| Mosotti a întrebat:

Apropo de oamenii care zic ca fizicul nu prea conteaza, si ca, conteaza inteligenta, comportamentul si caracterul:

Ia cititi aici ce intrebare e:

https://www.tpu.ro/......ina-2.html

Si pun si eu o intrebare, de ce cand vreun tanar capata un defect fizic, dispera, il ia depresia, ii e rusine sa iasa in lume?!
Ca nu prea am auzit "aaoleu, sunt disperata/disperat ca nu prea am multe in cap si deci si cum sa mai iesi in lume?".

Sau "am un caracter cam prost, vai ce ma fac? Cum ies in lume?".

Dar daca sare putina apa fiarta pe figura si le face o chestie de 1 cm/1cm pe acolo neplacuta, disperare, mare, depresie, nebunie, rusine.
Sau daca are cosuri, etc.

Daca nu e asa cel mai important fizicu, de ce atata disperare doar la fizic?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Hai sa facem o relație noi doi

72 răspunsuri:
| Cheo0S a răspuns:

Ala e troll man.
Conteaza pentru baieti mai mult fizicul sa arate bine aia, cat ca e proasta de bubuie, tot o sa-si gaseasca pe cineva daca e frumoasa.
Pentru fete conteaza caracterul mai mult caracterul si astealalte.

E suficient sa te uiti prin preajma, multe cupluri sunt formate din barbati care arata normal nu-s cine stie ce, ba chiar unii Mai au si putina burta si au femei care se mentin si arata foarte bine spre deosebire de ei.

| wildthing a răspuns:

Stii scena aia din "Liar, liar" cu Jim Carey:
" -My teacher tells me beauty is on the inside...
-That's something ugly people say."winking

| Mosotti explică (pentru Cheo0S):

Pai nu ca majoritatea si baieti si femei cand au un dfect fizic, dispera, nu doar ele si ei nu.
Deci se vede ca pun pret pe fizic mai mult ca pe inteligenta si caracter.
Ca daca nu atragi deloc fie femeie sau barbat, nu mai intereseaza pe nimeni caracteru si inteligenta, alea cont abia dupa ce proba fizica e trecuta.

AIa care arata normal atrag cat de cat, deci nu deloc.

| Mosotti explică (pentru wildthing):

Exact! Bine zis. Asta am zis si eu, ca doar oamenii nearatosi zic ca fizicu nu conteaza, desi si si ei tot dupa frumos se uita, culmea.

| Cheo0S a răspuns (pentru Mosotti):

Dispera dar nu atat de mult ca fetele, pentru ca stiu ca majoritatea atractiei e survenita de fizic si mai putin de caracter. Fetele zic, daca atractia fizica nu ar conta atat de mult la femei, nu ar exista atatea produse de infrumusetare.

| geoconda a răspuns:

Adevărul e că, ne este rusine cu noi, fiindcă suntem oarecum ființe ganditoare si in cautare de idealuri. Vedem la x si y ca arata asemeni unei arte, iar atunci intervine suspiciul cu privire la trupul nostru, încercând ori să îl transformăm în mai bine decât ne vedem pe înșine, ori, să plângem, ceea ce e mai favorabil în multe cazuri. De n-ar fi împrejurarile, ne-am vedea perfecți. E o exagerare ca oamenii se schimba. Nu se schimba, pentru că nu au fost niciodata. Si aici e vorba de caracter, care, cum a zis si un user pe aici, la fete conteaza mai mult ca la baieti. Adică, si la fete, să fie și frumos si cu caracter, pe când la baieti, de frumoasă să fie frumoasă și de deșteaptă să fie tot frumoasă. Asta depinde acum de norocul lor. Ca daca e una după care mor, doar de frumusețea ei, și e proasta, o iau si asa, dar daca vine una la pachet cu ambele criterii, e cu atat mai mult,, norocul prostului" laughing
În opinia mea, o să aștept, pentru că lucrurile bune cer timp si așteptări. Dacă e frumos, si nu are creier si il vad ca scrie,, mam,, si,, n-am,, si,, i-am,, si etc împreunat, atunci pentru mine e tăiat de pe lista, asa sunt eu și nu pot accepta pe cineva sub nivelul meu, am nevoie de cineva si mai si decat mine, si cum spuneam, daca e frumos, da prost de bubuie, e degeaba, își poate găsi evident pe una la acelasi grad de dificultate mentală ca al lui. Dacă e deștept și urat, iar nu se poate pentru mine, nu se poate! Trebuie să aibă un pic acolo de farmec să mă atragă, nu doar prin liniute gramaticale. Deci, pe tru mine, trebuie să le aibă pe ambele, ceea ce e cam greu de gasit.
Si nici eu nu sunt vreo perfecta, fata asta chiar mă uimeste, cea care a pus intrebarea, nu e logic ce spune ea. E normal, fiecare avem tresariri de astea, sar nici chiar să plângi, acum asta e. Si eu am vergeturi, nu îmi plac, dar ce pot să fac? Spre deosebire de ea, care din cate am înțeles se caută ca are sânii mici, eu mi-aș dori să îi am asa.
Hai ca m-ai facut sa rad aici,, aoleu, nu am prea multe in cap și nu ies din lume,, ceva gen. Păi tu crezi că prostul gândește asa ceva? Stie el ca nu are nimic in cap? Toată lumea are o părere de sine stăruitoare, se crede toată lumea Zeitatea cuvenita pe Pământ, fiecare zice, mama, pe mine m-a trimis Dumnezeu să schimb lumea si chestii. Prostii. Deci, nimeni nu gândește ceea ce ai pus tu in ghilimele. Toată lumea crede despre caracterul siesi ca e unul cumsecade.
Păi nu vezi, ca lumea doar vorbeste, dar vor toți să arate ca Barbie si Ken.
Scuze daca am vreo greșeală de scriere happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Intreabarea data ca exemplu, sa stii ca este pentru spam, nu este reala... deci nu ar trebui sa o iei in considerare.

