| BUBULINA a întrebat:

App de intrebarea lui nony care spunea ca "Lupul isi schimba pielea, dar náravul ba... eu nu sunt de acord cu aceasta zicala.
Pe mine ma schimbat o persoana foarte foarte mult ...in bine
Intrebarile sunt:
1: Pe voi a reusit cineva/ceva sa va schimba mult?
2: Cunoasteti pe cineva care s-a schimbat mult?
Eu una contrazic total aceasta zicala.
Astept si parerile voastre

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bubulina nu stiu intrebarea lui Nony, o sa ma uit, dar zicala este perfect, perfect adevarata. NU degeaba a aparut. Oamenii nu se schimba. Daca ceeace spui tu este adevarat, inseamna ca nu erai un om rau si cine spui ca te-a schimbat, de fapt a scos la lumina ceeace deja aveai. Reflecta putin la ce am spus si ai sa-mi dai dreptate.

13 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Uite iti zic parerea mea... tatal meu pana sa o cunoasca pe mama mea, era un rebel, nu asculta de nimeni, tuturor le era frica de el, era un fel de nebunlaughing toate rudele lui ii stiau de frica si nu avea nimeni curaj sa se certe cu ellaughingEra. de capu` lui...nu muncea. facea lucruri nu tocmai legalebig grinbig grinbig grin si acum vreo 17-18 ani a cunoscut`o pe mama mea.Au calatorit mult, prin tara nu prea stateau.au fost in mai multe tari bla bla.atunci era si mai greu sa iesi din tara si ieseau pe furislaughing. dupa ce au stat un timp impreuna, m`au facut pe minebig grin si dupa ce m`au avut pe mine, tata s`a schimbat...acum este "familist" laughing...si rudele cand se mai intalnesc cu el sau vin in vizita sunt foarte surprinsi cat de mult a putut sa se schimbe tata...Deci eu sunt de parere ca oamenii se pot schimba, doar daca stii cum sa o faci.happy
P. s. Ma scuzati ca am scris mult si cu putin rost, dar am vrut sa ma fac inteleasahee heebig grin.

nony
| nony a răspuns:

Bubu. poate nu ai inteles zicala destul de bine.
Un om poate se poate schimba la suprafata (pielea). dar in interiorul sau in mare parte ramane la fel (naravul)
Un criminal in serie crezi ca isi poate schimba vreodatá naravul? niciodata. Poate ca pare ¨vindecat¨ dupa zecile de ani de puscarie, dar creirul e zgariat adanc.
Aaa. mici schimbari de comportament, sau unele de atitudine, dar personalitatea nu ti-o poate schimba nimeni, si esti acelasi pana in groapa.

nony
| nony a răspuns:

Bubu, imaginea ta despre o lume mai buna, nu se transpune individual.
Oare de ce Hitler nu si-a schimbat planurile la indemnurile generalilor sai, oare de ce Osama nu si-a schimbat planurile la gandul ca v-a purta in spate sufletul a mii de oameni?
Oare de ce?

| SweetCandy a răspuns:

Eu stiam k isi schimba parul da' ma rogoh go on
hmm...depinde de personalitatea fiecaruia, eu una cred in zicala asta poate pentru ca nu am vazut cu ochii mei un om care sa se fii schimbat in totalitate, iar pe mine slabe sperante sa ma schimbe cineva, poate in anumite privinte insa ideile fixe si interiorul raman neschimbatebig grin

| BUBULINA explică:

@ake007 eu contrazic total aceasta zicala
cum am spus si in intrebare pe mine ma schimbat cineva total si nu pe moment

| BUBULINA explică:

Nony nu ai dreptate
oricine se poate schimba!
daca este ajutat si daca iti doreste

| remus a răspuns:

Bubulina draga, ne schimbam in bine s-au rau daca avem vointa si de dragul celei ori celui pe care o, il iubim, anumite naravuri le mai uitam cu timpul...

Răspuns utilizator avertizat
| Chuck a răspuns:

@nony : Sa fac un "off-topic". laughing
Osama nu exista! Cel putin eu asa cred, am citit foarte multe chestii pe internet, din lipsa de ocupatie, si multi dovedesc asta. Ma rog, pot fii simple conspiratii.
Cat despre zicala "Lupul isi schimba parul, dar naravul ba"...
Sa luam un exemplu concret, ca am vazut ca "schimbarea" se realizeaza cu ajutorul unei persoane iubite:
X (o persoana egoista) se "uneste" cu Y(o persoana buna) formand un Z (Ma refer la cuplu). Armonie, eden, fericire, bla bla... X se schimba in bine. Peste ceva timp se produce ruptura, Z dispare. X, suferind, revine la vechile obiceiuri, poate mai egoist ca alta data.
Sunt de parere ca personalitatea este invariabila in sinea ei, dar se poate slefui putin. Esti acelasi om cu aceleasi apucaturi, doar ca te mai poti cizela putin. (Gigi Becali, un alt exemplu concret. Imbraca haine scumpe, poseda masini luxoase, resedinte scumpe, vorbeste cu aere de invatat, pana la un anumit moment cand i se pune, si se comporta ca un cioban. )

| iuliana21 a răspuns:

1:pe mine ma schimbat f mult prietenul meu.sunt mult mai matura si cu capul pe umeri.
2:da...am o prietena care s-a schimbat foarte mult atunci cand i-a murit logodnicul intr-un accident de masina...
draga bubulina.sunt cazuri si cazuri iar parerile sunt impartite. o zi frumoasa

| ake007 a răspuns:

Oamenii nu se schimba.Se pot schimba pe moment, pentru a obtine anumite beneficii, dar complet, niciodata. Zicalele astea sunt si ele facute de=a lungul timpului, un sambure de adevar tot auwinking

| scarllet a răspuns:

Eu zic ca se pot schimba...atunci cand cineva are o motivatie puternica si este constient ca e mai bine asa se poate schimba... dar nu intodeauna. daca doresti sa afli mai multe despre aceasta uita-te la prison break...este un serial despre cum se schimba unii dupa cum bate vantul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de acord, perfect de acord. Un barbat care si-a inselat sotia o va face mereu, un barbat care si-a lovit sotia o sa loveasca in continuare, un hot.tot hot ramane, curva tot curva ramane...chiar daca pe moment cu totii cer iertare si mila, promit si jura ca se lasa de obicei, nu ii tine mult.intr-un final vor sfarsi facand ceea ce le place, vine un moment in care nu iti mai pasa de nimeni, vrei sa fii tu si ai pretentia ca cei din jur sa te accepte.as putea sa continui cu exemplele dar sunt convinsa ca s-a inteles ceea ce am vrut sa transmit, nu are rost sa o mai lungesc.