cu o cântăreață k pop care facea lipsync pe o melodie care conținea și "nigga" și acum e terorizata de negri și e pusă să își ceară scuze.
Ce ziceți a luat-o razna lumea asta?
Astea-s probleme?

Daca vor ca acest cuvânt sa fie interzis de ce îl folosesc mereu mai ales în arta sau vor să nu le ascultam nici muzica și să ne segregam de tot?

8 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Cum o cheama pe cantareata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Ce cântăreața? Eu nu am auzit nimic.

| Hammurabi a răspuns:

Dă și tu un link.

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru cei curiosi, pentru ca OP nu ne-a spus cine si nu a dat un link, sau ceva, uitati aici:

https://www.google.com/......-word/amp/

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aparent, Giselle de la Aespa.
Vezi ca am lasat un link in comentariul meu anterior.

| Hammurabi a răspuns:

Asta e.
Dacă ei nu vor să le zici așa, nu le zici.
Cum își zic ei între ei... e treaba lor.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Și eu m-am cam săturat de corectitudinea asta politică.
Argumentul lor principal este că: "nigga e un cuvânt jignitor". Doar că trebuie să înțelegem dacă cuvântul chiar mai e jignitor sau a fost jignitor în trecut, având în vedere că mulți cântăreți negri îl folosesc în piesele lor și lor nu le zice nimeni nimic? "Nigga" este un cuvânt dintr-un dialect spaniol care înseamnă "cioară" și care, în timp, a devenit un fel de poreclă pentru sclavii de culoare. Dar având în vedere că sclavia s-a abolit iar mentalitatea rasistă a dispărut, cuvântul n-ar fi trebuit să-și piardă conotațiile jignitoare?