Legat de celelalte aspecte, pai... probabil pentru ca fiind tineri, se ingrijoreaza ca aceste aspecte o sa ii incurce in viitor. Dupa ce le sare putina apa fiarta si se reface pielea peste 2 saptamani sa zicem, si vad ca totul este ok, data viitoare nu o sa se mai ingrijoreze.

Posibil sa fie si ideea de prieteni, grup, parteneri, prin care considera ca daca cineva ii vede cu astfel de defecte, o sa isi schimbe parerea fata de acea persoana.

| Mosotti explică (pentru Cheo0S):

Pai chiar la femei mai mult, daca majoritatea fetelor zic ca nuuuu conteaza domne asa fizicu, ci celelalte, e clar ca mint de rup.
Dar in situatia asta zisa de mine intra in nebunie.

Ca daca chiar nu conta principa, fizicu nu mai disperau atata daca aveau o problema, caci na, conteau mai mult celelalte nu?! Dar nu, fizicu e rules, aia e.
Asta asa cum se demonstreaza asta.

Si daca chiar era cum zic ele ar fi zis asa "aaa, doar pentru prosti fizicu e cam tutl domne, deci nu ma deranjeaza daca niste prosti rad, cine ma apreciaza pentru celelalte nu vor rade, deci nu-mi fac probleme ca m-am ars putin la figura sau ca mi-au iesit cosuri".
Dar ele stiu ca de la mic la mare, fizicul e principalul, e cheia care deschide usa catre aflarea caracterului si inteligentei, si dupa aia si altele.

| romeo78 a răspuns:

Pentru că de peste 15 ani au apărut rețelele sociale, photoshop, vedete de carton, falsitatea, mediocritatea, dar mai ales s-au făcut bani, bani mulți din "influenceri", "follow" etc.
Dar, este un lucru anormal ținând cont că dacă le iei internetul, rețeaua socială devin nulități, anonimi.
Disperarea se naște din frica de izolare, frica de pierderea a celor care îi urmăresc, pierderea "fetițelor", dar mai grav să nu ajungă precum cei de care până mai ieri râdea de defectele lor de multe ori!
Acum nu ne mai duelăm în săbii, pistoale, inteligență, cărți citite, scrisori caligrafic, ortografic, gramatical scrise corect.
Acum ne "duelăm" în follow, în vile, money, mașini de sute de mii de euro, ținute de mii de euro.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Nu, nu asta era problema, am inteles ca vrem sa ajungem ca ala si ala, insa de ce ne int asa tare asta?! Ca aici era spilu.
Bine, eu stiu de ce si am si explicat pe aici, insa am vrut sa scot la iveala contradictia a ce zice lumea cu ce e in realitate.

Adica bun, mi s-au lasat sanii (cum e in linkul dat), sau am cosuri, si? De ce ar conta? Dar conteaza, ca asa suntem facuti.
Conteaza pentru ca vrem sa fim placuti si simpatizati, ca stim fff bine ca fizicu e cheia la asta, nu celelalte neaparat, ca de aia sarim in sus cand fizicu nu e cum ar trebui sa fie.

