| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Ce părere aveți despre transsexualitate, transsexuali, schimbarea sexului?
De ce credeți că unele persoane nu sunt mulțumite cu sexul cu care s-au născut și vor să și-l schimbe la vâstră maturității? Credeți că este un simplu moft, dacă îi putem spune așa sau cu totul altceva? Explicați puțin, să vă pot înțelege punctul de vedere.
De ce mai mulți bărbați își schimbă sexul decât femei?
Considerați că operația merită riscul (dacă sunteți informații, ați citit care sunt aceste riscuri ) sau cu siguranță nu?

Ați auzit de Daria Jane, "fata" de pe YouTube?
Dacă da ce părere aveți despre această persoană?

https://youtube.com/c/DariaJane13

100 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu e deloc un moft, au ceva genetic care le-a dereglat faptul cum se percep si cum se simt bine, deci ei simt ca vor sa fie sexul opus, asa se simt ei bine fara sa vrea.

Am o parere buna de Jane, i-am citit si cartea, nu se stie daca mai multi barbati isi schimba sexu decat femei, procentele-s intamplatoare.
Daca acea operatie face ca acel om sa se simta bine psihic, merita, ca daca nu se simte bine psihic, nu mai are viata si deci e mai rau, in general operatiile reusesc cu succes, nu e o problema, si oricum isi asuma eventualele riscuri.

Insa destui nu fac operatia ci doar tranzitia fizica si atat, si se simt f bine asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Alta intrebare in aceeas zi despre lgbt? serios acum. de ce va freaca grija despre cum si cu cine fac sex altii?

| IvyShade a răspuns:

Eu am avut aceeași problemă de la 6 ani pănă la 12. (Acum folosesc toate pronumele/genderfluid) Operația chiar merită să fie făcută dacă nu te simți ok în corpul de băiat/fată deoarece, din experiență zic că este oribil să te simți de parcă te-ai nascut în corpul greșit. Nu trebuie sa faci neapărat operațiam poti doar să te tunzi/să iți lași parul lung, să nu te machiezi/să te machiezi, să te epilezi, sa nu o faci, îți schimbi stilul vestimentar etc.
În opinia mea Daria Jane este foarte ok.
Sunt curioasă totuși de ce ai pus fată în ghilimele

| wsghtr76654 a răspuns:

"De ce credeți că unele persoane nu sunt mulțumite cu sexul cu care s-au născut și vor să și-l schimbe la vâstră maturității?"
Pentru ca au probleme psihice. Iar sexul nu se poate schimba. Dar nu e o parere ci exprimarea unor fapte.

| wsghtr76654 a răspuns (pentru IvyShade):

"Sunt curioasă totuși de ce ai pus fată în ghilimele"
Pentru ca barbatii care cred ca sunt femei nu sunt femei.

| Mayhem666 a răspuns:

Clar nu e moft. E ceva genetic. Si da, am auzit de Daria, chiar m-am uitat la cateva din videoclipurile ei in trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daria Jane e o fată foarte inteleapta.
I-am urmarit multe clipuri si pune punctul pe i foarte bine.

Iar problema se cheama disforie de gen. Adica nu te simti tu in corpul tau. Nu este un moft, ci ceva pe care nu il puti controla. happy

| zurick a răspuns:

1. Susțin libertatea oricui de a face absolut orice cu corpul lui/ ei. Am o părere bună despre oamenii care se cunosc şi muncesc pentru a fi fericiți cu ei. De ce m-ar deranja pe mine că X e trans? Ține de mine în schimb, să fiu om adică să-i consider valizi şi să le respect pronumele/ identitatea. Să fii impotriva lgbtq+ înseamnă să fii un idiot care e împotriva fericirii umbra.
Apropo, s-a analizat creierul şi s-a observat că creierul unei femei trans este feminin samd. Medicina susține transexualitatea. Încă ceva, sexul nu e doar masculin şi feminin, mai este şi intersex ( la fel susținut de medicină pentru că dovezi ), iar genul cuprinde mult mai multe categorii. ( sex şi gen nu sunt aceleaşi lucruri )
2.Clar nu este un moft. Acele părți ale corpului le provoacă dysforie de gen şi am inteles că e groaznic. Există persoane trans care fac şi care nu fac operație şi toți sunt valizi.
3.Şi dacă ar fi un moft, care e problema ta? Fiecare face ce vrea că nu-ți face nimeni ție operation fara acordul tău.
4. Da, operația merită riscul.
5. Daria e fată fără niciun fel de ghilimele. E o persoană care a fost bullied o groază ca şi alții din comunitate. Tu chiar crezi că dacă era o alegere, ar fi ales cineva această suferință? Ba chiar, tipa education persoane care sunt dispute să nu mai fie proaste. E un model pentru comunitatea lgbtq+.
Chiar te interesează ce fac alții aşa tare? Tot ce vor cei din lgbtq+ e drepturi, atât. Dar nu, hai să nu fim oameni şi să fim nişte creature pline de ură.

