| abcd13566 a întrebat:

Am de facut un dialog in care un batran si un adolescenr/tanar se cearta/nu se inteleg. Ideiiii?

1 răspuns:
| gogu220 a răspuns:

B - mai lasă şi tu tableta aia şi ieşi la aer curat...
T - e important ce fac eu aici, nu ştii tu.
B - pe vremea mea băteam mingea toată ziua şi doar noaptea tarziu intram in casă.
T - pe vremea ta şi radioul era 'alb-negru'.
B - atunci se facea şcoala, nu ca acum copy-paste.
T - hai că tocmai trebuie să fac un referat si nu prea găsesc pe net comentarii.
B - păi pune măna pe carte şi pune tu comentariul pe net.
T - adică să muncesc? in ziua de azi doar tractoarele muncesc, da si alea sunt pe GPS.
B - şi uite aşa generaţia ta nu mai ştie ce sunt galoşii şi pantofii cu scîrţ.
T - da noi ştim ce este Microsoft şi googl maps.
B - aşa, ca fără ăla de care zici nici casa bunicilor nu mai ştii unde este.
T - stai că mă apelează prietena.
B - pe vremea mea ne vedeam sambăta la bal, acum ştie unde eşti şi de la sute de km.
T - zice să ii fac comandă pe net pentru o geantă louise vuitton.
B - doar dansatorii adevăraţi aveau pantofi cu scîrţ, şi îi protejam cu galoşi să nu îi tocim.
T - cred că o să îi caut pe amazon.
B - chiar mă nepoate, tu ştii cum arată o sala de dans sau o discotecă pe interior?
T - noi acum ascultăm muzică in căşti nu în club. e demodat.
B - da telefonul ăla al tău nu e demodat? că il aveai şi anul trecut.
T - ăla era 6 bunicule. ăsta e 10+ da lasa că îţi explic altă dată.
B - da, la anul cand oi mai veni pe aici.