Nu cont ca ai avea greseli de scriere, se admit de la tastatura si mai ales de la telefon unde e al dracu de aiurea sa scrii cum trebuie, cont ce ai vrut sa spui, ca am inteles.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

De ce ne interesează așa tare? Pentru că suntem egoiști.
Contează pentru că despre asta e viața, dacă arăți,, nașpa,, nu te mai bagă nimeni în seamă, după cum gandesc unii.
Asa e ca zic toți si chiar și eu uneori,, fizicul nu "conteaza ", ba conteaza pentru unii, însă pentru oamenii care nu vad frumusețea doar în așa ceva, respect

| Mosotti explică (pentru DoarBogdan):

E cum sa nu o iau in considerare, chiar acum inainte sa citesc aici, am citit la topicu cu telul si am explicat acolo cum e cu fizicul.
Ba e chiar o problema serioasa care apare la multi care au asa problema, e reprezentativa.

| T0T a răspuns:

E clar că această ființă are mari complexe, că tot spamează cu întrebări despre sâni și forme.
Normal că fizicul contează, dar contează și celelalte. Să te limitezi doar la un aspect înseamnă să fii ignorant.
La caracter nu se întâmplă poate așa mult ce ai zis tu pentru că acela este judecat mult mai subiectiv. Practic, mai fiecare ar vrea să considere că propriul caracter e ăla care trebuie. Pe când fizicul e mult mai ușor modelabil, iar a lui frumusețe ține în ochii instinctuali ai privitorului.
Acum să îți zic una, am văzut destui care se plâng și de propriul caracter și propria personalitate.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai vine din natura umana.
Fizicul emite sau nu trasaturile evolutioniste si la barbat si la femeie, si asa ne facem parteneri, asa captam admiratie, atentie, iubire, simpatie, nu ca asa gandesc unii.
Asa simtim.

Adica in trecut doar fizicu indica daca esti bun sa te cuplezi sau nu, in vederea perpetuarii speciei. Asa ca ne-am adaptat ca doar dupa asta sa se faca atractiile.

Si asa a fost de cand e lumea, culmea, nu de ieri de azi. Nu tine de educatie.
Te indragostesti doar de la atractia fizica, in absenta la asta, NU te indragostesti, degeaba ala e geniu si se poarta exemplar, nu te mai intereseaza.
Daca fizicu e ok, da, conteaza si celelalte, nu zic nu, dar doar asa.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

De ce plang unele sau unii? Pentru ca se face mișto, si glume pe internet fel de fel. De n-ar fi netu '...
Ce văzui acum 1 secundă pe Facebook ::,, aveți tatele lasate mai ceva ca aurul la amanet" si da acest bullying afecteaza

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Da, dar nu asta era problema, problema era de ce se invartea mai tot in jurul fizicului, ca asa...de ce nu ne duelam in caracter si inteligenta pe net? Care e mai destept, care e mai bun, dar nu e asa.
E vb de natura umana de care tot vorbeam eu, ca asta am si vrut sa pun in evidenta de fapt, un fapt care confirma natura umana.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Suntem egoisti, asta asa e.
Pai eu sunt unu din aia, pentru prietenii si altele ma int caracterul, comportamentul si inteligenta, atat, nu ma int ca are cosuri pe fata.
La relatii e adevarat ca ma int in primul rand sa ma atraga, insa nu ajunge, nu fac o rel cu acel om daca nu are si ceva din celelalte calitati, asta clar.

| Mosotti explică (pentru T0T):

Normal ca, conteaza si celelalte, insa dupa fizic, asta in relatii cu sexul opus.
De aia se zice ca frumusetea e proba eliminatorie in relatii DAR nu si suficienta.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru mine unul toate pot fi probe eliminatorii. Eu prima oară sunt atras de fizic. Dar, dacă respectiva are un caracter respingător, inteligența unei pițipoance sau personalitatea unui stâlp de sprijinit rufe, atunci mai mult decât fufu nu ar putea obține de la mine. Cel mai probabil nici atât.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai conteaza ca e netu? Cont cum suntem, ca, cu ocazia asta am aflat cum suntem.
Bine se stia dinainte asta, de cine cunostea natura umana.

Si daca se face gluma si misto ce? De ce mi-ar pasa de aia care fac asa?! Aici e aici.
Eu nu iau in seama ca zic niste prosti despre mine, ca oamenii nu ar face misto, si ma bag in seama doar cu aia.

Si nu vine din educatie pentru ca n-a zis mama si tata "ba, daca face unu misto supara-te ma, plangi, pune botu la prosti".

| Mosotti explică (pentru T0T):

Nu prea e chiar asa.
De ex daca e una care nu ma atrage deloc, nu ma mai int celelalte.
Dar daca ma atrage insa e mai putin inteligenta, mai merge.

