| LuizaPatrick234 a întrebat:

Buna! Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi fiindca simt cum innebunesc si efectiv nu am cu cine sa discut. Sunt insarcinata in 17 saptamani iar prietenul meu se comporta urât cu mine,nevoile mele sunt pe ultimul loc,nu primesc nicio atentie,ma ignora zi de zi, prietenii, televizorul si telefonul sunt primordiali. Familie nu am deloc, deci nu am cu cine sa discut de acolo iar in curand nu voi mai putea nici sa muncesc fiindca lucrez intr-un depozit si implica ridicarea de greutati si mers mult iar eu am deja aproape 5 luni de sarcină. Imi este groaza de ce se va întâmpla. Anxietatea a pus stapanire pe creierul meu si simt cum o iau razna si gandurile negre pun stăpânire pe mine.

20 răspunsuri:
| FilipSorin a răspuns:

Buna, te pot ajuta eu dar nu aici, imi poti da mesaj pe insta, ma cheama filipsorin.sw

| ROB3RT89 a răspuns:

Trebuia sa stii dinainte cu cine faci un copil...
Acum asuma-ti, asta e.
Cum lucrurile se racesc sau nu mai merg intr-o relatie, ori stai stai si accepti ori pleci.
Aici depinde de tine.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apar zilnic astfel de intrebari, ce ma amuza laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Mda, tot ala e de vina ca ea l-a ales si a mai si facut copil cu el laughing

| FilipSorin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e amuzant

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfatul. Să gândești așa. Acum nu mai eștii singură pe lume, sunteți doi, tu și cel din tine. Când suferi tu, suferă și el. Discută cu el, că el simte.

| Freya1 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nu e vorba de știut cu cine faci copii,ca nu mereu socoteala de acasă merge cu ce-a din targ.
Va e ușor sa judecați,ca am mai văzut și la alte întrebări dar nu analizați.Te gândești ca poate fata nu are educația necesar încât sa știe ca omul ala nu se schimba,sau ca relația dintr-e ei a fost ok pana acum,sau ca s-au făcut lucurile în asa fel încât sa se ajungă aici, ca mai sunt cazuri de oameni ce fac manarii.
În loc sa dai un sfat util mai bine acuzi, si dupa tot voi judecați ca are x depresie, ca si-a lăsat copilul, ca să pus în fata trenului.Ca va costa bani pe voi oamenii poate cu mai multa școală, posibilități etc sa da-ti un sfat sau o îndrumare.

| Freya1 a răspuns:

Ori găsești o asociație pentru mame și copii ce sa te ajute pana nasti și iei și tu locație și indemnizatie.Ori încerci sa îl ignori pana nasti și poți sa intri în posesia banutilor.Din câte am înțeles indemnizația e 1200 de lei și alocația pana la 2 ani e de 600.Cu 1700 de lei te mai descurci cumva, plus poate o munca online de acasă etc.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,e de vina și ala ca atunci când f...ți nu doar dai din cu.r,îți si asumi repercusiunile. Daca nu vrei copii te protejezi, ca dacă ești bărbat nu înseamnă că nu îți asumi răspunderea.
Oricum după ce naste ii poate cere pensie alimentara și custodie comuna.Eu una asa as face,as face și testul e paternitate, i-as cere pensie alimentara, si as mai cere în instanta și custodie comuna ca doar si eu am de mers la munca, și eu am de ma distrat, copilul e și al tău stai cu el ca vrei ca nu. Daca îți palce sa f... și asuma-ti.

În Spania spre exemplu dacă doi oameni divorțează el e obligat sa ii plateasca fostei soții pensie pana când aceasta se recasatoreste sau are un loc de munca și vrea sa renunțe la bani lui.Si asta fără sa aibă copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Auzi, nu te supara, te intreb ca esti femeie, de ce isi baga in card femeile cu dobitoci din astia?
Il vezi ca e paliu la cap, iti vezi de treaba ta nu iti bagi in card cu el, si nu-mi spune ca nu si-a dat seama ca e dobitoc ca nu cred doar nu s-au intalnit ieri si azi l-au facut.
Eu stau de vorba cu un om o singura data si imi dau seama ce fel de om e, dupa cum vorbeste, ce vorbeste, ce subiecte abordeaza, etc.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Relațiile nu funcționează asa.In relații mai sunt și urcușuri și coborâșuri,mai sunt și perioade proaste și momente în care cel de lângă are căderi nervoase,de comportament, dar asta nu înseamnă că el asa e ca om, sau din contra, asa e el ca om da ne comportandu-se asa de la început nu ai de unde sa ști.
Sunt oameni ce se înțeleg bine pana se muta impreuna, si abia după ce ai ajuns poate sa faci un copil îți dai seama ca de fapt el nu trebuie sa se acomodeze dor, ci asa e el ca om.Sau sunt situații în care ei sunt ok ca și cuplu, dar dintr-un impas financiar, un accident, o întâmplare aiurea unul din ei se schimba poate și fără sa realizeze, se închide sau devine mai nervos, fără răbdare și deja ai apucat sa faci un copil.
Mai sunt oameni ce o duc bine și după dau faliment și rămân pe drumuri cu copii după ei și implicit cu neînțelegeri.
Și mai sunt de ce nu și escroci.Cum sunt femei ce se comporta impecabil și sunt lapte și miere pana îți toarnă un copil si te tine "fortat "sa te stoarca de bani.Asa sunt și bărbați,ce se comporta ok,aduc niște bănuți în casa dar după ce vad ca "proasta" e buna de lucru,are bani de la ai ei,sau știe sa întrețină o casa,sa ii facă mâncare,sa ii coase izmenele ii face un copil sa nu poata pleca (ca îți e mila de copil sa rămână fără tata,ca te temi ca nu te descurci singura) și sta cu fundul în sus.
Mai sunt și cei ce au neînțelegeri și spun ca ca un copil i-ar împlini,si dupa realizează ca e mai rău.

