| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am nevoie de o părere, nu stiu exact pe ce profil să ma duc.
La filologie : imi place româna, nu ma descurc la istorie/geografie + ca nu aș vrea să dau teza la latină, și imi place engleza
La științe ale naturii: nu ma prea descurc cu matematica si deloc cu fizica, în rest chimia și biologia sunt chiar ok,+ ca este un profil interesant unde faci și multă română
Eu aș vrea pe Științe Ale Naturii, voi ce ziceti? Să merg pe SN sau Filologie, ținând cont de cele scrise mai sus. Nu aș vrea să merg pe un profil care nu imi va place și după să regret ce am facut, credeti ca m-aș descurca pe profilul SN sau să merg la filologie unde nu se da bac la mate?

Răspuns Apreciat de Editori
| Lycanmane a răspuns:

Eu personal sunt la mate info pentru ca mi-a placut mult matematica, insa ti-as recomanda sa te gandesti bine la "relatia" ta cu matematica, avand in vedere ca de ea depinde profilul pe care ti-l alegi. Daca spui doar ca nu te descurci, dar reusesti sa mai rezolvi cate ceva/ esti dispusa sa incerci sa o inveti mai bine, as zice sa mergi pe stiinte. Daca ai groaza de matematica si nu crezi ca poti sa faci fata, mergi pe filo. In cateva zile dau bacul, si iti marturisesc ca nu realizezi cat e de munca la fiecare materie in parte pana cand nu se apropie examenul happy. Tu la stiinte ai da bacul la matematica M2 care nu este foarte greu, dar nu e nici pentru cei care sunt "certati" cu matematica. Daca esti capabila sa inveti lucruri mai complicate precum limite sau integrale, du-te pe stiinte. Daca vrei sa te concentrezi pe romana si sa scapi de mate, filo. Mult succes in continuare!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Eu aș vrea pe Științe Ale Naturii"

din ce spui, ți se potrivește ca o mănușă

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Eu vreau dar nu stiu daca voi face față odată ce nu ma pricep la fizică și mate, și la filologie ma pricep la română, de ex aș intra la filologie doar pentru română, dar la SN am mai multe opțiuni, mi se pare un profil complex

| Nirvanaaa a răspuns:

Matematica pe mine m-a ajutat sa gândesc logic deci te-as sfătui sa mergi pe științele naturii. Eu am fost pe științe și pot spune ca am invatat din toate( inclusiv franceza, istorie, geografie). Ai ocazia sa ieși cu o baza de cultura generală și îți da șansa sa ai mai multe opțiuni de facultăți făcând din toate.

| isemilia a răspuns:

Stiinte ale naturii este o specializare, profilul fiind cel Real. Eu cred ca ai fi mai fericit / fericita acolo. Nu se face atat de multa romana, insa se fac multe ore de biologie si chimie. Fizica nu e deloc grea, trebuie doar sa intelegi, nu cred ca vei avea (prea) mari probleme. Atat fizica cat si matematica sunt mai usoare decat la mate-info. Eu zic sa mergi la stiinte si in caz ca nu iti place te transferi la filologie, va fi mai usor oricum sa dai diferentele la limbi, decat ti-ar fi fost sa le dai la materiile ce tin de real.

| isemilia a răspuns (pentru anonim_4396):

Matematica nu e atat de importanta, se pune mai mult accent de biologie / chimie. Poate la fizica vei avea noroc si iti va placea mai mult decat in gimnaziu, iar daca nu te poti transfera... Din cate inteleg esti in clasa a 8a, asadar succes la examene!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă m-aș întoarce în timp, cu siguranță aș alege filologia...pentru că pare mult mai simplu.
Ce-i drept, Științe ale naturii este o specializare mai complexă și îți deschide un orizont mai larg după absolvire. Ți-l recomand în cazul în care chiar nu ai nicio idee despre ce vrei să faci cu viața ta după...pentru că acolo faci de toate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, am studiat la științe ale naturii. De descurcat cred că oricine se descurcă, doar că părerea mea este că la un profil real în general trebuie să depui mai mult efort. Dacă urăști matematica, nu îți recomand specializarea asta, pentru că aici dai bacul la mate. În schimb, dacă nu îți provoacă repulsie, ai putea încerca...mai ales dacă îți surâde ideea de diversitate în studiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ah, e o iubire imposibilă între voi... ceva de genul: https://youtu.be/oNp3HNQRpKU