| zurick a răspuns (pentru zurick):

Îmi apăreau cuvinte în engleză pentru că am tastatura în engleză şi aveam autocorectorul pornit...

| wsghtr76654 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daria Jane e o fată"
Daria Jane e baiat.

| InYourPants a răspuns:

Nu ma priveste

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ne naștem BĂRBAT sau FEMEIE.
Restul este bal mascat și circ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru wsghtr76654):

Sentimentele fată de de identitatea de gen sunt absolut VALIDE si orice psiholog iti poate confirma asta.
happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru wsghtr76654):

Daca te referi la sexul biologic da, ea s-a nascut intr-un corp cu cromozomii XY.

Dar genul este feminin.

Nu uita ca e o diferenta intre sexul biologic si identitatea de gen.

Caci disforia de gen este ceva real, iar ea se identifica ca fiind fata.
Deci este fata.
Trebuie sa avem respect fata de ea.

Iar daca nu avem capacitatea de a avea respect, ne putem abtine. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Pe ce te bazezi când spui că dorința lor este bazată 100% doar pe "ceva genetic"?
Care ar fi acel ceva genetic?
De unde poți fi sigur că nu este și ceva psihic sau doar ceva psihic?
https://youtu.be/P6TaC0_0LIk
Ce părere ai despre acest caz?
Cu ce este acest caz diferit în opinia ta de cel al Dariei?

Ce carte? Poți te rog să îmi spui numele?

Statisticile arată că bărbații sunt campioni a îmbrățișa sexul feminin; chiar și în mass media
proporția se păstrează, și personal am văzut mai multe cazuri de bărbați transformați de bisturiu in femei decât viceversa.

O fi existând vreun motiv pentru acest raport dezechilibrat?

Chiar și riscurile de cancer sau ce ai văzut în linkul de mai sus?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ti -ai dorit vreodată să te transformi, sa devii genul opus?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Bună.

Sigur nu întrebarea mea! Este unica până acum pe acest subiect!

Suntem oameni = suntem curioși, avem întrebări și vrem răspunsuri, de aceea suntem pe un site că TPU.
happy

Deci care este opinia ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Bună.

Răspunde te rog și tu la întrebările pe care le-am pus utilizatorului @ Mosotti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer sa fiu da, sunt gender fluid si non-binary, asa ca au exista diverse momente in care chiar mi-am dorit sa ma fi nascut fata in loc de baiat.

| Mosotti a răspuns:

Eu pe sorina o cunosc personal, am vazut-o la obregia cand ma duceam la psiholog, parere proasta, transformarea a fost un esec total, iar el era bolnav, statea des internat la psihiatrie, era altceva, nu trebuia sa i se aprobe lui asta, e un caz special.

Cartea lui Daria Jane se numeste "SEX Schimbare putere identitate", am comandat-o de pe net.
Uite aici:

https://dariajane.ro

Este sigur genetic la oamenii fara boli psihice pentru ca dupa ce fac tranzitia fie si doar fizic fara a schimba fizic sexul, se simt f bine, scapa de disforia de gen adica depresia aia care o aveau, si isi vad de viata lor f bine.
Asa cum si orientarea sexuala este genetica in general.

Si chiar bolnavii psihici, nici la Sorina nu cred ca era de la asta, ca 99, 9 % din bolnavii psihici nu vor sa se faca sexul opus, la el a fost o coincidenta doar, insa poata veni si din urma unei probleme psihice la el, nu e exclus.

O fi raport dezechilibrat la gene intre barbat si femeie, ca se stie ca la unele chestii mai multe femei sunt cu predispozitie, sau mai multi barbati.
Asa o fi si la transexualism, nu stiu.

Eu nu am dorit sa ma transform in sexul opus. desi uneori simteam si eu un gand din asta.

| wsghtr76654 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigur ca el chiar crede ca e fata. Dar asta nu il face sa fie fata. In realitate, in ciuda tuturor sentimentelor lui, fiecare celula din corpul lui e barbateasca.

| wsghtr76654 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Caci disforia de gen este ceva real, iar ea se identifica ca fiind fata. Deci este fata."
Da, este o problema psihica reala.
Nu, nu e fata pentru ca crede ca e fata. Nu asa functioneaza realitatea.

| wsghtr76654 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e aia o fata? Da-mi te rog o definitie.

| wsghtr76654 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu, nu esti. Gender fluid si non-binary nu sunt chestii care sa existe in realitate. Trezeste-te.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru wsghtr76654):

Fată este o persoana care are identitatea de gen feminina. Sexul biologic feminin este obtional.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru wsghtr76654):

Din nou, te rog documenteaza-te intr-un topic despre care vrei sa vorbesti.

