| lSarcastiquel a întrebat:

Eu sunt clasa a 8-a și va trebuii să merg la un liceu, să aleg profilul...Dar nu știu pe care să merg, matematică nu prea aș vrea, nu mă descurc deloc, la română mi-ar plăcea mai mult, dar din nou la gramatică nu prea mă descurc. Deșii am înțeles că la liceu la filologie se face literatura fără gramaticã, așa este? Engleza sunt destul de bună, mă descurc ok, chiar mi-aș dorii să o învăț foarte bine, la franceză nu prea vreau, știu câte un cuvânt douarolling on the floor ok, poate mai mult, dar nu prea vreau franceza, istoria, geografia mi se par destul de ușoare, având în vedere că pot învăța la ele ușor, latina am note numai de 10, dar am avut și o profesoară foarte bună, deșii am auzot că în liceu e mai grea. Chimia nici gând, la fel și fizicarolling on the floor Biologia mi-a plăcut mereu, dar e în profil cu mate, fizică și chimie...Eu mi-aș dorii să devin psiholog în Londra, de aceea aș vrea să învăț mai bine engleza.
Mi-aș dorii să merg la filologie pentru că iubesc literatura, îmi place să citesc, ador asta, de faptlaughing dar îmi este la gramatică...nu sunt foarte bună la funcții și valori morfologice.aș mai vrea pentru istorie, geografie și să învăț mai bine engleza.și nu aș mai vrea acolo pentru latina, franceza și partea de gramatică la română, iar la șttiințe sociale aș vrea pentru a devenii psiholog, în Londra fiindcă în România nu se prea poate face nimic și nu mi-aș dorii la știinte pentru că am auzit că nu se învață engleza ca la filologie..Acum întrebărilelaughing
Ce profil spuneți să urmez? După toate cele menționate.
Voi la ce profil sunteți? Cum vi se pare? Și ce ați vrea să faceți după terminarea liceului respectiv?
Sunt adevărate toate cele menționate de mine, cum că se face literatură, iar la științe că nu prea se face engleză.

Vă rog să-mi răspundeți și îmi pare rău că am scris atât de multlaughing.

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Cred că ar trebui să mergi la Filologie Bilingv Engleză. Matematică, Fizică se mai face în clasa a-IX-a şi a-X-a câte două ore pe săptămână. Chimie şi Biologie mai faci tot în a-IX-a şi a-X-a dar o singură oră pe săptămână. Din clasa a-XI-a vei face un obiect, numit Ştiinţe, care le îmbină pe toate, dar stai liniştită că e uşor. Să nu îţi imaginezi că rezolvi zeci de probleme la Chimie. Mai mult ţine de Biologie. Noi, de exemplu, facem proiecte, şi avem discuţii foarte interesante, benefice pentru viaţa de zi cu zi.
E adevărat ce ai spus, în liceu nu se mai face deloc gramatică. Totul se axează pe literatură.
La Ştiinţe ale naturii faci două ore de Engleză şi două ore de Franceză, la Ştiinţe Sociale, la fel.
Eu sunt la Filologie Bilingv Engleză, în clasa a-XII-a. Mi se pare un profil frumos, exact pe placul meu, deoarece întotdeauna mi-am dorit să scap de obiectele realiste. M-am gândit la mai multe facultăţi dar în primul rând vreau să văd cu ce notă voi lua Bacalaureatul, apoi voi hotărî unde mă voi duce mai departe.

Mult succes şi toate cele bune!

| 3ntzz a răspuns:

Si eu sunt la filologie.
Si e chiar foarte fain.
Da, nu se face atata gramatica, cata literatura.Gramatica e chiar usoara, e vorba de sinonimie, antonimie, chestii usoare invate in clasele mici.
Engleza faci, eu fac 3 ore pe saptamana, la fel si istorie si nu e foarte greu, evident, mai ales daca stii.
Iar cu latina, eu am o ora pe saptamana ( apropo, dai si teza din latina).
Si nici acolo foarte greu nu e.
La latina trebuie sa inveti 5 declinari, cum sa declini un verb, care sunt desinentele(adica terminatiile ) acestuia si daca inveti declinarile, e floare la ureche.( nu, nu stiu cum sa-ti explic ce naiba sunt alea declinari, dar vei vedea ca foarte greu nu e).Iti poti cumpara un dictionar care iti va fi de mare folos sau chiar dictionarul din spatele manualului.
Fizica, chimie, mate si biologie faci numai in clasele a 9-a si a 10-a ( in a 11-a si a 12-a vei face, ceva stiinte in care se vor incadra materiile astea, dar desigur mult mai simplificate si usoare.
Geografia iar e usoara, istoria ti-am zis, 3 ore pe saptamana si prea grea nu e.(conteaza si profesorul acum, cum iti preda si na.)
Si da, si eu as vrea sa merg la psihologie mai incolo ( sunt a 10-a)
Deci eu iti sugerezi sa urmezi profilul acesta, filologie.E floare la ureche.
A, am uitat sa zic, teze vei da din : romana, engleza, latina, ( in a 9-a doar, din logica ) si ai de ales dintre istorie si geografie.
Iar bacul din : romana ( evident), istorie, engleza ( dar probabil stii ca daca dai examenul acela "Cambridge", probabtil stii si tu, eu unul nu stiu chiar asa multe despre el, nu mai trebuie sa dai bacul din engleza, dar ca sa poti da acel examen trebuie sa stii engleza foarte bine ) asa si ai de ales dup-aia dintre geografie, sociologie parca si filozofie. Eu iti sugerez sa alegi geografie.
Dar na, pana atunci probabil se mai schimba.
Deci iti sugerezi sa mergi pe filologie ca e si lejer si si fain.
Bafta! Sa-mi zici si mie unde te-ai dus pana la urma.

| 3ntzz a răspuns:

Am uitat sa-ti zic si de franceza, noi facem doua ore pe saptamana.
Si e usor.Vei primi note din citit si intrebari.Nu e greu.
Si poate ( cel putin asa e la noi ) la sfarsitul fiecaru semestru te pune sa faci ( dar nu e obligatoriu ci chiar e in avantajul tau), un referat, gen sa traduci un text, cateva exercitii.Ma rog, foarte usor.Nu, nu dai teza si nici bac, din franceza.Eu zic sa nu-ti faci probleme in privinta acestei materii.

| 3ntzz a răspuns:

Cred ca ti-am zis ca dai bac din latina, ei bine, de fapt nu dai.

| zaratu a răspuns:

Tehnologic

| Cristi_Hordila_1991 a răspuns:

Din descrierea ta rezulta ca vei merge pe profil uman sau chiar un liceu axat pe psihologie apoi vei face o facultate de psihologie... fa ce iti place tie bafta