Mama mea spre exemplu când sa măritat prima oara a luat un om ok,atunci. Avea un venit,o ducea pe mama în vacante,se comporta impecabil,mama a reușit și si-a luat casa,ala a cerut-o de nevasta, au făcut nunta, a rămas însărcinată și după ce sa văzut ala cu sacii în căruță, cu mama ca muncește, ca are casa, ca ii face și un copil căruia ii trebuie tata s-a pus cu fundul în sus și nu a mai făcut nimic.Nu a mai muncit,o înșela pe mama,pleca de acasă cu zilele când venea se certau și se agresau fizic, nu îl interesa de copil, îl lasă singur și uite asa.
Te cuplezi cu cineva, un an doi e de vis și te trezești după cu ditai trantorul, curvar, ce nu bea doar o bere cu băieții ci toarnă în ele ca în butoi și baga la aparate alocația copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Pai asa se bea berea cu butoiul nu cu sticla.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Glumim glumim, dar e aiurea sincer.Pentru ca de cele mai multe ori judecam și o facem pe nedrept.
A facut una un video recent în care a spus ca duce copilul tatălui lui ca ea a avut grija destul de el 2/3 ani. Vrea și ea sa se distreze,sa meargă la munca după programul ei nu a copilului,sa cheltuie bani pentru ea de hăinuțe,nu sa ii tot ea lui, sa ii trimit și lui când are doi trei lei și sa îl caute o data la un an doi sa vadă dacă mai trăiește și are vreme tatăl lui sa îl crească și sa se descurce.Iar întrebarea de la final a fost bună.
"Dacă eu as face asa as fi o mama denaturata și arata cu degetul, dar dacă face tatăl asta e ceva normal nu?".
Și atunci mai ți se pare corect sa tot aruncam vine și responsabilitatea doar pe ea? Dar el ce are, e handicapat, nu are discernământ?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

A fost o faza smechera intr-un serial romanesc produs de hbo se numeste umbre.
Vorbeau doi, unul dintre ei zice ca facea lupte grecoromane si acum s-a apucat de bautura si alte alea si zice anturajul strica.
Si replica celuilalt: tot timpul de vina sunt ceilalti niciodata noi.
In viata indiferent ce esti femeie sau barbat iti asumi ce faci, asta ai vrut tu sa intelegi ca arunc vina in carca femeilor, intelegi ce vrei.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zice nimeni ca nu ești de vina pentru propriile decizi.Dar când aveți o responsabilitate la comun, e vina amândurora și nu ai de ce sa îți asumi singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Pai da, eu ce zic

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta era treaba.Ca tu ziceai "tot ala e de vina ca ea la ales și a mai făcut și copil cu el".
Pai e de vina ca nu la culesc ca pe o floare de pe câmp, sau l-a luat cu forța.Si el a vrut relația respectiva, sex și copii.
În fine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, imi pare rau sa aud prin ce treci dar am sa incerc sa te ajut daca pot.
In primul rand te rog sa nu te panichezi si sa nu faci decizii drastice, o sa te poti descurca si vei fii bine dar pentru asta trebuie sa analizezi situatia si sa te informezi in legatura cu ce se intampla si ce poti sa faci tu. Daca ai pe cineva in viata reala ca o prietena te rog sa apelezi la ea, oricine pe care tu ii consideri persoane sigure si sa nu iti fie rusine fiindca nu e vina ta, daca ai probleme cu anxietatea si confuzia ai putea de asemenea sa apelezi la un psiholog, dar daca nu ai bani atunci probabil ca nu e o optiune.
Ce voaim eu sa zic e ca dupa ce scrii tu aici s-ar parea ori ca sotul tau nu iti intelege nevoile si probabil sarcina te afecteaza mental sau exista o sansa ca sotul tau sa fie abuziv/narcisist, lucru care e sugerat prin faptul ca tu nu ai un sistem de sustinere si ca esti insarcinata. majoritatea abuzatoriloe cauta victime care nu au la cine apela si le izoleaza si de obicei abuzul devine intens dupa casatorie sau sarcina fiindca ar fi extrem de greu sa scapi cu un copil. Dar pentru asta am nevoie de mai multe informatii precum daca i-ai spus vreodata cum te simti si cum a reactionat.
Ar trebui sa citesti despre dinamici abuzive si sa identifici tu daca sotul tau are astfel de comportamente. Daca vorbesti engleza pot sa iti dau eu niste surse de incredere, dar in romana nu stiu multe.
Daca ai vrea sa vorbim in privat unde ai putea sa imi spui mai multe ma poti contacta pe Facebook, asta e profilul meu: https://www.facebook.com/oana.enache.37
te rog sa nu te izolezi fiindca daca nu ceri ajutor nu o sa se rezolve nimic

| just4ubr2015 a răspuns:

Ia-ti concediu medical cu risc de sarcina si stai cu bebe si paraseste-l pe el trebuia sa te gandesti inainte sa faci copii cu toti inteligentii...

| Emma30555 a răspuns:

Cauta sa ai ocupații, dacă iubitul nu ți ofera atenție încearcă sa ți oferi tu alternative, nu trebuie sa depinzi de el. Chiar și după ce vei naște, fa tot posibilul sa fii cât mai independenta, în viata trebuie sa te bazezi în primul rand pe tine. Fa ți prieteni, socializează, ocupa te de tine și de copilul tău.