Da, disforia de gen pleaca de la creier.
Credeam ca e deja evidenta treaba asta.

Iar identitatea de gen a unei persoane este una, iar sexul biologic ALTA.
NU sunt acelasi lucru.
Pot fi la fel sau pot sa difere.

Fată esti atunci cand IDENTITATEA DE GEN e feminina, nu celula sau sexul biologic per total.

Deci ea este fata pentru ca asa se identifica.
Da, celula e masculina. Dat asta tine de SEXUL BIOLOGIC.
Iar ea are IDENTITATEA DE GEN feminina.
Deci, in ciuda sexului biologic, noi luam in seama identitatea de gen si folosim pronumele corespunzatoare.
De ce?
Pentru ca asa ne aratam respectul de ceilalti.
Ar fi resoectuos din partea ta daca ai folosesi pronumele cu care se identifica ea (care, repet, ține de identitate de gen, nu de sexul biologic) happy
Nu te costa nimic.
Pana la urma ea nu ti-a facut niciun rău.

Mi-a facut placere conversatia
O zi frumoasa happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru wsghtr76654):

,,Nu asa functioneaza realitatea".

Interesant, nu stiam ca te preocupa fizica quantica de sti atat de multe despre cum functioneaza,, realitatea".

Este clar ca tu folosesti termenul in mod SUBIECTIV.
Iar noi suntem realisti si obiectivi, nu subiectivi. happy

Hai sa bagam putin psihologia in discutie.
Acesta este un concrpt de baza al psihologiei:

,, ORICE SENTIMENT ESTE VALID / REAL".

Cand te simti trist, nu este un sentiment,, fals". Este real, pentru ca asa simti.

Cand simti ca identitatea de gen e feminina e REAL pentru ca e un sentiment iar sentimentele sunt intotdeauna REALE.

Nu poti sa vii sa spui:
,, X simte FALS"
Poate tu vrei ca X sa simta fals.
Dar sentimentele sunt valide.

Daca nu ma crezi pe mine (nu esti obligat s-o faci, desigur) intreaba un psiholog.

Daca iti spune si psihologul si nici atunci nu crezi, atunci inseamna ca e un adevar pe care nu poti sa il accepti. happy
O zi frumoasa!

| chuckmanson a răspuns:

„Credeți că este un simplu moft, dacă îi putem spune așa sau cu totul altceva?"
Da sigur e un moft! Din ce alt motiv ar vrea să treacă prin ani întregi de psihoterapie, tone de pastile hormoni și cine știe câte operații în timp ce riscă să fie hărțuiți de colegi și de profesori de asemenea în școală, de a avea șanse mai mari de a fi omorâți, de a fi dezmoșteniți de familie, de a fi discriminați la locul de muncă etc?(sper că nu e nevoie să menționez că ce am spus e sarcasm)
Nu e că nu sunt "mulțumiți", e vorba că corpul în care au fost născuți nu este același cu identitatea lor și în majoritatea cazurilor le cauzează un disconfort extrem.
"De ce mai mulți bărbați își schimbă sexul decât femei?"
Nu am văzut niciodată o dovadă pentru afirmația asta dar dacă e adevărat nu știu și nu contează, iar persoanele respective sunt femei trans nu bărbați. Termenul transexual este unul învechit și incorect. Transgender este termenul acceptat și folosit cel mai mult în ziua de azi.
"Considerați că operația merită riscul"
Fără nici cea mai mică urmă de îndoială. Orice persoană trans îți poate confirma asta.
"Ați auzit de Daria Jane, "fata""
Da am auzit de ea, mă uitam la ea într-o vreme. Îmi place cum ai pus cuvântul fata între ghilimele. Se identifică drept femeie, are caracteristici fizice de femeie și organ genital de femeie, deci din toate punctele de vedere(cu excepția cromozomilor) este femeie. Simplu.

| chuckmanson a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Da, și persoanele intersex ce sunt atunci?

| chuckmanson a răspuns (pentru wsghtr76654):

Având în vedere că se identifică drept femeie, are hormoni și caracteristici fizice de femeie, organ genital de femeie, deci cu excepția cromozomilor. este femeie. Nici măcar sexul biologic nu este binar. Există o mulțime de derivații cromozomiale precum cromozomii XYY, XXY, XXX etc. Sexul și genul sunt ambele un spectru. Și practic orice psiholog, medic și sociolog expert în domeniul genului sunt de acord cu mine aici. Tu nu ai nimic altceva decât propria ură. https://blogs.scientificamerican.com/......-spectrum/
Când vine vorba de persoane trans, a le respecta pronumele e pur și simplu un act de respect față de ei, dar presupun că specia de troglodit din care faci parte nu poate concepe chestii precum maniere, empatie sau bun simț.