| anonim_4396 a întrebat:

ce parere aveti de acest video

http://www.youtube.com/watch?v=2_z9V7XcDB4

ce parere aveti despre religie, ce sens are religia?, mai are rost sa credem in ceva?

1 răspuns:
| Hypathia a răspuns:

Este groaznic ceea ce se întâmplă în acest material. Nu mi se pare corect sa obligi pe cineva sa facă ceva ce nu vrea, indiferent care este acest lucru. Fiecare are dreptul sa aleagă dacă este adeptul unei confesiuni sau nu, în definitiv fiecare plătim pentru păcatele proprii nu pentru ale altora. Religia, cred eu ca este modalitatea prin care omul refuza sa creadă ca poate fi doar un animal evoluat. Eu cred ca ar fi minunat sa fim de origine divina. Indiferent in ce crezi, faptul ca ai un ideal (pozitiv) te face sa evoluezi, faptul ca înaintașii noștri au crezut în ceva a dus la evoluția, la emanciparea, la sofisticarea lumii.