Insa caracterul si comportamentul si pentru mine e eliminatoriu, insa nu si pentru majoritatea.
Daca pentru majoritatea fizicu e eliminatoriu, caracteru si comportamentul nu prea, ca se gasesc ei intre ei porci la caracter, si se cupleaza de nu se poate, stai linistit.
Si prostii la cap la fel.

Insa doi neatractivi total, niciodata NU se vor place intre ei, si apar probleme mari de tot, ca apar relatii goale fara trairi afective, sau pe interes.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

„De ex daca e una care nu ma atrage deloc, nu ma mai int celelalte."
Păi așa e. Și la fizic se merge pe același principiu.

În rest ai o oarecare dreptate. Cum am spus, caracterul e mult mai supus subiectivismului decât fizicul. Deci e mai probabil să se găsească unii cu caracter jegos (dintr-o anumită perspectivă) decât unii cu fizic respingător și să fie aceeași pasiune.

| Mosotti explică (pentru AMATTO):

Pai da!
FIzicu e eliminatoriu, am tot zis si multi nu inteleg, am dat ex asta tocmai sa scot in evidenta asta.

Fizicul si atat ajunge pentru distractie, pentru o rel serioasa normal ca nu ajunge, insa fara fizic, celelalte NU mai conteaza pentru celalalt, nu te vrea.

Pai multi din astia care se uita in primul rand (cum e normal dupa cum suntem facuti) la fizic, zic ca nu conteaza fizicu`.
Dar daca te uiti cati frumusei si frumusele prosti si cu prost caracter, se plac intre ei si se cupleaza, s-ar cam contrazice chestia ca doar celelalte conteaza, si nu fizicu.
Si ca de multe ori fizicu ajunge pentru unii si la relatii mai serioase.

Ca se gasesc intre ei care nu prea apreciaza capu si caracteru, si tot le e bine.
Dar cand nu esti deloc atractiv fizici, cucu, nu prea exista cineva care sa simta atractie fata de tine.

| Mosotti explică (pentru T0T):

Daca atrage fizicu si esti prost si ai caracter prost, merge.
Pai nu, si caracteru prost e obiectiv, ca daca te porti nasol, nu dai doi bani pe om, esti nesimtit, toti vad la fel, insa nesimtitii se mai accepta intre ei, si prostii al fel.
Prostia e putin subiectiva.

Fizicu e cam obiectiv, ca 90 % din barbati vor fi atrasi de o tipa misto.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Caracterul e obiectiv ca și prostia, adică nu e în mod absolut. Unii pot considera că ești prost dacă nu ai aceleași idei cu ale lor sau contrariul. Unii îți pot aprecia caracterul dacă se regăsesc în caracterul tău sau contrariul.
Și frumusețea fizică are o nuanță de subiectivism. Însă ceva mai puțin. Deși asta e discutabil. Totuși unele lucruri justifică acest aspect.

| Mosotti explică (pentru T0T):

Da, ai dreptate, cam la tot e subiectivism.
Pana si la fizic pana la urma, ca poate fi una frumoasa care nu e genu meu, si zic ca pe mine nu ma atrage.

| Darkmagic a răspuns:

Pana la urma care e intrebarea?
Ca de la "nebunia" unora care cad in depresie pentru ca le-a iesit un cos, ati ajuns la divagatii...
Raspunsul la intrebare are un nume medical, este o chestie somatoforma care se numeste Tulburare Dismorfica Corporala, si bantuie pe multa lume, in diferite stadii.
De ce ma amuza intrebarile tale?
Pentru ca trebuia naibii sa termini Psihologia, si nu mai asasinai TPU cu astfel de...bla-bla-uri.
Pe bune,...27 de raspunsuri pentru o solutie din trei cuvinte? big grin

| Apokales a răspuns:

Prima data cand ai fost si tu amuzant laughing. Am ras la intrebarea asta.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate, am fost prea filozof!
Pe scurt din tot ce am scris prima dată, nu este în natura umană acest "narcisism masculin".
Nu e ceva firesc, ci artificial.
Firesc, în natura umană și istoria lumii este ca bărbatul să fie mascul alfa, nu un produs efeminizat.
Un bărbat trebuie să ai aibă forță, caracter puternic, creativ, descurcăreț, cuceritor.
Odată, cicatricile valorau extrem de mult pe trupul, fața unui bărbat.
Acum reprezintă un defect. Fals!