| Kiwibibilă a întrebat:

Aveţi vreo întrebare fără răspuns?

41 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

As avea o tona de intrebari, nu "fara raspuns", dar generatoare de discutii mult prea tehnice pentru acest site.
Serios, calculul unei banale formule florale pare s.f...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15631158/
...si cineva de aici poate avea pretentia sa discutam despre gluoni sau NXG 127.2 m?
"Doctor" Wiki are...UN RAND despre gluoni, deci despre CE sa discut cu TPU?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pot fi numerele pare mai mari decat 2 scrise ca suma de doua numere prime?

| Kiwibibilă explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Bagă o inducţie matematică.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Nu merge. Numerele prime sunt imprevizibile. E cea mai populara problema deschisa a matematicii asta, conjunctura lui Goldbach. Daca iei pe exemple, merge : 24 = 19 + 5; 48 = 31 + 17 etc. Dar numerele prime aparand imprevizibil, nu exista o formula pentru a determina care e si care nu e numar prim, deci nici problema initiala nu se poate demonstra.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Cel putin, nu inca.

| Kiwibibilă explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Şi dacă s-ar lucra în sistem binar, odată ce numerele prime se scriu ca o inlantuire de 1?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Hm... numerele pare se termina in 0, iar 1+1 = 10, ceea ce ar da un numar par.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kiwibibilă):

De fapt, stai. Numerele prime nu se scriu ca o inlantuire de 1. 13 e numar prim. 13/2 = 6 rest 1; 6/2 = 3 rest 0; 3/2 = 1 rest 1; 1/2 = 0 rest 1, ceea ce inseamna ca numarul 13 se scrie ca fiind 1101.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Kiwibibilă):

Sunt si numere prime care se scriu ca o insiruire de 1, numerele prime Mersenne. Dar astea sunt putine, neputand reprezenta orice numar par ca o adunare de astfel de numere.

| Kiwibibilă explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, m-am gandit dupa aceea mai bine si mi-am dat seama ca am gresit.

| oglindasultanului a răspuns:

Imi raspund eu singura la tot, caci doamne doamne e cam ocupat hibernand ca magarusul.