| kiss1 a întrebat:

Buna'
As avea si eu nevoie daca se poate de denumiri geografice, cit mai multe.
fundita.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Listă de denumiri geografice dacice
Râuri
* Alutus, Aloutas - Olt (Ptolemeu, Iordanes)
* Amutrion, Amutria - Motru
* Argessos, Ordessos - Argeş
* Crisus - Criş
* Hyerassus, Tiarantos, Gerasus, Seratos - Siret
* Istros, Donaris - Dunărea
* Maris, Marisos - Mureş (Herodot, Strabon)
* [B]useos - Buzău (în original Μ[π]ουσεος, iar Μπ se pronunţă B)
* Naparis - Ialomiţa
* Patissus, Pathissus, Tisia - Tisa
* Pyretus, Pyretos, Pyresos, Porata - Prut
* Rabon - Jiu
* Samus - Someş
* Sargetia - Strei
* Tyras - Nistru
* Tibisis - Timiş (Herodot)
Denumiri geografice:
CANALURI – Suez, Panama
CAPURI – Bunei Speranţe, Horn, Nord
CAMPII - Amazon, Chineză, La Plata, Mississippi, Orinoco, Română, Siberiei de Vest
CONTINENTE – Antarctida, Australia, Europa
DELTE - Dunărea, Mississippi, Nil
DEŞERTURI - Arabia, Gobi, Sahara
FLUVII – Amazon, Dunărea, Gange, Mississippi, Nil, Obi, Orinoco, Sena, Sf. Laurenţiu, Tamisa, Ural
GOLFURI – Aden, Alaska, Bengal, Guineea, Hudson, Marele Golf Australian, Mexic, Persic
INSULE (ARHIPELAGURI) – Antilele Mari, Antilele Mici, Cuba, Groenlanda, Indonezia, Islanda, Madagascar, Marea Britanie, Noua Guinee, Noua Zeelandă, Sicilia, Tara de Foc
LACURI – Aral, Baikal, Caspic, Victoria
MĂRI – Adriatică, Azov, Bering, Caspică, Chinei de Est, Chinei de Sud, Egee, Japoniei, Mânecii, Mediterană, Neagră, Roşie
MUNTI – Alaska, Alpi, Anzi, Apenini, Atlas, Carpaţi, Caucaz, Făgăraş, Himalaya, Scandinavici, Stâncoşi, Pirinei, Ural
OCEANE – Arctic, Atlantic, Indian, Pacific
ORAŞE - Atena, Bucureşti, Constanţa, Istanbul, Londra, Los Angeles, Moscova, New York, Paris, San Francisco, Tokyo
PENINSULE – Alaska, Arabia, Balcanică, California, Coreea, Florida, India, Indochina, Italică, Iberică, Kamceatka, Kola, Labrador, Scandinavică, Somalia
PODIŞURI – Brazilia, Dobrogea, Gobi, Iran, Mexic, Preriilor, Sahara, Siberiei Centrale, Tibet
STRĂMTORI – Bering, Bosfor, Florida, Gibraltar, Magellan, Mozambic
TARI - Brazilia, Bulgaria, Canada, China, Franţa, Germania, Grecia, Irak, Irlanda, Japonia, Marea Britanie, Moldova, Mongolia, România, Spania, Rusia, S. U. A.
VULCANI – Etna, Kenya, Kilimandjaro
CAPURI – Verde, York
CASCADE – Angel, Niagara, Victoria
CAMPII – Bărăgan, Gange, Germano-Poloneză, Londra, Panonică
CURENTI OCEANICI – Alaska, Ecuatorial, Golfului, Kuro-Shivo, Labrador, Vânturilor de Vest
DEŞERTURI - Kalahari
FLUVII – Amur, Colorado, Congo, Enisei, Eufrat, Huang-He, Ind, Lena, Orange, Parana, Rin, Ron, Tigru, Volga, Zambezi
GOLFURI – Biscaya, Botnic, Carpentaria
INSULE (ARHIPELAGURI) – Arctic, Azore, Corsica, Creta, Filipine, Galapagos, Hawaii, Ins. de Nord, Kurile, Novaia Zemlia, Paştelui, Sri Lanka, Sumatra, Tasmania, Terra Nova (Newfoundland)
LACURI – Ciad, Erie, Sclavilor, Superior, Tanganyka, Titicaca
MĂRI – Albă, Arabiei, Barents, Caraibilor, Ciukotsk, Coralilor, Galbenă, Kara, Laptev, Nordului
MUNTI – Balcani, Coastei, Cordiliera Australiană, Dinarici, Sierra Madre de Est, Sierra Madre de Vest, Taurus
ORAŞE - Amsterdam, Ankara, Bagdad, Barcelona, Beijing, Belgrad, Berlin, Brasilia, Bruxelles, Budapesta, Buenos Aires, Cairo, Capetown, Chişinău, Delhi, Kiev, Liverpool, Madrid, Manchester, Melbourne, Milano, Mexico City, Montreal, München, Oslo, Osaka, Philadelphia, Porto, Praga, Rotterdam, St. Petersburg, Sao Paulo, Sofia, Stockholm, Viena
PENINSULE – Asia Mică, Ciukotsk, Crimeea, Malacca, Pelopones, York
PODIŞURI – Arabia, Etiopia, Guyana, Marelui Bazin, Pamir, Patagonia
STRĂMTORI – Bab el Mandeb, Calais, Coreea, Dardanele, Malacca
STATE – Africa de Sud, Albania, Algeria, Arabia Saudită, Argentina, Austria, Belgia, Bolivia, Cehia, Chile, Croaţia, Danemarca, Ecuador, Egipt, Elveţia, Etiopia, Finlanda, Kuweit, Libia, Maroc, Monaco, Nepal, Nigeria, Norvegia, Olanda, Pakistan, Peru, Polonia, Portugalia, Scoţia, Slovacia, Slovenia, Suedia, Texas, Turcia, Ucraina, Ungaria, Uruguay, Vatican
VULCANI – Fuji - San, Hekla, Vezuviu.
Sper, ca nu vrei toate denumirile din lume.winking big grin kiss