| AliceAliceAliceAlice28 a întrebat:

Ce credeti, se poate iubi cu luciditate? funda pentru cel mai complet si argumentat raspuns

Răspuns Câştigător
| GhuRtty1989 a răspuns:

Intrebarea e interesanta. in ceea ce ma priveste cred ca depinde si de persoana, dar si de durata manifestarii sentimentului. De obicei am fi tentati sa spunem ca in dragoste nu exista luciditate, dragostea trece prin stomac... si altele. cred ca sentimentul care l-am putea clasifica ca si dragoste trebuie sa aiba si o tangenta cu ratiunea, altfel e cu totul altceva dar nu dragoste. Nu stiu daca te ai referit la eros sau la fileo. acestea pot fi separate dar pot fi luate si impreuna( in cadrul unui cuplu). sa ai o iubire erotica nu ai nevoie de luciditate, dar pentru fileo luciditatea face diferenta, deoarece aici intra analiza psihologica ceea ce nu poate fi facuta fara ratiune, oricat de nelucida ar fi mintea unei persoane la un moment dat tot va aparea luciditatea si imi pun mari semne de intrebare daca acea "iubire" va mai rezista. Nu se poate iubi decat cu luciditate

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Parerea mea este ca dragostea la prima vedere are putine sanse sa reziste in timp. Pentru ca o relatie sa dureze pana la 'adanci batraneti' este nevoie de un fundament serios; si acesta nu se poate cladi decat cu luciditate. Pentru asta in mod normal se trece printr-o perioada de curtare, in care cei doi se cunosc reciproc, perioada in care nu se da frau liber sentimentelor erotice, ci se tin sub control. Insa, depinde, evident, de ce se urmareste. Daca se vrea doar o simpla aventura sentimentala, atunci nu se mai tine cont de toate astea.

| Vibrations a răspuns:

Asa zisa dragoste e o reactie chimica, la anumiti stimuli vizuali. Deci da, trebuie sa fii lucid sa iubesti. Daca esti beat turta poate te indragostesti naibii de o capra