| Miagy a întrebat:

Argumente CONTRA manelelor

1 răspuns:
| AlexanderAdrian a răspuns:

"păi TOATE manelele apărute la noi în primii 3-4 ani, sunt copiate după melodii greceşti şi turceşti."

da sigur, soto, sunt copiate numa numa. Atat doar ca instrumentele sunt ghiorlanesti, sunetul e infect ce sa mai zic de ecoul marlanesc pe voce. Habar n-aveti ce spuneti cu "copiatul".

In special cu melodiile grecesti n-au nici o treaba. Acolo-i cu totul alt ritm, alta melodicitate si alte instrumente.

Revenind la intrebarea initiala eu unul sunt ingretosat in primul rand de motivele pentru care oricine asculta manele, da oricine indiferent de pozitia sociala.

Argumentul major contra manelelor e ca este o muzica de extrem de proasta factura, atat datorita celor care o canta, nivelului de cultura al lor si mesajului transmis, cat si din punct de vedere strict compozitional.

Manelele sunt din fericire mult mai muzicale decat un gen muzical aflat cam la acelasi nivel, de joasa speta, si anume rap-ul si hip hop-ul care in general e un amalgam de latraturi, injuraturi iar mesajul chipurile e tot "din viata" si "de viata"

Ma rog, daca vrei sa ai o "viata" de golan si ghiorlan si incult, da atunci mesajul e fix pentru tine.