| Maria_Ana_1996_pS6w a întrebat:

DAU FUNDA
Buna! M-am gandit mult ce sa aleg mai departe, la liceu. Sunt in clasa a 8 a si nu stiu sigur ce profil e potrivit pentru mine,unde m-as incadra si unde m-as descurca.O sa va dau cateva detalii pentru a va face o opinie si pentru a-mi putea raspunde.

Filologie: Imi place acest profil,imi place romana si ador din tot sufletul engleza. Cu latina nu stiu ce sa zic,insa la alte limbi straine nu ma descurc (adica germana).La istorie ma descurc daca invat lectie de lectie,la fel si la geografie deci asta nu e o problema. Ceea ce ma face sa nu ma duc la filo este faptul ca urasc sa citesc (chiar daca o mai fac uneori, cel mai mult ma pasioneaza cartile SF) si nu ma descurc nici prea mult la compuneri.

Mate-info: Acest profil ma atrage pentru simplul fapt ca imi place biologia,iar la mate ma descurc,insa nu am acea sclipire cum o au altii pasionati de matematica. Cu fizica e mai greu, dar nu imposibil, iar la chimie nu am avut vreo problema pana acum. Sunt constienta ca la liceu nu va mai fi asa usor. O sa fac M1, cea mai grea,iar la fizica din ce am inteles e complicat.

La economie nu as vrea sa ma duc deoarece in orasul meu,liceul economic nu este bun,profesorii nu-si dau interesul si m-as pierde acolo. (eco se face doar in liceul economic).
La stiinte sociale nu as vrea sa merg,iar la stiinte ale naturii inca ma gandesc.

Cel mai mult vreau la filo sau mate-info. Deci, voi ce ati alege in locul meu, in functie de detaliile de mai sus?

Răspuns Câştigător
| Romeo44 a răspuns:

Mate-info se bazeaza strict pe mate>fizica=info si dupa restul bio/chimie
Stiinte ale naturii se bazeaza pe: bioligie>chimie>mate
Daca nu iti place sa faci compuneri, sa citesti carti si nu vrei sa te pierzi/lenevesti, iti recomand profilul REAL(mate-info sau stiinte ale naturii), in nici un caz UMAN(filo/stiinte sociale). In general am vazut ca la filo/stiinte sociale se leneveste mai mult si sunt mai iertatori profesorii(in cel mai rau caz memorezi ceva si te lasa in pace)...La real trebuie sa iti folosesti mintea mai mult si mai ales logica.
Sfatul meu este sa te gandesti prima si prima data ce iti doresti sa devi in viitor si sa alegi profilul care te avantajeaza mai mult.
Daca vrei sa lucrezi in IT(si restul meseriilor aferente profilului), du-te la mate-info.
Daca vrei sa te faci medic(si restul meseriilor aferente profilului), du-te la stiinte ale naturii.
Din ce spui mai sus, tu ai o afinitate(daca o pot numi asa) spre biologie. Daca iti place biologia, mergi pe ramura care te avantajeaza cel mai mult. Bafta happy

| Maria_Ana_1996_pS6w explică (pentru Romeo44):

Multumesc mult, chiar mi-a fost de folos raspunsul tau. Singurul lucru care ma face sa nu ma duc la stiinte ale naturii este faptul ca nu as vrea sa dau la medicina (nu naparat). Initial ma gandisem ori la o facultate de limbi ori la marketing. In cazul asta, mai ai vreun sfat?

| Maria_Ana_1996_pS6w explică (pentru Romeo44):

Multumesc mult, raspunsul tau chiar mi-a fost de folos! Ceea ce ma face sa nu ma duc la stiinte sociale este faptul ca nu vreau sa dau la medicina (nu neaparat). Ma gandisem sa dau ori la facultatea de limbi ori la marketing. Ce sfat mai ai sa-mi dai?

| Romeo44 a răspuns (pentru Maria_Ana_1996_pS6w):

Stiinte ale naturii pentru medicina *
Daca vrei sa dai la facultatea de limbi si literaturi straine, ar trebui sa te axezi pe filologie, adica romana, engleza, istorie, geografie(istorie si geografie la liceu). Admiterea la faculteatea de limbi si literaturi straine reprezinta un examen la limba alesa si un examen la romana. Aici ai de ales dintre sectiile: https://drive.google.com/file/d/1s6uYaCTxfs_LqjPA9GhkWV8Mffyrn8NZ/view si poti sa devi: "Profesori în cadrul învăţământului preuniversitar şi universitar;
Cercetători în domeniile filologice (lingvistică, istorie, teorie literară);
Editori, redactori în presa scrisă, la radio şi în televiziune;
Manageri sau funcţionari culturali în instituţiile publice sau pri­vate; Traducători;
Agenţi de relaţii publice şi publicitate;
Euroconsilieri în departamentele guvernamentale de integrare;
Documentarişti, bibliotecari şi bibliografi; Specialişti în mass-media."
Daca te intereseaza marketing, ar trebui sa te duci la un economic. Acolo o sa faci niste materii care te vor ajute la facultate. In legatura cu facultatea, presupun ca ASE va fi, deci vei putea deveni: consilier/expert/inspector/ referent/economist in comert si marketing, cercetator economist in marketing, asistent de cercetare in marketing, agent reclama publicitara.
Sper ca te ajuta informatiile astea. Mult succes in luarea deciziei happy

7 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Științele naturii pare cea mai potrivită specializare. Dacă poți să alegi s.n cu intensiv e și mai bine.

| Antopuff a răspuns:

Stiinte ale naturii daca ai spus ca iti place biologia mai mult asa nu o sa te streseze matematica sau fizica prea tare si poti sa te duci dupa la orice facultate vrei.

| Havyna a răspuns:

Științe ale naturii, cel mai echilibrat profil și ți se potrivește cu siguranță. Mult succes! :*

| AndreiRevecai a răspuns:

Intai sa vezi ce nota iei la examen, nu iti face planuri dinainte la ce liceu vrei sa mergi, dar daca esti sigura ca vei lua o nota mare, iti sugerez sa mergi la mate-info deoarece ai mai multe optiuni de viitor, spre exemplu, profesorul meu de romana a facut mate-info, chiar daca unii spun ca trebuie filologie. Cum am spus ai mai multe optiuni, deoarece faci matematica si in general asa sunt la toate profilele unde materia de baza e matematica. La fel si la stiinte ale naturii la fel. Filologie nu iti recomand, decat daca esti foarte priceputa la limbi straine, in afara de englezawinking