| GregHouse a răspuns:

Salutare!
Nu stiu cat de initiat/-a esti in domeniul chitarelor, asa ca o sa vorbesc ca pentru cineva nou big grin No offense.
Chitarele clasice au un sunet dulce, placut, dar nu foarte puternic, motiv pentru care sunt mai mult de interior. Corzile sunt din plastic si sunt foarte moi, lucru care usureaza cantatul si amelioreaza durerea de degete a incepatorilor. Gatul chitarei este insa mai lat si-ti va fi mai greu la inceput sa faci acorduri precum Sol sau Re cu degetul mare pe nota Fa# pe coarda Mi2, dar totul se invata.
Eu am chitara acustica (slaba, pentru ca nici eu nu stiam prea multe atunci) si electrica, dar am cantat ocazional si pe clasice. Am auzit despre chitarele Hora ca sunt bune, insa am o cunostinta care si-a cumparat un model asemanator si avea o problema la sistemul de acordaj - oricat invarteam cheitele, corzile pur si simplu nu se acordau. Dar sper ca nu va fi cazul, si daca esti incepator/-oare, eu zic ca e o achizitie buna. Nu prea scumpa, ca s-ar putea sa nu-ti placa, nici prea chinuitoare pentru degete.
Daca vrei sa mai vorbesti cu mine pe tema asta, da-mi un PM si iti dau ID-ul happy Mult succes!