| mles a întrebat:

As dori sa va intreb daca perioada in care un angajat a beneficiat de indemnizatie de somaj, operatie facuta si in cartea de munca, se adauga la vechimea, efectiva, in campul muncii si la acordarea sporului de vechime in munca?-precizez ca in perioada de somaj am beneficiat de prevederile Legii nr.76/2002

Răspuns Câştigător
| bluerose a răspuns:

Nu se ia in considerare si e logic, pentru ca in acesta perioada ai fost somer, nu ai muncit. In schimb se va lua in considerare la vechimea in munca in cazul pensionarii.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Doar ca stagiu de cotizare la pensie, nu ca vechime in munca.

| asko a răspuns:

Somajul se ia in calcul la vechimea pentru pensionare
http://www.juridice.ro/forum/viewtopic.php?p=34793